Spojené štáty oznámili nové opatrenia, ktoré obmedzujú používanie technológií pochádzajúcich z Číny a Ruska v osobných automobiloch. Tieto pravidlá sú výsledkom niekoľkomesačného regulačného procesu. Ministerka obchodu Gina Raimondo zdôraznila, že moderné vozidlá už nie sú iba „oceľovou konštrukciou na kolesách,“ ale obsahujú kamery, mikrofóny, GPS sledovanie a iné technológie pripojené na internet, informuje France24.
Podľa nej je cieľom nových pravidiel zabrániť tomu, aby technológie vyrobené v Číne a Rusku boli súčasťou amerických ciest. Tieto obmedzenia sa zatiaľ vzťahujú len na osobné vozidlá do približne 4,5 tony, no plánujú sa ďalšie úpravy pravidiel aj pre komerčné vozidlá, ako sú autobusy a nákladné autá.
Podľa tejto regulácie nebudú môcť byť od modelového roku 2027 na americkom trhu predávané osobné automobily obsahujúce hardvér alebo softvér spojený s Čínou alebo Ruskom, a to ani v prípade, že samotné vozidlo bolo vyrobené v USA. Import takéhoto hardvéru bude zakázaný od roku 2030. Opatrenia súčasne zakazujú predaj nových vozidiel s autonómnym riadením, ak ich technológie pochádzajú od výrobcov s „dostatočným prepojením“ na tieto krajiny.
Úplná zmena smerovania krajiny
Znamená to zmenu stratégie USA najmä na posilnenie domáceho technologického sektora a obmedzenie technologického pokroku Číny, ktorá sa snaží dominovať v automobilovom priemysle. Národná ekonomická poradkyňa Lael Brainard upozornila, že pripojené vozidlá s technológiami od zahraničných rivalov by mohli byť zneužité na manipuláciu citlivých údajov alebo na ich únik a následný predaj do nepovolaných rúk.
Spojené štáty nedávno sprísnili aj pravidlá pre export čipov používaných v AI technológiách a zaviedli nové obmedzenia pre zdieľanie pokročilých AI modelov. Washington v posledných rokoch intenzívne obmedzuje vývoz špičkových čipov do Číny, ktoré by mohli byť použité v zbrojných systémoch alebo na vývoj umelej inteligencie. Čína však označila tieto kroky za „hrubé porušenie“ medzinárodných obchodných pravidiel a varovala, že podnikne potrebné opatrenia na ochranu svojich práv a záujmov.
Medzitým Joe Biden vydal výkonný príkaz na urýchlenie budovania infraštruktúry pre rozvoj umelej inteligencie v USA. Jeho cieľom je udržať vedúcu pozíciu Spojených štátov v oblasti technológií a zabezpečiť, že Amerika nebude zaostávať v technologickom vývoji, ktorý je potrebný pre budúcnosť krajiny.