MojElektromobil

Pred pár dňami ubehlo 16 rokov, odkedy inžinieri Martin Eberhard a Marc Tarpenning založili spoločnosť, ktorá bola od začiatku behom na dlhú trať. Neznámy startup s názvom Tesla Motors si prenajala kanceláriu s troma stolmi a dvomi malými miestnosťami v rozpadnutej budove v Palo Alto v Kalifornii. Toto duo malo šialený podnikateľský nápad: Vyrábať elektromobily. A chceli z toho urobiť ziskový biznis.

V tom čase bola táto myšlienka doslova šialená, pretože elektromobily na vtedajšom automobilovom trhu prakticky neexistovali. Tarpenning a Eberhard mali koncept pre elektrické športové vozidlo na základe modelu Lotus Elise, ale nájsť investora, ktorý by mohol riskovať potrebných 7 miliónov dolárov na vývoj prototypu, bol extrémne náročné.

Muskova investícia – začiatok Tesly

V tejto dobe bol Elon Musk zaneprázdnený hľadaním riešenia efektívneho cestovania do vesmíru. Eberhard a Tarpenning sa dozvedeli, že multimilionár Musk však mal záujem investovať do oblasti elektrických vozidiel. Po pár stretnutiach s Muskom a množstve jeho zložitých a nepríjemných otázok sa dočkali pozitívnej odpovede: „Dobre, idem do toho.“

Musk bol presne to, čo Tesla potrebovala. Mal dostatočné technické vedomosti, aby pochopil, čo sa spoločnosť snaží vybudovať, a tiež dosť finančných prostriedkov. Musk investoval 6,5 milióna dolárov do Tesla Motors, čím sa stal najväčším akcionárom a predsedom predstavenstva spoločnosti. Musk následne kontaktoval známeho JB Straubela, ktorý vyvíjal v tom čase lítium-iónvé batérie a takisto potreboval finančné prostriedky na ich rozvoj.

V nasledujúcich 16 rokoch sa toho udialo veľa. Tesla Inc. má trhovú hodnotu okolo 40 miliárd dolárov, napriek tomu, že je jednou z najmladších spoločností v priemysle. Spoločnosť tiež rozšírila svoje aktivity o výrobu stacionárnych batérií, v čom je JB Straubel ako doma.

Elon Musk je najväčším akcionárom a je generálnym riaditeľom spoločnosti, aj keď sa vzdal svojej funkcie predsedu predstavenstva po problémoch s americkou Komisiou pre cenné papiere a burzu (SEC). Dnes je Tesla nepochybným priekopníkom a lídrom na trhu s elektrickými vozidlami. Legendárny investor Ron Baron predpovedal, že Tesla sa čoskoro stane biliónovou firmou.

Od Roadstera k Modelu 3

Každé vozidlo, ktoré Tesla vyrobila, sa stretlo s nesmiernym množstvom skepticizmu. Pôvodný model Tesla Roadster, ktorý Eberhard, Tarpenning a Straubel vyvíjali od začiatku založenia firmy, bol predstavený uprostred finančnej krízy v roku 2008. Inak povedané, drahý dvojmiestny športový elektromobil nebol v tomto období veľmi výhodnou kúpou.

Roadster sa nezaobišiel bez výrobných komplikácií a portál Pravda o autách sa dokonca rozhodla vytvoriť sériu článkov Tesla Death Watch, alebo Sledovanie smrti Tesly. Roadster sa napriek týmto problémom stal úspešným a Tesla z prostriedkov získaných predajom Roadstera začala vyvíjať ďalší projekt “WhiteStar” – z ktorého sa eventuálne vyvinul sedan Model S.

Uvedenie Modelu S na trh bolo rovnako zložité, ak nie zložitejšie. V roku 2007 Musk predstavil Henrikovi Fiskerovi koncept modelu WhiteStar. Toto vozidlo malo byť schopné odviezť 5-člennú rodinu a stáť približne polovicu ceny Roadstera. Henrik Fisker predtým vyvíjal dizajn automobilov pre Aston Martin, BMW a Mercedes-Benz. Fiskerove návrhy pre rodinný sedan boli však divné a Muskovi sa nepáčili.  V roku 2008 sa Fisker rozhodol založiť svoju vlastnú automobilku a ich cesty sa rozišli.

Projektu Tesly však veril uznávaný dizajnér z Mazdy Franz von Holzhausen a s Muskom začal spolupracovať na každom detaile auta. Výsledkom ich úsilia bol Tesla Model S. Auto, ktoré by zmenilo vnímanie nielen elektrického automobilu, ale automobilu ako takého.

Ďalšie projekty Tesly neboli o nič ľahšie. Vyrobiť SUV Model X s dohora vyklápajúcimi sa dverami sa zdalo byť nemožné. Predstavenie tohto SUV síce výrazne meškalo, ale napriek tomu sa dostalo do výroby. Musk musel kvôli problémom s výrobou prespávať vo fabrike. Z Modelu X sa spoločnosť poučila a pre Model 3 a Model Y navrhla omnoho jednoduchší dizajn.

Budúcnosť

Firma je pod vedením jedného z nainovatívnejších podnikateľov histórie. Tesla ďalej bojuje a ide proti prúdu. Napriek vzniku mnohých konkurentov, samozvaných „Tesla killers“ a napriek pretrvávajúcej negatívnej medializácii automobilka naďalej rastie. Tesla dokonca rozšírila aktivity v Číne, kde bleskovým tempom buduje fabriku Gigafactory 3. Tesla tak môže využiť potenciál obrovského čínskeho trhu bez zbytočných obmedzení.

Elektromobily Tesla nie sú v prvými elektromobilmi na trhu. Sú to však elektromobily, ktoré presvedčili celý automobilový priemysel, že existuje dopyt pre dobre navrhnuté elektrické vozidlá s konkurencieschopným dojazdom. Dôkazom môže byť elektrický model Porsche Taycan, o ktorom nemecká automobilka hovorí, že bude tak dôležitá, ako legendárny športiak Porsche 911.

Za 16 rokov sa toho udialo mimoriadne veľa, no úspešný príbeh Tesly sa ešte len začína. Pozrite si úžasné video 16-ročnej histórie Tesly, ktoré spracoval fanúšik Billy Crammer a ktoré zaznamenáva všetky významné udalosti v krátkej histórii kalifornskej automobilky.

9. júla 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+