A je to tu. Svoj prvý sériovo vyrábaný elektromobil už predáva aj nemecké Audi. Cenou ani výbavou nemieri nový e-tron medzi dostupné vozidlá. Konkurenciu hľadá v Jaguari I-Pace či Tesle Model X. Čo sa nám na novinke páči či nepáči, aký je dojazd a veľa iného sa dozviete práve v tomto článku.
Na oficiálnom predstavení novej elektrickej “Audiny” sme sa samozrejme zúčastnili. Elektromobil sa nám veľmi páčil v decentnej modrej farbe, pričom nechýba ani množstvo strieborných prvkov, ktoré dolaďujú veľmi podarený dizajn.
Upútajú virtuálne zrkadlá
Čo vás ako prvé pri pohľade na testovanú verziu e-tronu upúta, sú chýbajúce spätné zrkadlá. Elektromobil totiž namiesto nich môže využívať kamery a obraz premieta do vnútra kabíny prostredníctvom OLED displejov s rozlíšením 1200 x 800 pixelov. Okrem toho, že je to zaujímavé, má to aj iný efekt, a tým je zníženie odporu vzduchu (Cd 0,27 namiesto 0,28 s bežnými zrkadlami), čo sa v konečnom dôsledku prejaví na nižšej spotrebe. Rozdiel je však zanedbateľný, dojazd predĺžia približne o 2 kilometre. Virtuálne spätné zrkadlá tvoria voliteľnú výbavu s príplatkom 1 731 Eur a tak konzervatívnejší vodiči môžu zostať pri overenej klasike.
Zvonku ide o typické Audi
Už na prvý pohľad je jasné, že sa jedná o Audi. Dizajnový jazyk je nezameniteľný. Pripomína všetkým dobre známe Audi Q5 či Q7. Na nič sa nehrá a tvári sa ako konvenčný automobil, čo ocenia mnohí majitelia. Rozmery elektromobilu sú 4901 x 1935 x 1616 mm a hmotnosť úctyhodných 2,5 tony, z toho batéria váži 700 kilogramov. Audi sa chváli slušným koeficientom odporu vzduchu s číslom 0,28 (resp. 0,27 s virtuálnymi spätnými zrkadlami), čo je síce lepšie ako Jaguar I-PACE (0,29), ale horšie ako Tesla Model X (0,24). V konečnom dôsledku je tento údaj menej podstatný ako výsledná spotreba, na ktorú vplývajú okrem koeficientu odporu vzduchu aj ďalšie parametre.
E-tron je proste mohutný elektromobil, s obrovskými, 20″ kolesami. Predná maska je naozaj poriadne výrazná a presne taká, na akú sme si už pri Audi zvykli. Zadné svetlá sú prepojené vodorovným svetelným pásom, čo vyzerá výborne. Až pri pohľade zozadu si uvedomíte, že e-tron nie je konvenčný automobil. Chýbajú mu totiž výfuky.
Všade samé displeje a tlačidlá
Interiér vyzerá nádherne a futuristicky. Vo vnútri sa nachádza celkovo až 5 displejov a to nepočítame dotykové ovládanie klimatizácie pre zadných pasažierov. Dva displeje sme spomínali vyššie, tie slúžia ako spätné zrkadlá. Ďalšie 2 sa nachádzajú na stredovej konzole a posledný priamo pred šoférom. Displej pred šoférom nazýva automobilka Audi virtual cockpit. Dokáže vám zobraziť všetky dôležité údaje o jazde, aktuálnu rýchlosť, maximálnu povolenú rýchlosť, dojazd, prejdené kilometre, spotrebu a omnoho viac.
Audi sa rozhodlo, že 5 monitorov je málo, a tak na vás číha aj množstvo rôznych tlačidiel, ktoré by tu ani nemuseli byť. To je však otázka vkusu, niektorým sa množstvo dedikovaných tlačidiel páči, iným nie. Vodič zvyknutý na minimalizmus Tesly pravdepodobne bude krútiť hlavou, no vodičom bežných automobilov môže tlačidlové ovládanie vyhovovať viac.
Po nasadnutí a zapnutí elektromobilu si nemôžete nevšimnúť pohodlie, ktoré e-tron poskytuje. V sedadle sme sa cítili naozaj komfortne, presne tak, ako od auta tohto kalibru očakávame. Najväčším problémom budú spočiatku práve spomínané displeje, na ktoré si musíte zvyknúť. Najmä na ich pozície. Na displeje spätných zrkadiel sa zvyká najťažšie, oči vám stále utekajú vyššie. Toto riešenie so sebou prináša aj niekoľko výhod. Počas daždivého počasia či hmly sme si displeje nevedeli vynachváliť.
Obraz bol stále pekne čistý, situáciu za automobilom sme nemuseli kontrolovať cez bočné okno, ktoré bolo plné kvapiek. V slabších svetelných podmienkach odvádzajú kamery tiež veľmi dobrú prácu a komfort pri pozeraní do týchto dvoch monitorov sa nijako neznižuje. Ďalšou výhodou je, že zrkadlá nebudete musieť nikdy nastavovať. Ich pohľad jednoducho nastavíte raz a hotovo. Je jedno, kto sedí za volantom a ako ďaleko má sedadlo, vo virtuálnom zrkadle vidí stále ten istý obraz.
Panoramatická strecha sa nám páči
Prepínanie medzi jazdou dopredu a dozadu je vyriešené veľmi elegantne, jednoducho a pohodlne, rovnako ako u automatov. Pravú ruku položíte na určené miesto a palcom alebo ukazovákom jednoducho prepínate. Tlačidlo elektrickej ručnej brzdy je hneď vedľa a je ľahko nahmatateľné.
Nad hlavami šoféra a spolujazdca sa nachádza panoramatická strecha, ktorú môžete otvoriť. Slúži na to špeciálne tlačidlo navrchu. Počas vhodného počasia tak interiér dokážete lepšie presvetliť, problém nebudete mať ani so vzduchom, ktorý nebude prúdiť do vnútra. Je pekne aerodynamicky izolovaný a pokračuje presne takým smerom, akoby bola strecha zatvorená.
Cestujúci sa môžu spoľahnúť na dostatok priestoru vpredu aj vzadu, problém nebudú mať ani tí vyšší. Objem batožinového priestoru je 660 litrov, z čoho je 605 litrov vzadu a 55 vpredu (tzv. frunk). Po sklopení zadných sedadiel sa objem zvýši na 1755 litrov.
Zo zadného batožinového priestoru, ktorý má spodnú hranu netradične vysoko uberá priestor aj rezerva, ktorá sa však môže hodiť.
Jazda: Nízke ťažisko a slušný výkon
Vysoká hmotnosť je pri jazde cítiť. Počas šoférovania viete, že nesedíte v žiadnom malom mestskom aute. Aj napriek tomu je jazda veľmi pohodlná, ovládanie ľahké a akcelerácia relatívne svižná. Na zatlačenia plynového pedála reaguje postupne, a tak zabezpečí želaný komfort. Zrýchlenie je veľmi plynulé a priaznivci rýchlej jazdy sa určite potešia tiež. Do sedačky vás oprie nielen pri samotnom rozbiehaní, ale aj pri vyššej rýchlosti. Na semaforoch budete pri rozbiehaní jednoznačne patriť medzi tých najrýchlejších. Potenciál elektromotoru využijete od samého začiatku, výkon je k dispozícii okamžite a nemusíte sa starať o to, na akom prevodovom stupni práve jazdíte. Žiadne nie sú.
Zrýchlenie tak akurát
Z 0 na 100 dokáže e-tron zrýchliť za 5,7 sekundy, čím sa v tomto smere radí medzi najrýchlejšie automobily, no priemerné elektromobily. E-tron je jasne lepší než Nissan Leaf (7,3 – 10,3 s) či Hyundai Kona (7,1 s). Lepšie hodnoty zase dosahuje Jaguar I-Pace (4,8 s) a všetky aktuálne predávané verzie Tesly Model X (3,0 – 4,9 s), Model S (2,6 – 4,3 s) i Model 3 (3,4 – 5,6 s). Zrýchlenie je v každom prípade krásne plynulé. Ani pri rýchlosti 100 km/h nestráca dych a keď dupnete na pedál, výkon je stále cítiť. 265 kW urobí svoje. V prípade, že stlačíte plyn ešte viac a prekonáte odpor pedálu, dokážete z e-tronu vyžmýkať až 300 kW, avšak po dobu maximálne 8 sekúnd.
Takáto dávka výkonu postačuje na bezpečné predbiehanie. Maximálna rýchlosť je 200 km/h a výkon je prenášaný na všetky 4 kolesá. Ťažisko je naozaj nízko, za čo môže batéria. Tá je umiestnená medzi nápravami a tiež zaručuje ideálne rozloženie hmotnosti. Vďaka tomu e-tron výborne sedí na ceste a manévruje sa s ním veľmi ľahko aj napriek hmotnosti 2,5 tony. Výkon je smerovaný prevažne na zadnú nápravu. Predná sa zapája napríklad pri zrýchlovaní, prejazdoch zákrutami, či počas šmyku.
Výborné odhlučnenie kabíny
Odhlučnenie kabíny je zvládnuté bravúrne a je plne porovnateľné s Teslou. Subjektívne pri rýchlostiach nad 120 km/h dokonca o málo lepšie, tu sme však už závislí od hlučnosti konkrétneho typu pneumatík. Ucho skúseného elektromobilistu začuje sympatický tichý zvuk predného elektromotoru pri bežnom zrýchlovaní.
Rekuperácia aj stlačením brzdy
Okrem manuálneho nastavenia rekuperácie prostredníctvom radiacich ovládačov za volantom, si v systéme MMI môžete zvoliť aj automatický režim. Prediktívny asistent efektívnosti tu podľa potreby predvídavo riadi spomalenie, buď podľa priebehu trasy alebo podľa vozidla idúceho pred vami. Vodič môže prispôsobiť účinok spomalenia tak, že prostredníctvom radiacich ovládačov za volantom zvolí požadovaný stupeň spomalenia. Ten je aktívny dovtedy, kým vodič opäť nestlačí pedál akcelerátora. Pri manuálnom nastavení rekuperácie si môžete páčkami nastaviť dve úrovne, my by sme prijali ešte jednu, silnejšiu. E-tron by tak výraznejšie brzdil už pri zložení nohy z plynového pedála. Konkurencia to ponúka a tieto elektromobily dokážete ovládať takmer úplne bez nutnosti stláčania brzdy. Tu to možné nie je.
Audi zapracovalo na brzdení pomocou brzdového pedálu a vo väčšine prípadov využíva po jeho zatlačení práve rekuperáciu. V praxi to znamená, že fyzické brzdy využijete len veľmi sporadicky, hlavne pri silnom brzdení. Čím viac energie zrekuperujeme, tým vyšší dojazd dosiahneme.
Autopilot
Audi nesľubuje k e-tronu plne autonómne riadenie, prináša však automatické udržiavanie v jazdnom pruhu, zrýchľovanie a brzdenie. To funguje dobre, no vyžaduje si plnú pozornosť vodiča. Adaptívny tempomat funguje vynikajúco a spomaľovanie a zrýchľovanie je precízne plynulé. Automobil pozná značky a ešte pred nimi dokáže napríklad spomaliť na maximálnu povolenú rýchlosť tak, aby presne pri míňaní značky ste išli danou rýchlosťou. Notifikoval aj prítomnosť kruhového objazdu pred ktorým taktiež spomalí, jeho prejazd však už ponecháva na vodiča. Pri jazde sme absolútne nemuseli regulovať rýchlosť, všetko zvládol e-tron sám. Ruky z volantu sme však nedávali preč tak často. Automatické riadenie síce funguje, dokáže detegovať jazdné pruhy a držať sa v nich, no nie so 100% spoľahlivosťou. Z nepochopiteľných dôvodov z času načas prekračuje ľavú stredovú čiaru a akciu musíte korigovať volantom. O vypnutí dá vedieť až v čase, keď sa vypne. To znamená, že veľa času na prebratie riadenia nemáte.
Výrobca tak na jednej strane nešiel tak ďaleko ako Tesla a na nevyhnutnú kontrolu vodičom sa vyslovene spolieha, na druhej strane nám veľmi vyhovovalo, že automatické riadenie nebolo treba neustále vypínať a zapínať. Keď sme potrebovali prebrať riadenie či zmeniť jazdný pruh, jednoducho sme tak urobili bez nutnosti prekonania odporu volantu a následne po dokončení želaného manévra sme bez akéhokoľvek stláčania tlačidla mohli nechať riadenie opäť na automatiku.
Pri cúvaní vám pomôže kamera. Ďalšia sa nachádza aj vpredu. Výhodou je aj 360-stupňový pohľad zhora, ktorý sa určite môže hodiť. Zo začiatku sa trochu ťažšie zvyká na cúvanie, predsalen, kamera je trochu iná, ako štandardné spätné zrkadlo, takže chvíľu potrvá, kým získate odhad.
Spotreba a dojazd
Jedným z najdôležitejších parametrov elektromobilu je spotreba. Od nej nezávisí len to, koľko za nabíjanie zaplatíte, ale najmä dojazd a rýchlosť nabíjania. E-tron disponuje batériou s veľmi slušnou kapacitou 95 kWh, z ktorých je využiteľných 83,6 kWh. Audi udáva dojazd podľa normy WLTP na úrovni 417 kilometrov, no hneď na začiatok musíme povedať, že to je nereálne. A to nielen po diaľnici, kedy sa s vyššou spotrebou počíta, ale aj po okresných cestách či mestskej jazde.
Počas nášho testu, kedy sme sa išli previezť z Bratislavy na rýchlonabíjačku do Budče, sme ľahkou nohou šoféra elektromobilistu, zapnutým Eko režimom a vypnutým kúrením pri vonkajšej teplote 14 stupňov celzia, slabom vetre a občasných prehánkach zaznamenali priemernú spotrebu 308 Wh/km. Jazdili sme úplne normálne, priemerná rýchlosť bola 120 – 130 km/h. Po ceste naspäť sme podľa očakávania (záporné prevýšenie) dosiahli spotrebu lepšiu, konkrétne 285 Wh/km. Stále to je veľa, taká Tesla Model X by mala za rovnakých podmienok spotrebu o 25% nižšiu.
Pri vlažnej jazde 90 km/h po cestách prvej triedy sme namerali priemernú spotrebu 279 Wh/km, podobne v meste. Reálny dojazd je pri týchto číslach niekde okolo 300 kilometrov, čo je oproti 417 km poriadny rozdiel.
Rýchle nabíjanie
Maximálny výkon DC rýchlonabíjania prostredníctvom portu CCS Combo udáva Audi na 150 kW. Na ultrarýchlej nabíjačke ZSE Drive v Budči sme dosiahli maximálny nabíjací výkon 146 kW (619 km/h), percentá pri takto rýchlom nabíjaní pribúdajú naozaj poriadne rýchlo. Ešte aj pri 72% stave nabitia batérie sme boli schopní dosiahnuť takmer plný nabíjací výkon. Pri 85% to bolo stále vynikajúcich 97 kW.
Nabíjanie v Budči sme vysielali aj naživo na Facebooku.
Tu sa pozitívne prejavuje limitovanie využiteľnej časti 95 kWh batérie na 83,6 kWh a prípadné rýchlonabíjanie až do 100% je rýchlejšie ako u konkurencie.
Krivka rýchlonabíjania Audi e-tron. Zdroj: Roland van der Put / Twitter
Domáce nabíjanie je možné ako z klasickej 230V zásuvky, tak aj z 3-fázovej 400V 16A zásuvky. Využiť je pritom možné priložený mobilný konektor. Palubná nabíjačka štandardne zvládne trojfázové 16A nabíjanie, čo je v prepočte približne 40 kilometrov dojazdu za hodinu nabíjania. Počas noci tak bez problémov dobijete hoci aj do 100%. Ak by vám táto rýchlosť domáceho AC nabíjania nepostačovala, môžete si pri objednávke auta priplatiť za rýchlejšiu, 3x 32A palubnú AC nabíjačku. Za túto možnosť Audi veľmi chválime.
Nabíjací port
Rôzni výrobcovia elektromobilov umiestňujú samotný nabíjací port na rôzne miesta. Najrozšírenejším medzi jednotlivými modelmi je umiestnenie v čelnej maske vozidla. Tesly majú nabíjací port vzadu na strane vodiča. Audi umiestnilo nabíjací port taktiež na strane vodiča, avšak vpredu.
Treba povedať, že ani jedno z umiestnení nie je ideálne. Port v čelnej maske znamená v daždi či v snehu zašpinenie rúk. Port na ľavej zadnej strane je dobré riešenie pre väčšinu staníc, pri jazde s prívesom však treba hľadať také stojany, ktoré sú umiestnené z bočnej strany. Umiestnenie na ľavej prednej strane sa teda môže zdať byť logické, pre prístup k portu však treba najprv obísť (alebo zatvoriť) dvere vodiča, a väčšinou aj neprirodzene natiahnuť kábel nabíjacej stanice.
Audi ponúka čiastočné riešenie v podobe možnosti duálneho portu – v takomto prípade je druhý port umiestnený aj na pravej strane vozidla a viete využiť ten, ktorý je bližšie k nabíjačke (naraz je pochopiteľne možné použiť iba jeden z nich). Chválime aj prepracovanú krytku DC pinov CCS nabíjania, ktorú odklopíte smerom nadol, a pri motorizovanom zatváraní portu sa automaticky zaklopí.
Infotainment
Priaznivci futuristického vzhľadu si prídu na svoje. Z e-tronu na vás vykúkajú už spomínané všadeprítomné displeje. Dva displeje infotainmentu sú umiestnené v strede. Ten nižšie slúži na ovládanie klimatizácie či zadávanie cieľa do navigácie písaním po obrazovke. Nás však zaujíma ten, ktorý sa nachádza nad ním, s uhlopriečkou 10,1″. Práve pomocou neho nastavíte v e-trone všetko podstatné a slúži aj ako multimediálne centrum. Je samozrejme tiež dotykový. Ponúka výborné sýte farby a skvelé pozorovacie uhly. Na slnku je viditeľný tiež veľmi dobre, no nastáva tu problém s odtlačkami prstov.
Samotné ovládanie displeja je jednoduché. Jedná sa o kapacitný dotykový panel, avšak ovládanie kombinuje kapacitný a tlakový displej. Posunom prsta sa jednoducho posúvate a listujete položkami menu, no ak chcete niečo potvrdiť, musíte zatlačiť viac. Jednoduché klepnutie po displeji proste nestačí. Na toto riešenie je potrebné si zvyknúť, no zvládnete to už za pár minút.
Spojenie so smartfónom je bezproblémové
Vyskúšali sme aj pripojenie k smartfónu a služby Apple CarPlay a Android Auto. Všetko fungovalo absolútne bez problémov. V prípade Androidu potrebujete pre Android Auto nainštalovať príslušnú aplikáciu, ktorá sa však v slovenskom Google Play zatiaľ nenachádza. Stiahnuť ju môžete tu. Následne zariadenie prepojíte pomocou kábla s autom. V prípade iPhonu nemusíte inštalovať nič, po pripojení sa Apple CarPlay zapne automaticky. Navyše, e-tron obsahuje veľmi zaujímavú priehradku pre váš smartfón, v ktorej ho aj bezdrôtovo nabijete. Smartfón je samozrejme možné pripojiť aj prostredníctvom technológie bluetooth. V tomto režime môžete prehrávať hudbu, ktorú máte v telefóne či telefonovať s využitím mikrofónov a audiosystému e-tronu.
K infotainmentu a zábave neodmysliteľne patria aj reproduktory. Tie v e-trone sú od renomovanej spoločnosti Bang & Olufsen a hrajú naozaj výborne. Zvuk je čistý a vyvážený, dokážu tiež hrať poriadne nahlas. Subwoofer sa nachádza vzadu, nechýba ani podrobnejšie nastavenie zvuku a ekvalizér. Počúvanie hudby v tomto elektromobile budete proste milovať. Audi ponúka aj navigáciu, ktorú si môžete nechať zobraziť aj priamo na displeji za volantom. Približovať či oddiaľovať mapy je možné priamo pomocou ovládacieho kolieska na volante.
Navigácia vypočíta aj odhadované percento batérie na konci jazdy, no z nepochopiteľných dôvodov nie je zobrazované priamo na obrazovke navigácie. Treba sa k nemu prekliknúť cez detaily trasy. Navigácia vás však upozorní ak by vám batéria nestačila do vášho cieľa a dokáže naplánovať trasu cez známe nabíjačky. Tie slovenské zatiaľ v navigácii chýbajú, očakávame že sa to v blízkej budúcnosti zmení.
Záverečné hodnotenie a cena
Audi e-tron je prvým sériovo vyrábaným elektromobilom nemeckej automobilky. Svojím vzhľadom sa chce čo najviac podobať konvenčným automobilom, čo sa mu darí veľmi dobre. Keď sa na tento automobil pozrieme z pohľadu potenciálneho zákazníka, ktorý hľadá pohodlné SUV s množstvom rôznych funkcií, nastavení a v poriadnej výbave, je e-tron veľmi dobrou voľbou. Z pohľadu elektromobilistu to až také skvelé nie je. Hlavným problémom je jeho spotreba. Aj napriek relatívne veľkej batérii, nedosahuje taký dojazd, aký by sme si želali.
Počas testu sme s ním jazdili so spotrebou priemerne okolo 300 Wh/km, čo je poriadne veľa. 400 kilometrový dojazd udávaný výrobcom je nereálny, jedine že by sme išli väčšinu cesty z kopca. Tých 300 – 330 kilometrov sa na plné nabitie prejsť dá, no musíte sa trochu snažiť. E-tron ponúka veľmi rýchle nabíjanie s výkonom 150 kW. Celkovo je Audi e-tron elektromobil s veľmi dobrým výkonom a skvelými jazdnými vlastnosťami, ktorý nekričí, že jazdí na elektrický pohon, no z pohľadu samotnej elektromobility ešte je čo zlepšovať.
Konkurenciou pre e-tron bude hlavne Jaguar I-Pace, ktorý má svižnejšie zrýchlenie, no pomalšie (100 kW) rýchlonabíjanie, a extrémne pomalé domáce nabíjanie kvôli jednofázovej AC nabíjačke. V parametroch, dojazde a spotrebe lepšia Tesla Model X je zase o viac ako 10 000 € drahšia. Na zváženie zostáva o 6 600 € drahšia Tesla Model S, ktorá je síce sedan, avšak s o 234 litrov väčším batožinovým priestorom (605 + 55 litrov e-tron vs. 744 + 150 litrov Model S), možnosťou zdvihnutia podvozku, lepším zrýchlením, výrazne lepšou aerodynamikou, tým pádom lepšou spotrebou, reálnym dojazdom 400 – 500 kilometrov a s možnosťou nabíjania v sieti Superchargerov. Veľkým hendikepom Tesly je ale stále chýbajúca servisná sieť na Slovensku, ťažšie vybavovanie leasingu a málo pravdepodobná možnosť čerpania pripravovanej štátnej dotácie, ktorá e-tron zvýhodní o ďalších 5 000 €. Vzhľad e-tronu si navyše narozdiel od Tesly viete upraviť do posledných detailov, možností má naozaj neúrekom.
Audi e-tron sa predáva v dvoch cenníkových verziách. Štandardná verzia Audi e-tron 55 quattro stojí 81 400 € s DPH. Verzia e-tron advanced 55 quatro, ktorá sa líši luxusnejšími doplnkami exteriéru, vás vyjde na 83 000 € s DPH.
Za nabíjanie ďakujeme spoločnosti ZSE Drive.