Majiteľov elektrických kolobežiek čakajú zmeny. Zvyšujú sa pokuty aj limity poistenia

Displej Xiaomi Electric Scooter 4 Ultra | Zdroj: Filip Spevár

Prechod na zelenú mobilitu otvoril viacerým jednotlivcom aj firmám obzory, ktoré sa mnohí z nich rozhodli aj využiť. Dopredu sa tlačia alternatívne spôsoby dopravy, medzi ktoré patria aj elektrické bicykle či kolobežky. Teraz však niektorých majiteľov elektrických kolobežiek čakajú zmeny, informuje SITA.

Už od 23. decembra tohto roka začína platiť povinnosť platenia PZP aj pre majiteľov elektrických kolobežiek. Ide o reakciu na európske nariadenie, ktoré predložil na Slovensku rezort financií. Nemusíte sa toho však obávať, povinnosť platenia PZP nebudú mať všetci majitelia kolobežiek.

Platiť PZP musia majitelia kolobežiek a segwayov:

  • Ktoré dokážu ísť viac ako 25 kilometrov za hodinu
  • Ktoré dokážu ísť viac ako 14 km/h a vážia cez 25 kg
Pravidlá neplatia pre úplne každého | Zdroj: Filip Spevár

Ide o reakciu na narastajúci počet nehôd a poistných udalostí, v ktorých sa kolobežkári začali ocitať. Celkovo narástol za posledné obdobie aj počet kolobežiek v uliciach, čo mohlo byť príčinou nárastu nehôd. Častokrát sa stáva, že práve cestujúci na tomto dopravnom prostriedku nedodržiavajú pravidlá cestnej premávky, či nevyužíval zdravý rozum. Neraz ste aj vy mohli v uliciach vidieť dvoch ľudí na kolobežke, prípadne nebezpečné schádzanie z cesty na chodník a naopak.

Súvisiacie články

Pravidlá však zasiahnu len malú časť používateľov

Podľa kritérií sa tak PZP bude vzťahovať len na malú časť kolobežiek, pretože veľká väčšina z nich má práve rýchlosť obmedzenú na 25 km/h. Teoreticky nemusí platiť nikto nič, no osudným sa mu to môže stať práve pri kolízii. Po novom sa však zvyšujú limity poistného plnenia. Najvyššia hranica poistného plnenia udalosti sa zvyšuje z 5,24 milióna na 6,45 milióna eur.

Zvyšujú sa aj celkové náklady. Tie narastú bez ohľadu na počet zranených alebo usmrtených na 1,3 milióna eur (predtým 1,05 milióna €). Ide o akúsi harmonizáciu v rámci EÚ, keďže doteraz záviselo na výške poistného plnenia od každého štátu. Cieľom je najmä chrániť ostatných účastníkov dopravy tak, aby neostali poškodení bez poriadneho plnenia.

Náš tip
Test Opel Astra PHEV: Atraktívny plug-in hybrid pre masy?
Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.