MojElektromobil

Prečo je nabíjanie doma vlastne výhodné? Prečo to dáva zmysel, a akým spôsobom sa vlastne dá nabíjať doma? Aké sú výhody a nevýhody domáceho nabíjania?

Toto všetko sú kľúčové otázky spojené so svetom elektromobilov, ktorým sa na Salóne Elektromobilov 2022 venoval Rastislav Žembery zo spoločnosti ZSE Drive.

Výhody domáceho nabíjania

Medzi najväčšie výhody nabíjania elektromobilov v domácom prostredí je hlavne vysoké pohodlie, pretože batériu dobíjam počas toho ako vozidlo parkuje a nevyužívam ho. To znamená, že každé ráno môže mať batériu nabitú, podľa svojho nájazdu aj na 100%. Obrovskou výhodou je ale ekonomická stránka veci, teda nízke prevádzkové náklady, ktoré sa pri domácom nabíjaní môžu pohybovať okolo 2 až 3€ na 100 kilometrov.

Domáce nabíjanie v skratke: Prečo sa oplatí wallbox?

Nabíjať elektromobil je možné aj z klasickej 220V zásuvky pomocou prenosnej nabíjačky, ktorá bola pribalená k elektromobilu od predajcu. Technicky je to skutočne možné, no treba sa zamyslieť, či to je aj prakticky a rozumné riešenie. Ak človek denne prejazdí 50 až 100 kilometrov, tak aj týmto spôsobom dokáže dojazd doplniť za niekoľko hodín.

V prípade, že jazdíte aj na dlhšie trasy, tak je už vhodné zvážiť inštaláciu domácej nabíjačky, takzvaného wallboxu. Napríklad elektromobil s batériou 50 kWh by ste doplna cez klasickú zásuvky nabíjali viac ako 20 hodín. Wallbox dnes už tradične umožňuje nabíjanie s využitím troch fáz a 16 ampérov, čo sa postaralo o bezproblémové používanie v prakticky ktorejkoľvek domácnosti. V tomto prípade sa 50 kWh batéria doplna nabije za 4 až 4,5 hodiny.

Wallbox okrem rýchlosti nabíjania prináša aj ďalšie výhody vďaka prítomnosti smart funkcií. Typickým príkladom pri domácom nabíjaní je využitie funkcie pre zvolenie nabíjania počas lacnej tarify. Zvolenie nabíjania v konkrétnom časovom období umožňuje často aj priamo infotainment elektromobilu, no wallboxu má výhodu do budúcna. V roku 2023 by mali byť zavedené takzvané dynamické tarify, pri ktorých sa cena bude meniť v čase a bez zariadenia nebude možné vedieť, kedy je vlastne optimálne nabíjanie zapnúť a kedy ho vypnúť.

Ponuka od ZSE Drive

ZSE Drive ponúka len smart wallboxy, pričom vie zabezpečiť aj ich inštaláciu, no nie je to povinnosť. Ak máte svojho elektrikára, tak ho môžete využiť.

Svoje služby pre domáce nabíjanie ZSE Drive ponúka po celom Slovensku. Základom je vstupná prehliadka, ktorá je spoplatnená a jej výsledkom je miniprojekt, ktorý je možné využiť aj v prípade, že sa nakoniec rozhodnete pre konkurenčný produkt.

Súčasťou celého riešenia pre domáce nabíjanie od ZSE Drive je E-Tarifa, ktorá obsahuje 30% zľavu na cenu elektrickej energie v nízkej tarife (tarifa D3/D4) – 1,5€ na 100 km. Samozrejmosťou je mobilná aplikácia, v ktorej je možné sledovať wallbox a domáce nabíjanie. V ponuke nechýba ani možnosť siahnuť po inštalácii fotovoltiky a jej prepojeniu s wallboxom.

Smart Wallbox od ZSE Drive disponuje autorizáciou pomocou RFID čipu, čo sa hodí hlavne do spoločných garáži či bytových domov. Okrem Wi-Fi je prítomný 4G modul pre pripojenie cez mobilnú sieť, pre neustále pripojenie. Štandardnom sú prehľady a manažment spotreby.

Vylepšenia mobilnej aplikácie ZSE Drive

Mobilná aplikácia ZSE Drive, ktorá zobrazuje nabíjacie stanice v tejto sieti, bola pred pár mesiacmi vylepšená. Pribudla to sekcia s prehľadom privátneho nabíjania, kde si zákazník vie sledovať domáce nabíjanie, zvoliť cenové/časové pásmo pre nabíjanie a sledovať históriu.

Aktuálne sa pripravuje možnosť pre využívanie prebytkov z fotovoltiky na nabíjanie elektromobilu. Namiesto toho, aby nadbytočná energia odchádzala do sieti, využitá bude na nabitie batérie.

Riešenia pre bytové domy

Ak má byť v bytovom dome vytvorené riešenie pre nabíjanie elektromobilov, tak musí ísť o jedno centrálne odberné miesto. Vďaka tomu sa potom dá optimalizovať výška potrebnej rezervovanej kapacity, napríklad nasadením dynamického riadenia spotreby. Súčasne sa zabráni tomu, aby sa wallboxy osádzali “na divoko”, čo môže spôsobiť veľké problémy.

Vehicle-2-Grid

Riešenie budúcnosti, kedy ako zákazník budete môcť elektrickú energiu zo siete čerpať, ale naopak ju aj odovzdávať. V podstate s ňou obchodovať. Najväčší zmysel to bude mať v spojení s produkciou elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, kedy elektromobily budú schopné vyrovnávať špičky, nakoľko sú schopné fungovať ako dočasné úložisko energie. ZSE Drive sa tejto oblasti venuje a už teraz testuje riešenia.

Náš tip
Slovenská nabíjacia infraštruktúra ako brzda rozvoja elektromobility? Nezmysel, problém je inde | Salón Elektromobilov 2022 Bratislava
6. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+