MojElektromobil

Každá nová technológia či pokrok, ktorý vstupuje do našich životov, tak ako teraz elektromobilita, prebúdza v spoločnosti rôzne vášne a je predmetom celospoločenských diskusií či názorových polemík.

O potrebe jej implementácie ako cesty k postupnému znižovaniu uhlíkovej stopy však už v súčasnosti niet pochýb. V porovnaní s ostatnými typmi bezemisného pohonu sa u elektromobility jedná o dostupnú a v mnohých krajinách medzičasom už aj výrazne rozvinutú technológiu. Nie však na Slovensku.

Slovensko zaostáva

Pred koncom roka 2021 sme v rámci Valného zhromaždenia SEVA (Slovak Electric Vehicle Association) bilancovali aktuálny stav rozvoja elektromobility na Slovensku. Zhodli sme sa, že pripravenosť na jej nástup a verejná podpora elektromobility u nás výrazne zaostáva za väčšinou rozvinutých krajín v EÚ.

Elektromobily vrátane plug-in hybridov tvorili v roku 2021 na Slovensku len 3% trhu predaja nových osobných vozidiel čo je v porovnaní s približne 18% podielom na európskom trhu žalostne málo. Nehovoriac o vyspelých krajinách, ktoré dlhodobo proklamujú verejnú podporu rozvoja elektromobility vrátane uceleného a systematického plánu jej podpory.

Medzi tie patria napríklad nepriame finančné benefity pre zamestnancov a právnické osoby vo forme daňovej a odvodovej úľavy pri prevádzke bezemisných vozidiel oproti používaniu vozidiel so spaľovacím motorom, výrazná podpora rozvoja infraštruktúry nabíjacích staníc vrátane domácich wallboxov s využitím Európskych fondov či veľakrát diskutovaných priamych dotácii konečným zákazníkom. 

Elektromobilitu musíme brať vážne

Európska únia, ktorej sme členom, si zvolila elektromobilitu ako hlavný trend podpory a rozvoja čistej mobility. Pokiaľ sme sa zaviazali, že je v našom záujme znižovať uhlíkovú stopu v doprave a prispieť tak k čistote a kvalite ovzdušia, musíme tuto tému konečne dostať aj na zoznam vládnej agendy a začať brať elektromobilitu ako smer rozvoja mobility budúcnosti nanajvýš vážne. Je to totiž na najbližšie dekády jediná dostupná alternatívna technológia pre bezemisný pohon.

Nie náhodou sa aj niektoré veľké automobilové koncerny, ktoré až doposiaľ s rozvojom elektromobility váhali, rozhodli v poslednom období zamerať svoje úsilie primárne týmto smerom na úkor napríklad vodíkových technológii s palivovými článkami.

Svoju rolu pri tom zohráva aj energetická efektivita, v rámci ktorej batériové elektromobily majú jednoznačne výrazne navrch. Pre porovnanie, účinnosť pohonu pri využití vodíka v palivových článkoch je približne 30% v porovnaní s účinnosťou batériových elektromobilov, ktorá je na úrovni približne 75% v celom reťazci od výroby po premenu na kinetickú energiu automobilu. 

Je preto načase prestať spochybňovať elektromobilitu a prešľapovať na mieste bez jasného plánu podpory rozvoja tohto druhu pohonu, o ktorého využití a presadení už dávno niet žiadnych pochýb. Pozitívna osveta a vnímanie musí byť súčasťou tohto plánu.

Najväčšie prekážky

Aj keď sa budovanie infraštruktúry nabíjania postupne rozbieha a plán obnovy počíta s jej ďalším rozširovaním, stále nízka miera pokrytia Slovenska je jednou z najväčších prekážok pri rozhodovaní o plynulom prechode na tento alternatívny pohon.

Presvedčiť ľudí, aby prešli na klimaticky šetrnú elektromobilitu, môžeme len vtedy, ak zabezpečíme, že sa budú môcť rýchlo a jednoducho nabíjať, nech sú kdekoľvek. O to viac bude dôležité efektívne využitie zdrojov z plánu obnovy, správne nastavenie lokalít  a výkonov rozvoja elektrickej infraštruktúry ako aj efektívne schvaľovacie konanie pre odbúranie tejto bariéry vo vnímaní zákazníkov.

V kontexte rozvoja infraštruktúry pre elektromobilitu hrá do kariet aj energetický mix výroby energie na Slovensku, ktorú tvoria z 55% bezemisné jadrové zdroje a 22%  tzv. „zelené“ obnoviteľné zdroje energie.

Jednou z ďalších bariér pre rozsiahlejšie uplatnenie batériových áut je aj vyššia cena elektromobilov v porovnaní s vozidlami na konvenčný pohon. Na túto tému sa dá pozerať z rôznych uhlov pohľadu. Podobne ako pri iných nových technológiách býva obstarávacia cena technologicky odlišných produktov v počiatočnej fáze ich rozvoja vyššia a to isté sa dá povedať aj o rozsiahlych nákladoch na ich vývoj.

Táto vyššia cena sa však z časti eliminuje celkovými nákladmi na prevádzku tzv. TCO (Total cost of ownership), do ktorých okrem iného vstupujú výrazne nižšie náklady na vlastné nabíjanie za predpokladu, že toto sa v prevažnej miere realizuje doma či v práci pri nízkych tarifách ako aj o približne 30% nižšie náklady na údržbu. Ďalšie úspory vznikajú pri registračných poplatkoch či poistení.

Elektromobilmi aj k vyššej bezpečnosti

Rozvoj bezemisných vozidiel však plní aj úlohu celospoločenskej objednávky a to nielen z environmentálneho hľadiska, ale aj pri omladení vozového parku, ktorý je na Slovensku veľmi zastaralý. Tým sa zároveň zvýši aj celková bezpečnosť cestnej premávky. Veď priemerný vek áut na Slovensku sa blíži k 15 rokom, pričom mnohé z nich sú výrazne staršie a v žalostnom technickom stave. 

Aj preto sme v rámci asociácie SEVA presvedčení o tom, že podpora rozvoja elektromobility, predovšetkým v jej úvodnej fáze, je dôležitým argumentom pre tých zákazníkov, ktorí po vyskúšaní tejto technológie vážne uvažujú o kúpe elektromobilu, avšak vyššie obstarávacie ceny pre nich predstavujú výraznú bariéru. O úspešnej implementácii s proklamovanou podporou štátu vrátanie dotácií svedčí aj dobrý príklad z Nemecka, Francúzka či Rakúska, kde podiel elektrických a elektrifikovaných áut v roku 2021 na rakúskom trhu novo registrovaných vozidiel tvoril 20%. Už zmienený podiel 3% na slovenskom trhu predstavuje v porovnaní s rozvinutými trhmi EÚ skôr „homeopatické“ číslo. 

Až 2/3 registrácií nových vozidiel s konvenčným typom pohonu na Slovensku tvoria registrácie právnických osôb. Pri elektromobiloch je to dokonca až 90%. Systém podpory by tak zvýšil záujem o elektromobily, z ktorých sa po niekoľkých rokoch stanú atraktívne ojazdené elektromobily s výrazne dostupnejšou cenovkou pre privátneho zákazníka. Tento kolobeh je potrebný pre naštartovanie fungujúceho trhu s ojazdenými elektromobilmi, keďže mnohí si nemôžu dovoliť alebo nechcú kúpiť nový elektromobil.  

Ak by títo zákazníci získali impulz pre nákup elektrických vozidiel, zvýšil by sa automaticky aj záujem a využívanie nabíjačiek, čo by sekundárne viedlo k rýchlejšiemu rozvoju infraštruktúry a tým aj k zvýšeniu popularity elektromobility a investícií do týchto nových technológii. Nie je možné si myslieť, že prechod na bezemisnú mobilitu bez koncepčnej podpory zo strany štátu, sa rozbehne akosi sám od seba.

Odstavíme sa na druhú koľaj?

Ak sa naopak nerozbehne a Slovensko rozvoj bezemisných áut nepodporí, bude s ohľadom na vyššie ceny elektromobilov a rastúce ceny konvenčných áut aj naďalej stúpať vek dnešného vozového parku a tým aj jeho CO2 – čiže uhlíková stopa, ktorá je u nás mimochodom jedna z najhorších v celej Európe.

Tlak na dopyt a dovoz starých jazdených vozidiel, pri ktorých u nás paradoxne platí „čím staršie, tým kvôli nižšiemu registračnému poplatku vítanejšie“ naopak ešte viac zosilnie. Tým sa Slovensko dostane na druhú koľaj a namiesto ďalšieho rozvoja krajiny čoby lídra vo výrobe automobilov, investícií do výskumu a vývoja nových technológii, sa naopak stane vrakoviskom Európy. 

Je jasné, že automobilový priemysel potrebuje nový impulz pre rozvoj do budúcna a zachovanie konkurencieschopnosti regiónu. Elektromobilita a najmä výroba batérií v podobe tzv. Gigafactories sa stáva veľmi dôležitou súčasťou hodnotového reťazca v pre Slovensko tak kľúčovom automobilovom priemysle. Nie nadarmo investujú automobilky do nových výrobných kapacít alebo budujú strategické partnerstvá s existujúcimi výrobcami batérií.

Podľa posledných dát pritom už ohlásené globálne investície automobiliek do výroby elektromobilov a batérií presiahli 500 mld USD do roku 2030. Z týchto investícií si musí nevyhnutne ukrojiť aj Slovensko. Je však nepravdepodobné, že tieto investície získa krajina, ktorá k revolúcii v elektromobilite a jej rozvoju pristupuje zatiaľ veľmi vágne.

Jaroslav Hercog, riaditeľ spoločnosti | Foto: Škoda Auto Slovensko

Autor: Jaroslav Hercog, riaditeľ spoločnosti Škoda Auto Slovensko

7. februára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

8 odpovedí na “Bez podpory rozvoja elektromobility a pozitívnej osvety sa Slovensko dostane na druhú koľaj | BLOG”

  1. Presne vyjadrené. Bohužiaľ, podpora MH pri priamiych dotáciách na nákup EV nulová. Je nevyhnutné vyvinúť taký tlak ako Zväz automobilového priemyslu, ktorý jasne naznačil, že naše zaostávanie može skončiť tragicky pre automobilový priemysel na Slovensku.

    • Otázka je, či sú priame dotácie systémové riešenie. Áno, silná závislosť slovenskej ekonomiky od autopriemyslu je jej neuralgický bod, ale na druhej strane, nebude to koniec sveta, keď tie automobilky odídu. Ekonomika prejde bolestivou transformáciou a ľudia prejdú do oborov s vyššou pridanou hodnotou. Tým sa katalyzuje následná systémová zmena v slovenskom školstve, čo na seba nabalí ďalšie pozitívne externality. Ostatne len takto sa Slovensko ekonomicky zlepší a nebude takou chudobnou krajinou. Naviac, paradoxne vďaka tomu si ľudia dovolia časom “bez problémov” kúpiť aj drahý elektromobil, keď na to príde. A bude úplne jedno, kde bude vyrobený, pretože dnešná výroba áut je technologicky natoľko unifikovaná, že takmer rozhodujúci faktor kvality a spoľahlivosti auta je set up a nálada pracovníkov na finálnej montáži. A tá v Číne alebo kdekoľvek na svete môže byť v daný deň a konkrétnu smenu omnoho lepšia než napr. v Tepličke nad Váhom…

  2. Elektromobily stoja asi o tretinu viac ako ich spaľovací brat a už tak sú tie ceny áut šialené, fakt si myslíte že sa to vyrieši osvetou?!? A k tým jazdenkám – všetci vieme čo robia baterky v zariadeniach po 3-4 rokoch, prečo by v aute mali byť na tom lepšie, hlavne po majiteľoch ktorí budú využívať rýchle nabíjanie od 0 do 100% a vôbec sa nestarať o baterku? Presadzovanie elektromobility zákonmi a zákazom výroby spaľovákov je na hlavu, prečo sa to nenechá na spotrebiteľov, potrvá to o niečo dlhšie ale prechod bude prirodzený a šancu dostanú aj iné alternatívy ako vodík či syntetické palivá.

    • Za predpokladu nezmenenej budúcej hodnoty tlaku zo strany Európskej únie je potrebné sa jednoducho pripraviť na skutočnosť, že individuálna mobilita sa časom stanej menej dostupná a nie “automaticky nárokovateľná”, ako je tomu dnes pri stále relatívne akceptovateľných prevádzkových a servisných nákladoch na ňu. Síce kostrbaté, ale predsa len riešenie pre “nižšiu” triedu ľudí (myslené čo najlepšie bez urážky) spočíva v tom, kúpiť si najneskôr do roku 2025 ešte nový spaľovák (pokiaľ možno neelektrifikovaný) a ten si svedomito udržiavať tak dlho, ako to len bude možné. A stále to bilančne a aj ekologicky bude vychádzať lepšie ako surovinovo nesmierne náročný elektromobil.

  3. Pri EM je v prvom rade náročnejšie zabezpečenie jeho prevádzky!
    Wallbox pri dome,naťahovanie sa s káblami,nezabudnuť na dobitie…

  4. Bože to sú také kecy. A ten pajác zo Škoda Auto Slovensko je fakt “odborník”. Ten naháňa maximálne tak excely a dosahovanie predajov, ktoré mu nakazuje centrála. Kritizovať dokáže každý. Ale prečo si nesiahne do svedomia a marže na autách neupraví pre reálie SK trhu? Pokojne aj na tých spaľovacích, aby ľudia vymenili tie vozidlá z “vrakoviska Európy”, ako sám píše, za moderný a ešte stále pomerne dostupný automobil. Hoc práve aj spaľovací. Čo inak konkrétne robí pre akceptáciu elektromobility okrem enormného marketingového brainwashingu?

    V čase vyrabovaných verejných rozpočtov (a vďaka inflácii aj peňaženiek bežných ľudí) som veľmi zvedavý, či sa nasype enormné množstvo peňazí nie len z GreenDealu nesystémovo len do emobility a len aby mali automobilky odbyt. Ale aj ten GreenDeal bude treba splácať…

    Pri len trochu racionálnom zamyslení o problematike v komplexnom pohľade je z toho človeku akurát tak zle. Ale to bielogolier nikdy nepochopí resp. nechce pochopiť.

    Jeden podstatný detail, ktorý ŽIADNY marketing ŽIADNEJ automobilky nikdy nepovie verejnosti otvorene. A to je prostá skutočnosť, že eMobilita nie je a nebude lacnejšia alternatíva spaľovacej mobility. Až na výnimky, ktoré majú možnosť vozidlo nabíjať buď u zamestnávateľa za zvýhodnených podmienok alebo ideálne doma v garáži skombinované s luxusom vlastných solárnych panelov.

    Pre zvyšok populácie odkázanej na verejnú infraštruktúru je to len ďalšia inflačná pasca už tak vysokých a neustále rastúcich nákladov na bežný život.

  5. Jeden podstatný detail, ktorý verejnosti ŽIADNY marketing ŽIADNEJ automobilky nikdy nepovie otvorene. A to je prostá skutočnosť, že eMobilita nie je a nebude lacnejšia alternatíva spaľovacej mobility. Až na výnimky, ktoré majú možnosť vozidlo nabíjať buď u zamestnávateľa za zvýhodnených podmienok alebo ideálne doma v garáži skombinované s luxusom vlastných solárnych panelov.

    Pre zvyšok populácie odkázanej na verejnú infraštruktúru je to len ďalšia inflačná pasca už tak vysokých a neustále rastúcich nákladov na bežný život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

+