S novou prezidentkou prišiel na Slovensko aj nový ekologický vietor. Do polovice tohto storočia bude naša krajina uhlíkovo neutrálna. K tomuto ambicióznemu plánu sa zaviazal premiér Peter Pellegrini po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Ešte v pondelok však Úrad vlády SR trval na nezaväzovaní sa k podobným plánom. Podľa televízie TA3 tak Peter Pellegrini urobil aj na základe odporúčania generálneho tajomníka OSN.
O tomto ambicióznom pláne rokovali lídri členských krajín EÚ tento týždeň na summite Európskej Rady v Bruseli.
“Som veľmi rada, že záväzok o uhlíkovej neutralite slovenská vláda nielen považuje za dobrý, ale chce ho aj prijať. To znamená, že do roku 2050 by záväzok platil aj pre SR. Toto veľmi kvitujem.” povedala prezidentka Čaputová na stretnutí s premiérom.
Uhlíkova neutralita znamená, že naše národné hospodárstvo vyprodukuje len toľko emisií CO2, koľko dokáže absorbovať.
To v praxi znamená, že našim cestám začnú do roku 2050 dominovať elektromobily (výroba energie SR už dnes pozostáva takmer z 90% z čistých zdrojov), priemysel zásadne zníži výrobu emisií, alebo vysadíme množstvo nových stromov, ktoré emisie CO2 absorbujú.
Doprava a priemysel sú dvaja najväčší producenti uhlíkových emisií v našej krajine. Podniky tak podľa tohto záväzku budú musieť investovať nemalé prostriedky do zelených technológií.
Stratí priemysel konkurencieschopnosť?
Zástupcovia nášho priemyslu sa obávajú straty konkurencieschopnosti z dôvodu zvýšenia nákladov, avšak takýto záväzok nie je nemožný.
Podľa Ladislava Mika, vedúceho Zastúpenia EK na Slovensku, od roku 1990 európske HDP rástlo o vyše 50% a emisie CO2 zaznamenali pokles o 22%.
Rafinéria Slovnaft (Zdroj: Greenpeace)
Dosiahnuť uhlíkovú rovnováhu do roku 2050 určuje krajinám aj Parížska klimatická dohoda z roku 2015. Podľa Európskej komisie je to nevyhnutné, ak chceme udržať otepľovanie našej planéty pod 1,5°C.
Vyššie oteplenie podľa odborníkov spôsobí, že niektoré časti planéty sa stanú neobývateľnými a nastane masová migrácia.