Technologické vychytávky súčasnosti nesú so sebou jeden ťažký ortieľ. Tým je záťaž na životné prostredie – či už je to spôsobené energiou potrebnou na výrobu týchto zariadení, alebo znečisťovaním spojeným s ťažbou vzácnych kovov v nich. Aj preto sa svetové firmy snažia spraviť pokrok aj v tomto smere. Lídrom by sa už čoskoro mal stať možno trošku prekvapivo nemecký Bosch.
Investície, ktoré sa oplatia
Firma s vyše storočnou tradíciou nezaostáva za mladými technologickými gigantmi. Práve naopak, dnes spoločnosť predstavila iniciatívu, na základe ktorej by sa mala už budúci rok stať prvou nadnárodnou priemyselnou firmou, ktorá zanechá nulovú uhlíkovú stopu.
Dosiahnuť to chce viacerými spôsobmi. V prvom rade bude na svoju spotrebu využívať obnoviteľné zdroje energie, do ktorých aj výrazne investuje. Dokopy by to mala byť približne 1 miliarda EUR, ktorú Bosch použije pri rozširovaní obnoviteľných zdrojov energie.
Okrem toho vidí firma potenciál v znižovaní spotreby energie, a to optimalizáciou priamo vo svojich fabrikách. Aj tu odhaduje firma investície na približne jednu miliardu. Dokopy tak chce investovať dve miliardy, no vďaka zvýšeniu energetickej efektivity očakáva firma pokles nákladov o jednu miliardu, vďaka čomu budú náklady iba polovičné.
Zvyšok, potrebný na vynulovanie uhlíkovej stopy, vyrovná tzv. CO2 offsetmi, a teda rôznymi iniciatívami, napr. na obnovovanie lesov.
Pre Bosch nič nové
Pre Bosch pritom nejde o žiadnu novinku. Firma sa obnoviteľným zdrojom a znižovaniu uhlíkovej stopy venuje už niekoľko rokov. Napreduje pritom veľmi rýchlo a neraz sa stalo, že firma prekonala vlastné odhady v tom, o koľko sa jej podarí znížiť dopad na životné prostredie.
Firma Bosch má pritom po celom svete približne 400 tovární, ktoré ročne vypúšťajú do ovzdušia približne 3,3 milióna ton CO2. Od roku 2007 sa však firme podarilo znížiť uhlíkovú stopu už o 35 %, toto nové predsavzatie je iba čerešničkou na torte.
„Nezačíname od nuly. Naše doterajšie ciele, ktoré sa týkajú relatívneho zníženia emisií CO2, sme zakaždým prekročili. Teraz prichádza čas na absolútne ciele. Konečné odpočítavanie môže začať,“ povedal Dr. Volkmar Denner, predseda predstavenstva spoločnosti Robert Bosch GmbH.
Technologickí lídri sa môžu od Bosch učiť
A prečo to vlastne spomíname? Z jednoduché dôvodu – podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu pripadá približne 32 percent svetových emisií oxidu uhličitého na priemysel. Jeho výsledky využívame na dennej báze, či už vo forme mobilných zariadení, domácich spotrebičov, na ceste do práce a prakticky kdekoľvek, kde sa pohybujeme.
Bosch je iba jedným z hráčov na trhu a hoci názov firmy súčasnej generácii možno nerezonuje v ušiach tak, ako oveľa mladšie technologické spoločnosti, aj tieto sa od nemeckého giganta majú čo učiť.