Európske spoločnosti napojené na batériový priemysel volajú po výraznejšej a hlavne systematickej podpore zo strany Európskej únie. Uvádza to list adresovaný predsedníčke Európskej Komisie, Ursule von der Leyenovej, pod ktorý sa podpísalo 16 spoločností a organizácií.
Medzi signatármi sa nachádza napríklad ťažiarenský gigant Rio Tinto (mimochodom jeden z investorov InoBatu), chemické konzorciu Solvay či priamo výrobcovia batérií Umicore a Northvolt. Na tému upozornila agentúra Reuters.
Spoločnosti z batériového priemyslu upozorňujú, že súčasné finančné toky zo strany Európskej únie pre tento segment sú zlátaninou nedostatočných, nekoordinovaných a zložitých schém, ktoré sú zväčša zamerané na výskum a vývoj. Nepodporujú rozširovanie výroby a taktiež nie sú dostatočné na to, aby spoločnosti motivovali k investovaniu v Európe.
Zainteresované strany preto naliehajú na Európsku úniu, od ktorej chcú zvýšenie finančnej podpory, bez ktorej budú len veľmi ťažko čelili silnej konkurencii zo strany Číny a Spojených štátov.
Terajšie mechanizmy a plány nepovažujú za dostatočné na realizáciu potrebných investícií do európskeho batériového priemyslu pre elektrické vozidlá a skladovanie energie z obnoviteľných zdrojov. Tieto dva segmenty pritom označujú za kľúčové piliere transformácie na zelené technológie.
List uvádza, že Čína dnes ovláda veľké podiely vo výrobe čistých technológií, no súčasne aj 50 až 90 % kritických kapacít na spracovanie nerastných surovín a globálnych zdrojov. Spojené štáty na túto skutočnosť dokážu reagovať hlavne vďaka obrovskému stimulačnému balíku, ktorý zaviedol zákon pre znižovanie emisií (Inflation Reduction Act), zatiaľ čo európske investičné prostredie zhoršuje prebiehajúca vojna na Ukrajine.
Spoločnosti preto volajú po pomoci a žiadajú vytvorenie európskeho fondu pre kritické nerastné materiály, ktorý by fungoval na úrovni Európskej únie a umožnil by poskytovanie priamej finančnej podpory. Rovnako tak žiadajú rozšírenie inovačného fondu o cielenú podporu pre segment kritických nerastných surovín.