Čínski výrobcovia automobilov zvyšujú export hybridných vozidiel do Európy a plánujú rozšíriť ponuku o niekoľko nových modelov. Pre tento krok sa rozhodli preto, aby sa vyhli clám, ktoré Európska komisia uvalila na elektromobily pochádzajúce z Číny. Informácie zverejnil portál fDrive.
Čínski výrobcovia plánujú dovážať do EÚ ďalšie hybridy
Podľa údajov Čínskej asociácie osobných automobilov sa vývoz hybridných vozidiel do Európy medzi júlom a októbrom strojnásobil na 65 800 kusov v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023. Tento rapídny nárast napravil klesajúcu štatistiku predaja dovážaných hybridných vozidiel. V treťom kvartáli roka 2024 tak hybridy a plug-in hybridy tvorili až 18 % z celkového exportu čínskych áut do Európy, čo je v porovnaní s prvým kvartálom (9 %) až dvojnásobný nárast. Na druhej strane podiel exportu elektromobilov klesol v rovnakom období o štyri percentá na 58 %.
Čínske automobilky si zvolili najjednoduchšiu stratégiu, keďže clá sa nevzťahujú na hybridy, ale iba na elektromobily. Aj napriek menším zmenám v plánovaní dovážaných vozidiel môžu značky ako BYD či Xpeng ďalej pokračovať v expanzii na európskom trhu, aj keď trochu iným spôsobom. Niektorí výrobcovia z ekonomických dôvodov presúvajú produkciu a montáž do Európy, aby znížili náklady súvisiace s clami pri dovoze.
Odborníci predpokladajú, že tento trend bude pokračovať aj naďalej, keďže Čína sa týmto spôsobom snaží zredukovať prebytočný počet vozidiel na domácom trhu a čelí prísnejším clám v USA a Kanade.
Mohlo by vás zaujímať:
- Zobrali 6 elektrických SUV a jazdili do úplného vybitia. Ktoré z nich zašlo najďalej?
- Známy koncern pripravuje revolúciu v elektromobilite. Sľubuje lacnejšie a ľahšie batérie s rýchlejším nabíjaním
- Volkswagen Tayron: Poznáme slovenské ceny plug-in hybridu s DC nabíjaním a elektrickým dojazdom viac ako 100 km
To predstavuje vážnu hrozbu pre európske a japonské automobilky, ktoré dominujú na trhu plug-in hybridov a hybridov. Zvýšený čínsky export by totiž mohol ohroziť európske ceny v tomto segmente automobilov. Odborníci upozorňujú, že čínske firmy budú pravdepodobne musieť konať opatrnejšie, aby sa vyhli ďalším obmedzeniam a poplatkom zo strany EÚ.