Škoda Electric a Proton Power System podpísali zmluvu s cieľom spoločne vyvíjať, predávať a servisovať elektrické autobusy s palivovými článkami pomocou modulárnych systémov Proton HyRange. Očakáva sa, že prvý výsledok spolupráce bude na začiatku roka 2020. Spolupráca medzi spoločnosťami prebieha od roku 2009.
Predlžovač dojazdu s názvom HyRange
Ich cieľ je vyrábať v prvých fázach spolupráce minimálne 10 autobusov s vodíkovými palivovými článkami ročne pre európske trhy. Spoločnosť Proton Power System je nemecká spoločnosť, ktorá vyvíja stacionárne, mobilné aj námorné systémy s integrovanými úložiskami energie. Súčasťou portfólia spoločnosti sú aj riešenia pre autobusy, úžitkové vozidlá, lode a stacionárne generátory energie.
Systém HyRange je systém, ktorý umožňuje komerčným vozidlám s palivovými článkami dosiahnuť väčší dojazd a krátky čas dobíjania. Dr. Nahab, riaditeľ spoločnosti Proton, povedal: „Vstup do spolupráce so spoločnosťou Škoda Electric ďalej potvrdzuje dopyt po riešeniach Proton HyRange.“
Spolupracujú už 10 rokov
Už v roku 2009 sa v Česku testoval prvý hybridný autobus Škoda poháňaný palivovými článkami od Proton Motor s výkonom 48 kW a Li-ion batériami. Batéria mala kapacitu 22 Kwh a 4 superkapacitory. Vodíková technológia s palivovými článkami sa pred niekoľkými rokmi tešila obrovskej pozornosti, pričom väčšina veľkých výrobcov autobusov mala veľké plány (napr. Daimler s modelom Citaro). V roku 2009 mal e-bus Škoda – Proton s vodíkovými článkami (financovaný zo štrukturálnych fondov EÚ a Ministerstva dopravy ČR) dojazd 250 km a tento pohonný systém vyrábala externe spoločnosť Linde. Po niekoľkých rokoch sa však do popredia definitívne dostáva technológia s Li-ion batériami.
Majú palivové články v autobusoch budúcnosť?
Očakáva sa, že autobusy s palivovými článkami budú v nasledujúcich rokoch významne zvyšovať podiel na trhu. Správa spoločnosti UITP hovorí o trhovom podiele 2% v roku 2020 a až 10% v roku 2030, v segmente mestských autobusov v Európe. Elektrobusy s batériami však čaká podľa prognóz až 52% podiel.
Toyota Sora s pohonom palivových článkov
V tomto roku predstaví výrobca Solaris Bus & Coach (nedávno kúpený španielskou skupinou CAF) model Solaris Urbino 12, autobus novej generácie s vodíkovými palivovými článkami. V dánskom Aahlborgu už tento rok budú v prevádzke tri autobusy Van Hool takisto s palivovými článkami. Ďalším konkurentom v oblasti FCEV (fuel-cell electric vehicle) autobusov je Toyota: jej model Sora má všetky povolenia a bude čoskoro uvedený na trh (na obrázku nižšie). Bude ho možné vidieť na Olympijských hrách v Tokyu 2020.
Na americkom trhu zase v oblasti vodíkových palivoých článkov úraduje výrobca Ballard FCvelocity so svojim 12-metrovým elektrobusom Axess Fuel Cell Electric Bus. Vozidlo úspešne ukončilo testovanie vo Autobusovom výskumnom a testovacom centre Altoona v rámci programu, ktorý inicioval americký Federálny úrad pre dopravu (FTA).
Palivové články sú mŕtve najmä z nasledovných dôvodov:
1. Drvivá väčšina vodíka sa vyrába zo zemného plynu, čo je neobnoviteľný zdroj. Výroba „z vody“ je síce možná, ale energeticky neskutočne náročná, čo výslednú cenu takto získaného vodíka neskutočne predražuje.
2. „Nádrže“ na vodík sú extrémne ťažké, pričom majú pri porovnaní s ich kmotnosťou malú kapacitu na vodík.
3. Palivové články obsahujú drahú platinu.
4. Účinnosť celého systému výroby vodíka (NIE z metánu), jeho ukladanie, transport a premenu v palivovom článku na elektrickú energiu je výrazne nižšia než v prípade batérií.
Čo očakávam:
1. Superkondenzátory budú pracovať paralelne s batériami v elektroautách. Ich kapacita bude stačiť aby pobrali kinetickú energiu plne naloženého auta, ktoré zabrzdí zo 100 km/h na 0 km/h na rovine. Pri vypnutí zapaľovania túto energiu pomaly natlačí do bateriek, pri pokračovaní v jazde ju priamo využije pre rozjazd.
2. V prípade vozidiel verejnej dopravy, ktoré jazdia pravidelne vybrané trasy, majú budúcnosť parciálne trolejbusy. Parciálne trolejbusy nie sú ničím výnimočným, už existujú a úspešne premávajú. Predpovedám ich masové rozšírenie (napr. Berlín, Praha) v najbližších rokoch.
3. Elektrobusy ostanú na trhu, v praxi budú mať zmysel pre menšie mestá alebo špičkové linky, kde elektrobusy budú mať denné výkony do 160 km. Budú slúžiť aj ako doplnok k elektrickej nosnej trakcii (metro, tramvaj, trolejbus – kľudne aj parciálny) vo väčších mestách, na krátkych linkách s výkonmi do 160 km.
4. Malé autonómne minibusy pre 10 cestujúcich, vmax 40 km/h.