V Európskej únii počas roka 2024 pribudlo 7 516 nákladných elektromobilov. Ako to vyzeralo u nás?

Zdroj: Mercedes

Počas roka 2024 bolo v Európskej únii prihlásených viac ako 1,4 milióna batériových elektromobilov z kategórie osobných vozidiel, čo predstavuje medziročný pokles o 5,9 %. Ako ale vyzeralo v prípade segmentu, do ktorého elektromobilita ešte len začína prenikať? Odpoveď na otázku koľko nákladných elektromobilov pribudlo na cestách EÚ priniesol portál Čistá Doprava.

Na základe dát Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA) uvádza, že v štátoch Európskej únie bolo počas roka 2024 prihlásených 7 516 nových nákladných elektromobilov s hmotnosťou nad 3,5 tony. To predstavuje medziročný pokles o 4,6 %.

Celkovo bolo počas roka 2024 v EÚ registrovaných 327 896 nákladných automobilov, čo znamená, že čisto elektrické modely dosiahli trhový podiel 2,3 %. Pri type pohonu nových nákladných vozidiel nad 3,5 tony naprieč EÚ jasne a neprekvapivo dominuje nafta s podielom až 95,1 %.

Česko a Slovensko takmer s rovnakým prírastkom

Portál sa pozrel aj na situáciu v Českej republike, kde bolo počas roka 2024 prihlásených 27 nových nákladných elektromobilov. To predstavuje historicky najvyššie číslo pre segment. Podľa dát zo slovenskej evidencie vozidiel, do ktorých sme nahliadli, to na Slovensku vyzeralo veľmi podobne.

Dátum prvej evidencie v SR bol počas roka 2024 zaznamenaný pri 26 nákladných elektrických vozidlách s hmotnosťou nad 3,5 tony (kategórie N2 a N3). Portál pre Slovensko uvádza 25 nákladných elektromobilov, čo je možno spôsobené tým, že prihliadal na rovnaký rok prvej celkovej registrácie a prvej registrácie vozidla na SR.

Pre porovnanie s ďalšími krajinami V4, v Poľsku je za rok 2024 evidovaný prírastok 98 nákladných elektromobilov a Maďarsko hlási 27 nových vozidiel tohto typu.

Súvisiacie články

Česko podporí výstavbu nabíjacích staníc pre elektrické nákladiaky

Ministerstvo dopravy ČR na rok 2025 pripravuje spustenie dvoch dotačných výziev, ktoré majú podporiť výstavbu nabíjacích staníc pre elektrické nákladné vozidlá.

Jedna výzva bola vyhlásená už aj v roku 2024. Zámer vybudovať verejné nabíjacie stanice pre nákladné elektromobily bol podporený sumou približne 21,4 milióna € (540 miliónov KČ) a priniesť by mal 54 nabíjacích staníc na 5 lokalitách.

Podporná schéma na vybudovanie nabíjacích staníc pre elektromobily, vrátane tých nákladných, sa chystá aj na Slovensku. Nedávno sme sa pomerne podrobne pozreli na zámer vybudovať takzvanú „národnú sieť“ nabíjacích staníc, ktorá by pokrývala najdôležitejšie cestné ťahy.

Nateraz sa počíta s pokrytím 35 lokalít a to v rozsahu 203 konektorov s nabíjacím výkonom minimálne 300 kW a 32 konektorov s nabíjacím výkonom 400 kW (pre ťažké úžitkové vozidlá).

Mohlo by vás zaujímať:

Komplexné riešenie rozvoja elektrickej mobility vo firmách

Ak sa chcete dozvedieť komplexné informácie o téme elektrifikácie firemnej flotily, už 9. apríla chystáme podujatie eFleet Day 2025. Pôjde už o štvrtý ročník jedinečnej konferencie, ktorá bude hostiť odborníkov na elektromobilitu, zástupcov kľúčových inštitúcií a predajcov elektrických vozidiel. Tých prepája s firmami, ktoré majú záujem o rozvíjanie ekologickej dopravy.

eFleet Day 2025 v panelových diskusiách pokrýva všetky kľúčové oblasti z témy e-mobility. Od elektrifikácie vozového parku, cez možnosti financovania tohto prechodu až po problematiku nabíjania či vyhodnocovanie finančnej otázky. Ponúka odborné informácie, panelové diskusie, networking a osobné zoznámenie s najnovšími plne elektrickými vozidlami formou testovacích jázd.
Náš tip
Test Mercedes-Benz G 580 with EQ Technology: Elektromobil je lepší v (takmer) každom ohľade
Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.