Ľudstvo od stredy 2. augusta 2023 žije na ekologický dlh a pre pokrytie svojej aktuálnej spotreby by potrebovalo v prepočte 1,75 Zeme. Inak povedané, v výrazne prekračujeme limity a v tomto roku využívame o 75 percent viac zdrojov, ako dokáže obnoviť ekosystémy našej planéty. Na nadmernú spotrebu zdrojov každoročne upozorňuje takzvaný “Deň ekologického dlhu (Earth Overshoot Day)”.
Ten symbolizuje termín, kedy ľudstvo spotrebuje všetky prírodné zdroje, ktoré je Zem schopná počas daného roka a poukazuje na rastúce nároky ľudí na obmedzené zdroje. V roku 2022 Deň ekologického dlhu pripadol na 1. august, čo znamená, že medziročne došlo k miernemu zlepšeniu. V roku 2021 to dokonca bol už 29. júl.
Napriek tomu ale v globále nedošlo k príliš výraznému pokroku a Deň ekologického dlhu jasne ukazuje, že ľudstvo neúmerne plytvá prírodnými zdrojmi. V porovnaní s prelomom 20. a 21. storočia nastáva každoročne prakticky o 1,5 mesiaca skôr. Zlomový deň sa začal sledovať v 70. rokoch 20. storočia, kedy pripadal na 29. decembra. Odvtedy sa takmer pravidelne posúva na čoraz skorší termín.
Projekt Earth Overshoot Day poukazuje aj na rozdiely medzi jednotlivými krajinami. Slovenský Overshoot Day tento rok totiž pripadol už na 5. mája, a ak by celé ľudstvo využívalo zdroje rovnakým spôsobom ako Slovensko, tak by sme na pokrytie potrieb potrebovali v prepočte takmer 3 Zeme. Lepšie na tom nie sú ani naši susedia. V Českej republike tento neslávny míľnik dosiahli už 12. apríla 2023.
Mimoriadne silnú ekologickú stopu zanechávajú menšie krajiny ako Katar a Luxembursko, kde na ekologický dlh žijú už od 10. a 14. februára. Naopak najšetrnejšie s prírodnými zdrojmi majú hospodáriť v Ekvádore a na Jamajke, kde deň ekologického dlhu pripadá na 6. a 20. december.