Diskusia o ťažbe lítia v Českej republike sa od začiatku stretáva s rozličnými názormi. Zástancovia hovoria o enormných ekonomických prínosoch, vytvorení pracovných miest pre bývalých baníkov a posilnení sebestačnosti krajiny pri zásobovaní touto strategickou surovinou. Na druhej strane však kritici upozorňujú na možné katastrofálne environmentálne dôsledky, manipuláciu verejnej mienky a ďalšie ohrozenie Krušných hôr, ktoré sa ešte len nedávno začali zotavovať z devastácie spôsobenej kyslými dažďami, neodsírenými elektrárňami a znečisťujúcim priemyslom minulého režimu. O probléme informoval portál fDrive.
Rozhodnutie EÚ môže urýchliť začatie ťažby v Českej Republike
Vzhľadom na súčasné ceny lítia predstavuje odhadovaných 1,5 milióna ton suroviny nachádzajúcej sa v českej pôde lákavú príležitosť. Európska únia, ktorá sa snaží rozčleňovať zdroje tejto suroviny, vidí v tomto ložisku veľký potenciál. V súčasnosti je väčšina svetových zásob lítia pod kontrolou Číny alebo krajín, ktoré Peking ovláda. Preto Brusel aktívne podporuje objavovanie nových nálezísk na území členských štátov.

Medzi najvýznamnejšie objavy patrí ložisko v juhozápadnom Nemecku, kde sa už skúmajú možnosti ťažby. Ďalšie nálezisko sa nachádza práve pod Cínovcom v Krušných horách. Tretie veľké ložisko sa nachádza v Srbsku, kde však projekt čelí masívnym protestom verejnosti, čo spochybňuje jeho reálnu využiteľnosť. Európska komisia nedávno posilnila šance na spustenie ťažby lítia v Česku tým, že projekt ťažby a spracovania tejto suroviny na Cínovci a v neďalekom Prunéřove zaradila medzi strategické v rámci nariadenia o kritických surovinách (Critical Raw Materials Act – CRMA).
Mohlo by vás zaujímať:
- Ako ušetriť pri nabíjaní elektromobilu? Najbližšie 3 mesiace Slovákom prinášajú jedinečnú možnosť
- Test Škoda Elroq Essence 60: Posadí základná elektrická Škodovka Slovákov do elektromobilov?
- Praha se těší na Salon Elektromobilů 2025: Nákupní centrum Galerie Harfa hostí první výstavu elektromobilů
Tento krok zdôrazňuje význam českého ložiska v kontexte celej EÚ a umožňuje urýchlenie niektorých procesov, vrátane povolení a financovania. Projekt sa tak stáva atraktívnejším pre súkromných investorov a môže sa uchádzať o podporu európskych finančných inštitúcií. Ťažba lítia v Ústeckom kraji by mohla zároveň zmierniť sociálne napätie v regióne, pretože by mohla poskytnúť zamestnanie približne 1 800 bývalým pracovníkom baní a tepelných elektrární. Prípravu ťažby v Česku vedie spoločnosť Geomet, ktorú väčšinovo vlastní energetická spoločnosť ČEZ.
Európska únia si v rámci stratégie CRMA stanovila ambiciózne ciele, ktoré by mala splniť do roku 2030. Podľa plánu by malo 10 % ročnej spotreby strategických surovín pochádzať z ťažby na území EÚ, 40 % by malo byť spracovávaných v rámci EÚ a 25 % by malo byť zabezpečených recykláciou. Závislosť na jednej tretej krajine by nemala presiahnuť 65 % spotreby každej strategickej suroviny.
Či sa ťažba lítia v Česku skutočne zrealizuje a aký bude jej skutočný vplyv na ekonomiku, životné prostredie a miestne komunity, ukáže až budúcnosť. Tento projekt je aktuálne kľúčovým bodom v európskych snahách o získanie nezávislosti od ázijských dodávateľov.