Ak zvyknete cez online bazár predávať ojazdené pneumatiky, domáce nabíjacie stanice, súčiastky alebo príslušenstvo pre elektromobily a plug-in hybridy, tak si dávajte poriadny pozor na to kto vás osloví. Kuriérska spoločnosť DPD, ktorá mimochodom elektrifikuje svoj vozový park, upozornila na rozšírený podvod spojený s internetovými bazármi.
Cieľom podvodníkov je získanie informácií o platobných kartách nič netušiacich obetí. Fiktívny kupujúci predstiera záujem o tovar, pričom obchod chce zrealizovať prostredníctvom kuriérskej spoločnosti. Do tohto momentu to všetko vyzerá úplne v poriadku.
Následne sa však od “kupujúceho” dozviete, že kuriérska spoločnosť zabezpečí prevzatie zásielky, aj prevod finančných prostriedkov. Pošle vám preto link na webovú stránku, ktorá kopíruje vizuál spoločnosti DPD. Formulár na stránke od predávajúceho žiada vyplnenie údajov z platobnej karty pod zámienkou, že je to potrebné na pripísanie kúpnej sumy. Tu už by ste mali automaticky spozornieť a v ideálnom prípade podvodníka rovno “odpálkovať”.
Podobná služba neexistuje
Takúto službu totiž DPD neposkytuje. Na podobné ponuky preto nereagujte a nikdy nezadávajte platobné údaje do formulárov na neznáme linky. Dávajte si obrovský pozor na podobných špekulantov a poriadne si strážte svoje platobné údaje. Radosť z toho, že niekto konečne prejavil záujem o vami predávanú vec by veľmi rýchlo vystriedalo obrovské sklamanie a zbytočný stres, ktorému sa môžete vyvarovať tým, že budete ostražitý.
„Vypĺňať údaje zo svojej karty na neznámej stránke je ako nechať plnú peňaženku na lavičke v parku. Je dôležité si svoje karty chrániť a pri ich používaní byť mimoriadne obozretný,“ hovorí Peter Pavuk, generálny riaditeľ DPD na Slovensku.
Ako nenaletieť podvodníkom:
- Spoločnosť DPD nikdy nežiada o zaslanie peňažných prostriedkov na účet uvedený v maile ani o vyplnenie bankových údajov v zaslaných odkazoch. Akékoľvek platby za tovar alebo doručenie prebiehajú priamo na stránke e-shopu pri objednávke, alebo pri doručení tovaru u kuriéra.
- Buďte opatrní, ak predávate veci cez internet a nevypĺňajte svoje bankové údaje v odkazoch zaslaných súkromnými osobami.
- Rovnako buďte opatrní pri úhradách neočakávaných služieb alebo zásielok, ktoré neviete identifikovať. Mailom priamo od kuriérskej spoločnosti vám môže prísť žiadosť o úhradu cla pri nákupoch mimo EÚ. V takomto prípade by ste mali vedieť zásielku a oprávnenosť požiadavky identifikovať.