MojElektromobil

Elektrické kolobežky sú jednoducho in. Ako naznačuje tlačová správa od Xiaomi, elektrické kolobežky sú na Slovensku veľmi obľúbeným spôsobom dopravy. Pre určitých jedincov tak prakticky vymizla nutnosť využívať mestskú hromadnú dopravu a do práce, školy, do mesta či obchodu sa prepravujú práve kolobežkami. S rastúcim počtom používateľov elektrických kolobežiek však prichádza aj prísnejšia legislatíva. Tá sa ale nemusí dotknúť všetkých.

Na elektrickej kolobežke pravidelne jazdia aj dôchodcovia

Verili by ste tomu, že viac ako štvrtina respondentov zodpovedala na otázku či jazdí na elektrických kolobežkách kladne? Konkrétnejšie využíva kolobežky 28 % opýtaných. Zhruba polovica z nich túto vec vlastní a zbytok využíva služby prenajímania e-kolobežiek.

Elektrické kolobežky | Zdroj: Pexels.com

Aké je vekové rozpoloženie používateľov elektrických kolobežiek?

  • 18 – 29 rokov: 28 %
  • 30 – 39 rokov: 27 %
  • Nad 60 rokov: 17 %

Najzaujímavejšou informáciou je samozrejme to, že k 17 % používateľov e-kolobežiek patria práve seniori s vekom nad 60 rokov.

Aký je dôvod výberu e-kolobežky ako spôsob dopravy?

Najčastejším dôvodom, prečo sa Slováci rozhodli pravidelne používať kolobežku na premiestňovanie sa, je nezávislosť od MHD, taxíkov a kvôli tomu, že vo všeobecnosti ide o zábavný zdroj dopravy. To bolo dôvodom 20 % respondentov. 16 % ďalej volia kolobežku z dôvodu cenovej dostupnosti a zároveň im záleží na životnom prostredí.

Prečo niektorí e-kolobežku nepovažujú za vhodný typ transportu?

30 % Slovákov prekážajú málo rozvinuté cyklotrasy. 19 % chýbajú nabíjacie stanice a 13 % prekáža pomalé nabíjanie týchto strojov. 12 % ľudí by potom kolobežka doma zavadzala a nemali by ju kde skladovať.

Ako je to s výberom tej správnej kolobežky?

Položená bola aj otázka, čo bolo pre nich najdôležitejším parametrom pri kúpe elektrickej kolobežky. 43 % záleží primárne na výdrži batérie, 39 % predovšetkým na cene. 33 % respondentov považuje za najdôležitejší práve výkon tohto dopravného prostriedku.

Mercedes-benz eScooter
Mercedes-benz eScooter | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Za zmienku stojí aj fakt, že Xiaomi sa pri otázke akú značku e-kolobežiek preferujete alebo plánujete kúpiť umiestnila na prvom mieste. Tohto výrobcu preferuje 26 % z opýtaných.

Ak bývate napríklad v Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici, Martine, Poprade či Nitre, možno ste si všimli, že svoje kolobežky prestala prenajímať jedna z najznámejších spoločností zaoberajúca sa touto činnosťou. Ak vo vašom meste nepôsobí konkurenčná služba, riešením môže byť napríklad kúpa vlastnej kolobežky alebo používanie bicykla.

recenzia Teverun Blade Mini Pro
Teverun Blade Mini Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Prichádza nová legislatíva pre elektrické kolobežky

Počiatkom budúceho roka bude povinné zmluvné poistenie za škodu, a teda povinnosť tohto poistenia budú mať tí, ktorí vlastnia e-kolobežku alebo Segway s rýchlosťou presahujúcou 25 km/h. Platiť to bude ale aj pre tých, ktorých kolobežky majú hmotnosť cez 25 kg a jazdia rýchlosťou nad 14 km/h. Na majiteľov elektrobicyklov sa táto legislatíva nevzťahuje, no v zahraničí to nie je pravidlom. Napríklad v Nemecku či Francúzsku si musia e-bikeri uzavrieť PZP aj na svoje elektrické bicykle.

Náš tip
Nabíjacia sieť IONITY bude na Slovensku do augusta nedostupná
31. mája 2023
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+