Dacia elektromobil: Takáto je aktuálna ponuka na Slovensku
Pri výbere nového auta alebo elektromobilu je možné prihliadať na viacero rozličných atribútov. Pre niekoho je základom predajná cena, niekto zase presne vie aký chce typ karosérie, dojazd či špecifické parametre. Pozerať sa na to dá ale aj z pohľadu preferovanej značky, v zmysle chcem Dacia elektromobil. V tomto prípade je preto kľúčová informácia o aktuálnej dostupnosti modelov tej či onej značky. Poďme sa preto pozrieť ako na Slovensku vyzerá aktuálna ponuka v prípade elektromobilov Dacia.
Dacia elektromobil: Tieto modely sa predávajú na Slovensku
Dacia Spring
Cena: od 18 600 €
Nová Dacia Spring určite zaujme. Ide o kompaktný mestský elektromobil, ktorý sa na nič nehrá a robí presne to, čo potrebuje. S cenou začínajúcou na 18 600 € ide o najlacnejší elektromobil na trhu. Práve vďaka svojej nízkej cene patrí medzi elektromobily, ktoré na seba priťahujú obrovskú pozornosť, hlavne v prípade, že človek uvažuje nad vstupom do sveta e-mobiity.
Dacia Spring nie je o maximálnej výbave, výkone či inej pridanej hodnote. Ide o slušný elektromobil do mesta, ktorý je lacný, ponúka kompaktnejšie rozmery a pohodovú jazdu.
Základné parametre:
- Kapacita batérie: 27,4 kWh
- Dojazd: 230 km (kombinovaný)
- Výkon: 33 kW / 43 koní
- Krútiaci moment: 125 Nm
- Zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 19,1 sekundy
- Maximálna rýchlosť: 125 km/h
- Nabitie z 0 na 80 % za menej než 60 min

Pre koho je Dacia Spring Electric určený?
Elektrická Dacia Spring je vhodné ako druhé auto na dochádzanie do práce. Poslúži aj ako hlavné, ak nejazdíte veľa a vaše jazdy sú v okolí do pár desiatok kilometrov. Nevyhnutnosť je mať dom, alebo aspoň parkovacie miesto/garáž s elektrickou zásuvkou pre častejšie nabíjanie.
Lacnejšia verzia je kvôli absencií CCS portu vhodná len na jazdy v okolí domova, inak by každé nabíjanie cez pomalé AC zabralo aj 3-4 hodiny. Do drahšej výbavy Comfort Plus odporúčame CCS port určite prikúpiť. Na dlhé vzdialenosti je Spring skôr núdzová záležitosť. Okrem obmedzenej rýchlosti je nutné počítať s častejším a dlhým nabíjaním- na každé 2 až 3 hodiny jazdy treba počítať približne s hodinovou prestávkou.
Aké má Dacia Spring Electric nedostatky?
Už pri pohľade na podvozok vidieť, že sa kládol dôraz na nízke výrobné náklady. Nezakrytý motor a časti podvozku zbytočne zvyšujú spotrebu pri vyšších rýchlostiach. Vecí, ktoré by vyslovene vadili nebolo veľa. Očakávania treba prispôsobiť tomu, že ide o jeden z vôbec najlacnejších elektromobilov.
- Trochu netradične je riešený infotainment, ktorý má USB konektor umiestnený nad displejom, čo znamená, že pri spustenom Android Auto alebo Apple Carplay vám bude prekážať kábel.
- Ďalším mínusom je, že stretávacie svetlá svietia na dosť krátku vzdialenosť.
- Virtuálny zvuk auta (VESS) je príliš hlasný a rušivý.
- Na zadných sedadlách je zase úplná tma, chýba osvetlenie zadného priestoru pri vyberaní detí z auta.
- Na displeji sa nezobrazujú niektoré dôležité údaje, ako je napríklad okamžitý výkon pri nabíjaní.

Dacia Spring: Aká dlhá je čakacia lehota v roku 2022?
To, že dostupnosť nových áut nie je v roku 2022 práve ideálna nie je žiadnym tajomstvom. Netýka sa to len elektromobilov, ale všetkých typov áut. Na dostupnosť elektromobilu Dacia Spring sme sa pýtali začiatkom mája 2022. Ivana Obadalova, manažérka pre vzťahy s verejnosťou značky Dacia nám prezradila, že čakacie lehoty sa pohybujú v rozmedzí 7 až 9 mesiacov. To znamená, že zákazník svoj elektromobil v priemere dostane po ôsmich mesiacoch od dňa podania objednávky.
Ponuka elektromobilov podľa značky