Odpor k elektromobilite ako súčasť politického presvedčenia? Internet je plný hoaxov

Zdroj: Redakcia

Polarizácia spoločnosti je obrovská. Nejde pri tom však len o kultúrno-etické, či geopolitické témy, ako tomu bolo v minulosti. Rozdelenie spoločnosti už preniká aj do technologických tém, čo v minulosti nebývalo zvykom.

Obvykle sú témy o vývoji ľudského poznania či implementácii technologického pokroku do každodenného života “suché”, a srdce rozbúchajú len geekom, technologickým nadšencom. Situácia sa ale dostala do stavu, kedy je aj technická oblasť – elektromobilita – témou, ktorá rozdeľuje spoločnosť.

Niet divu, keď ide o jednu z kľúčových tém zelenej transformácie a boja proti klimatickej zmene. Určité politické prúdy klimatickú zmenu nielenže zľahčujú, ale popierajú aj prínos zelených technológií k ochrane životného prostredia. A práve to sa stalo jednou z kľúčových tém dezinformačných kanálov spochybňujúcich Európsku úniu, geopolitickú orientáciu, či ochranu životného prostredia.

Namiesto webu o motorizme politický bulvár

Nejde pri tom len o typické dezinformačné kanály, ktoré sú zjavné už na prvý pohľad. Naopak neraz ide o weby, ktoré sa tvária ako štandardné motoristické médiá, no svojou orientáciou a formou jej prezentácie ide skôr o politický bulvár. Široko-ďaleko najznámejší je v našich končinách český motoristický server, ktorý sa preslávil množstvom anti-EU dezinformácii, a svojich čitateľov naďalej utvrdzuje v presvedčení o škodlivosti elektromobilov.

Už krátka ukážka z aktuálnej titulnej stránky (5.6.2024 ráno) prezrádza, že hneď po načítaní webu je čitateľ zaplavený správami o tom, že elektromobily sú nepredajné, a že od ich výroby automobilky upúšťajú. Celkovo štyri z ôsmych zvýraznených správ predznamenávajú koniec elektro autám, hoci sú už tri mesiace staré.

Minulý rok sa globálne predalo 14 miliónov elektromobilov, a ako vyzerajú európske čísla predajov naozaj, sme priniesli nedávno v samostatnom článku.

V ďalšom článku odporúčajú Volkswagenu nastúpiť na cestu Toyoty. O tom aká je cesta Toyoty, a že akcionári žiadajú zmenu vedenia spoločnosti pre manipulácie s testami a zameškaný náskok konkurencie v oblasti elektromobility sme informovali včera.

Situácia na Slovensku

Nie je však jediný. V minulosti sme boli svedkami spolupráce jedného z najpopulárnejších slovenských motoristických webov s dezinformačným portálom hlavnespravy.sk, ktoré bývalý minister obrany označil za financované z Ruska. Oficiálne vyjadrenie ku spolupráci so známym dezinformačným webom znelo: “Pre nás sú to biznisové príležitosti, sme apolitický.”.

Súvisiacie články

Mohlo by vás zaujímať:

Nabíjanie elektromobilu z elektrocentrály je už evergreenom | Zdroj: analýza iDnes.cz

Oveľa viac sa však dezinformácie ohľadom elektromobility šíria na sociálnych sieťach. Klasikou sú elektromobily nabíjané z dieselovej elektrocentrály. Čo po tom, že ide o pokus uprostred púšte, a že výsledkom bolo, že aj takáto prevádzka predstavuje stále menšiu environmentálnu záťaž v porovnaní s prevádzkou spaľovacieho vozidla. Pre presvedčeného je to jasný dôkaz, že elektromobilita je slepá ulička.

To podčiarkne údajný výbuch dvoch elektromobilov po zrážke na diaľnici – čo po tom, že ide o zábery z 10 rokov starého videa nehody dodávky prevážajúcej tlakové plynové nádoby… Účel splnilo. Ako to je s požiarom elektromobilu naozaj, sme podrobne krok po kroku ukázali v článku o požiarnom cvičení zameranom na hasenie elektromobilu v podzemných garážach.

Napriek verejnej mienke o častých požiaroch batérii elektromobilov nie je vôbec jednoduché ju vôbec podpáliť | Zdroj: Tomáš Meňuš

Komplexnú analýzu najrozšírenejších dezinformácii, vrátane nabíjacích káblov krížom cez ulicu v Nórsku, či fotografiami kolón na nabíjacích staniciach, ktoré sú v skutočnosti zábermi z ich slávnostného otvorenia, priniesol český portál iDnes.cz.

Takéto správy majú najmä na sociálnych sieťach obrovský dosah, a utvrdzujú najmä ľudí, ktorí v elektromobile v živote nesedeli o tom, že je škodlivý k životnému prostrediu, často horí a podobne. Pri tom na Slovensku z vyše 10 000 elektromobilov sú zaznamenané tri požiare elektrických vozidiel, pri čom ku dvoch z nich došlo úmyselným zapálením vozidla.

Aké sú vaše skúsenosti?

Často sa stretávate s hoaxami o elektromobiloch? Počúvate z vášho okolia dezinformácie o elektromobiloch? Ktorý nezmysel vás zaujal najviac? Vaše odpovede si radi prečítame na sociálnej sieti NearCharger.sk.

Náš tip
Plne vybavený elektromobil pod 22 000 eur na Slovensku? Prichádza Dongfeng Box
Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.