Niekoľko dní po spustení registrácii k dotáciam na elektromobily sa začali šíriť informácie, aby ľudia neplatili zálohu kým nemajú riadne podanú žiadosť. Podľa pokynov totiž oprávnenosť výdavkov začína až dňom riadneho oficiálneho podania žiadosti o dotáciu. Bolo to v rozpore s dovtedy šíriacimi sa informáciami.
Okamžite sme kontaktovali MH SR so žiadosťou o oficiálne vyjadrenie, avšak z dôvodu dovoleniek sa k nej dostali až po sviatkoch. Následne túto situáciu opätovne preverili, keďže vo výklade nepanovala jednoznačná zhoda ani medzi zástupcami. Teraz vám prinášame oficiálnu reakciu MH SR k situácii:
„MH SR ani SIEA nikdy nevydali odporúčanie, alebo súhlasné stanovisko, že žiadateľ môže vyplatiť zálohu za auto pred podaním žiadosti. Naopak, MH SR v samotnej výzve uvádza, že oprávnenosť výdavkov začína dňom riadneho oficiálneho podania žiadosti o dotáciu.“
To je však v rozpore so skúsenosťami viacerých našich čitateľov:
„Osobne som volal pracovníkovi SIEA na ich kontaktný telefón pred spustením dotácii s otázkou, či si môžem zarezervovať auto pred získaním dotácie, a jeho jednoznačná odpoveď bola ÁNO. Ešte mi aj povedal, že u predajcu nechám len zálohu a že s tým nie je žiadny problém. Inak by som žiadne auto nerezervoval… tak nechápem kedy sa zmenili podmienky“, píše čitateľ Peter.
Podobnú odpoveď obdržal ešte v novembri ďalší čitateľ Michal aj e-mailom z oficiálnej adresy SIEA:
„V zmysle podmienok definovaných vo Výzve na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na nákup batériových elektrických a plug-in hybridných elektrických vozidiel, si Vás dovoľujeme informovať, že je možné už teraz si objednať Vami požadované auto u predajcu. V prípade, ak zaplatíte zálohu, ide o obchodné podmienky medzi predajcom a príjemcom.“
Odpovede v podobnom zmysle sme pred spustením dotácii dostali aj my v redakcii.
Zaplatili ste zálohu? Riešenie existuje
Napriek na pohľad patovej situácii však riešenie existuje. Potvrdzuje ho aj MH SR v oficiálnom stanovisku:
„Na základe uvedeného odporúčame žiadateľom, skontrolovať si, či dátum vyplatenia zálohy za auto uvedený na predkladanom daňovom doklade v zmysle zmluvy (napr. na faktúre), je dátumom po podaní žiadosti.“
Inak povedané stačí, aby sa v daňovom doklade za kúpu vozidla neuvádzala uhradená záloha, resp. aby bola uvedená s dátumom po podaní žiadosti. To je možné doriešiť napríklad aj tak, že cena vozidla bude uhradená v plnej výške, a vopred zaplatená záloha sa dodatočne kupujúcemu vráti.
Nie vždy to však bude potrebné. Dvaja nami oslovení predajcovia nezávisle na sebe potvrdili, že o situácii vedia a budú automaticky vystavovať faktúry tak, aby boli v zmysle podmienok pre uplatnenie dotácie.
V každom prípade odporúčame ešte pred vystavením výslednej faktúry kontaktovať predajcu a situáciu s ním konzultovať.
Zástupcovia MH SR aj na Salóne Elektromobilov
V piatok 24. januára o 10-tej hodine začne Salón Elektromobilov v Bratislave. Účasť na otvorení akcie a v panelovej diskusii potvrdili aj zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR a ďalších ministerstiev. Akcia bude prebiehať celé tri dni až do nedele, organizátori pripravili zaujímavý program a návštevníci sa môžu tešiť na vystavené elektromobily a plug-in hybridy. Nebudú chýbať ani firmy s ponukou nabíjacích staníc, elektrické motorky a ďalšie zaujímavé stánky.
Vdaka za vasu pracu! Datum na fakture je jedna vec, ale otazka je do akej miery sa bude skumat splnenie podmienok podla Príloha č. 5 – Podmienky poskytnutia dotácie vyplývajúce zo Zmluvy o poskytnutí dotácie:
Forma preukázania: Faktúra, resp. iný,
relevantný právny dokument,
preukazujúci nadobudnutie vlastníckeho
práva k vozidlu.
Spôsob overenia: Účtovná dokumentácia
preukazujúca správnosť vynaložených
výdavkov a potvrdzujúca úhradu skutočne
vynaložených oprávnených výdavkov.
Mozu vyzadovat vypis z bezneho uctu ako potvrdenie o zaplateni faktury?
Ak ano, tak mne vychadza, ze najbezpecnejsie bude dohodnut sa s predajcom na vystaveni faktury bez zalohy a tu uhradit v plnej vyske.
Predajca ti vystavi akukolvek fakturu. Ak bude treba, ako pisu, zaplatis plnu cenu a povodnu zalohu ti vrati. Ide len o to, do akej miery to budu chciet skumat.
Zase také celkom jednoduché to nebude. Zo zálohy musí predajca odviesť DPH a to k dátumu prijatia zálohy. Suma DPH bude v jeho daňovom priznaní v príslušnom období (ešte rok 2019) a v kontrolnom výkaze DPH. Ak kupuje firma ako platca DPH, tak aj u kupujúceho, a to všetko sa nedá vymazať ani zrušiť, je to na finančnej správe, takže sa to v prípade potreby preskúmania dá získať.
Ak by sa mala záloha vrátiť, tak treba pôvodný obchodný prípad celý zrušiť a vytvoriť celkom nový, ktorý nesúvisí s predchádzajúcou zálohou. Takto to asi budú musieť robiť a účtovníci s tým budú mať trojnásobnú robotu. Pritom aj tak sa to bude dať spätne vyhľadať a skúmať.
zálohová faktúra sa vystavuje bez DPH
Zalohova faktura sa vystavuje bez dph, ale do 15 dni po zaplateni je dealer povinny vystavit fakturu s DPH..
Zalohova faktura (proforma) nepodlieha DPH iba do momentu kym nie je zaplatena.
Podľa § 73 písm. b) zákona o DPH je nutné faktúru v zmysle § 72 tohto zákona vyhotoviť do 15 dní odo dňa prijatia platby pred dodaním tovaru
Áno, to je pravda.