MojElektromobil

Začiatok roka 2025 priniesol viacero zaujímavých udalostí. Jednou z nich je aj rozšírenie amerického zoznamu čínskych spoločností, ktoré majú byť nejakou formou napojené na armádu, respektíve majú patriť medzi úzkych spolupracovníkov či dodávateľov čínskej armády.

Americké ministerstvo obrany predmetný zoznam pravidelne aktualizuje, pričom sa odvoláva na potenciálne ohrozenie národnej bezpečnosti. Momentálne má obsahovať už 134 firiem, pri ktorých mala byť identifikovaná spolupráca s čínskou armádou.

Miernym prekvapením je, že pri tohtoročnej aktualizácii sa na zoznam dostal aj celosvetovo najväčší výrobca batérií pre elektrické vozidlá, známa spoločnosť CATL (Contemporary Amperex Technology Company). Svoje batérie dodáva napríklad pre svetové značky ako BMW, Ford, Honda, Nissan, Tesla, Toyota či Volkswagen.

Počas 11 mesiacov roka 2024 boli batérie z produkcie firmy CATL prítomné v takmer 37 % celosvetovo predaných elektrických vozidlách. Pre porovnanie, druhý najväčší dodávateľ dosiahol v rovnakom období trhový podiel 17 %.

Dopad na obchodné vzťahy

Ako vysvetľuje portál CNN, zaradenie na zoznam firiem, ktoré pomáhajú čínskej armáde neznamená, že voči subjektu sú okamžite vyvodené priame sankcie či zákazy. Jedinou výnimkou je okamžité vylúčenie akejkoľvek možnej spolupráce s ministerstvom obrany USA.

Pomerne výrazne to však môže ovplyvňovať ich celkovú reputáciu, hlavne z pohľadu možnej spolupráce s americkými firmami, prípadne pri pôsobení na americkom trhu. Inak povedané ide o označenie, že daná firma je riziková.

To znamená, že výraznejšia a otvorená spolupráca medzi americkými subjektami a firmami zo zoznamu „armádnych kolaborantov“ nie je príliš žiadaná. Podľa agentúry Reuters to dokonca môže vytvoriť tlak na americké ministerstvo financií, aby pristúpilo k uvaleniu sankcií na spoločnosť zaradenú na zoznam.

Nemali by ste prehliadnuť:

Podozrenia odmieta, bude sa brániť

CATL svoje zaradenie na zoznam označuje za chybu a prehlasuje, že sa nezapája a nikdy nezapájala do žiadnych vojenských aktivít. Napriek tomu, že neočakáva výraznejší dopad na svoje podnikanie, firma je s americkou stranou pripravená spolupracovať na vyriešení vzniknutej situácie. V prípade nutnosti sa bude brániť aj súdnou cestou.

Podobne reaguje aj čínske ministerstvo zahraničných vecí, ktoré hovorí o bezdôvodnom vytváraní diskriminačných zoznamov či nezmyselnom obmedzovaní obchodu, ako aj o bránení rozvoja podnikov. Čínske veľvyslanectvo vyzvalo Spojené štáty, aby od „diskriminačnej praktiky“ upustili a zdôraznilo, že krajina bude chrániť legitímne záujmy a práva svojich firiem.

Náš tip
Titul Európske auto roka získal v roku 2025 opäť elektromobil. Tretíkrát po sebe
14. januára 2025

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+