Spoločný projekt plnoautomatizovaného jazdenia bez vodiča v mestskom prostredí, začatý v roku 2017, financujú obe spoločnosti rovnakým dielom. Daimler zároveň poskytne aj potrebné vývojové vozidlá, skúšobné zariadenia i vozidlá skúšobnej flotily vozidiel. Bosch zodpovedá za komponenty špecifikované počas vývoja ako snímače, aktuátory a riadiace jednotky. Platformu na algoritmy umelej inteligencie prepojenia riadiacich prístrojov pre vozidlá dodá americká technologická spoločnosť Nvidia.
Bosch a Daimler
„Rozhodujúce je zaviesť bezpečný a spoľahlivý systém pripravený na sériovú výrobu,“ uvádza Michael Hafner, vedúci oddelenia Automatizované jazdenie spoločnosti Daimler. Projekt má pre budúcnosť overiť možnosti inteligentného spojenia služieb mobility ako zdieľanie vozidiel (car2go), taxislužba na privolanie (mytaxi) a multimodálne platformy (moovel).
Pre plnoautomatizované jazdenie bez vodiča v meste je nevyhnutné spoľahlivo rozpoznať okolie vozidla rozličnými snímačmi (radarovej, kamerovej, lidarovej a ultrazvukovej techniky). Zároveň v čo najkratšom čase analyzovať množstvo takto získaných údajov, interpretovať ich a premeniť na jazdné príkazy. To si súčasne vyžaduje uskutočniť stovky biliónov výpočtových operácií za sekundu. Z plnoautomatizovaného vozidla bez vodiča sa tak stáva superpočítač na kolesách.
„Nestačí byť dobrým v jednej alebo dvoch oblastiach. Musíte rovnako ako my zvládnuť všetky disciplíny. Iba vtedy sa podarí bezpečne dostať automatizované jazdenie na cesty a do miest“, poukazuje na náročnosť zabezpečenia dopravy budúcnosti bez vodiča Stephan Hönle, vedúci úseku pre automatizované jazdenie spoločnosti Robert Bosch.
Zdroj: tlačová správa