Spojené štáty sa chystajú výrazne podporiť takzvaný “zelený priemysel”, kam spadajú aj elektromobily. V rámci ohláseného protiinflačného balíka, respektíve zákona, Inflation Reduction Act s celkovým objemom 430 miliárd dolárov sú, okrem iného, pripravené aj štátne dotácie na elektromobily, a to do výšky 7500 dolárov.
Jedným z hlavných zámerov súčasnej americkej administratívy je podpora domáceho priemyslu, čo sa pretavilo do skutočnosti, že dotácie by bolo možné využiť len na elektromobily vyrábané, respektíve montované, priamo v Štátoch. Ako informuje CNBC, išlo by napríklad o modely značiek Tesla či Ford.
Takéto obmedzenie sa nepáči hlavne automobilkám v Európe, ktoré navrhované dotácie ostro kritizujú a označujú za silne diskriminačné. Reprezentanti Európskej únie, napríklad eurokomisár pre obchod, Valdis Dombrovskis, začiatkom týždňa svoje americké protipóly vyzval k podniknutiu náležitých krokov pre upravenie podmienok dotácií ešte predtým, než vstúpia do platnosti.
Ide o celý zelený priemysel
Hoci je kritika dotačného balíka pre zelené technológie najčastejšie spájaná s elektromobilmi, problém sa týka celého priemyslu, teda aj batérií či rôznych technológií obnoviteľných zdrojov. Pre firmy napojené na zelený priemysel sú pripravované štedré daňové úľavy. Štáty Európskej únie sa obávajú, že firmy so zázemím v Spojených štátoch týmto spôsobom získajú neférovú konkurenčnú výhodu.
Dombrovskis uviedol, že transatlantická Rada EÚ – USA pre obchod a technológie sa problematike venuje, no reálne toho musí spraviť omnoho viac pre dosiahnutie uspokojivého výsledku. Spoločnú dohodu, ktorá by otvorila dvere aj pre automobilky a výrobcov batérií či ekologických riešení z Európy, je podľa neho potrebné prijať ešte pred koncom roka 2022.
Američania mali potvrdiť, že obavy zo strany Európskej únie vnímajú a zaväzujú sa k ich konštruktívnemu riešeniu. Aj americký prezident Joe Biden mal v rozhovore s francúzskym prezidentom Macronom potvrdiť, že navrhovaný balík opatrení Inflation Reduction Act ešte môže prejsť úpravami, ktoré by umožnili obchodné zapojenie aj krajinám z Európy. Ako presne by to malo vyzerať neprezradil.
Kritizuje aj Kórea, EÚ chystá zmeny v podpore
Ako pripomína agentúra Reuters, svoje znepokojenie vyjadrili aj automobilky z Južnej Kórei. Tie sa momentálne nachádzajú v rovnakej pozícii ako Európa a zákon kritizujú kvôli porušovaniu pravidiel medzinárodného obchodu.
Reuters ďalej píše, že Európska únia v reakcii na zmeny v rovnováhe globálneho konkurenčného prostredia pripravuje úpravu pravidiel štátnej pomoci. Podrobnosti zatiaľ neuvádza, no hlavným zámerom je udržania investícií v Európe. EÚ sa obáva, že pokiaľ nezakročí, Inflation Reduction Act by mohol vyvolať obrovský odliv investícií z Európy do Spojených štátov, čo by malo vážny ekonomický dopad.