MojElektromobil

Muža menom Elon Musk pravdepodobne pozná slovenská verejnosť ako bohatého šéfa automobilky Tesla, technológa a vizionára. Preslávil sa aj svojimi kontroverznými výrokmi na sociálnej sieti Twitter.

Za posledné dve dekády sa mu podarilo vybudovať niekoľko multimiliardových spoločností ako PayPal, Tesla alebo SpaceX. Okrem toho financuje alebo vedie spoločnosti SolarCity, Boring Company, Neuralink a Open AI. Jeho úspech v podnikaní však nadväzuje na netradičné detstvo.

Hral sa s reálnymi, podomácky vyrobenými raketami, programoval svoje vlastné videohry a znášal ťažké vzťahy tak s rodičmi, ako aj so spolužiakmi. Tieto veci ste pravdepodobne o Muskovi netušili.

1. Predával cukrovinky bohatým ľuďom

Musk s jeho bratom a rodičmi vyrastal v Pretórii v Juhoafrickej republike. Elon, jeho brat Kimbal a ich bratranci chodili po bohatých častiach juhoafrického hlavného mesta a predávali domáce čokoládové veľkonočné vajíčka.

Elonov brat Kimbal ich vyrábal ich za 50 centov a predával za 10 dolárov. Ludia sa ho pýtali, prečo si berie 10 dolárov za malé veľkonočné vajíčko. Kimbal pre CNBC Make It v rozhovore pre rok 2017 povedal: „Podporujete mladého kapitalistu. A realita je taká, že ak si ho odo mňa nekúpite, inde ho nezoženiete – a ja viem, že si ho môžete dovoliť.“

Elon Musk a Kimbal Musk v detstve
Elon Musk a Kimbal Musk v detstve

2. Bol šikanovaný

Musk čelil ťažkému detstvu a naposledy o tom prehovoril v interview „60 minút“. Na základnej škole v Pretórii bol Elon Musk najmenším dieťaťom v triede a zároveň ho na rozdiel od spolužiakov oveľa viac zaujímali knihy. Elon zvykol dostať bitku od starších rovesníkov a raz dokonca skončil v nemocnici.

Šikanovanie pokračovalo až do jeho 15 rokov, keď vyrástol a naučil sa brániť. Naučil sa karate a bitku svojim rovesníkom vrátil.

3. Jeho rodičia si mysleli, že je hluchý

Ako dieťa bol Musk taký introvert, že mu lekári predpísali testy na hluchotu. Jeho matka Maye Musk zistila, že často sníva o jeho vynálezoch.

“Vstúpi si do mysle a vy vidíte, že je v inom svete. Stále to robí. Teraz ho jednoducho nechávam, pretože viem, že navrhuje novú raketu alebo niečo podobné,“ povedala Maye Musk v knihe o Elonovom živote.

Titulka biografie Elona Muska od Ashlee Vance
Titulka biografie Elona Muska od Ashlee Vance

4. Vyrábal si vlastné výbušniny a rakety

Keď boli jeho rodičia preč, Musk žil väčšinou pod dohľadom opatrovateľky. “Ona tam na mňa ani nedozerala. Vyrábal som výbušniny a čítal som knihy o vývoji rakiet a veciach, ktoré ma mohli zabiť,“ povedal Musk.“Šokuje ma, že mám ešte všetky prsty,” dodal.

5. Miloval knihy

Knihy zohrávali v Elonovom detstve zásadnú úlohu. Podnecovali jeho ambície a zabávali ho. „Vychovávali ma knihy. Knihy a až potom moji rodičia,“ povedal pre médiá.

V deviatich rokoch údajne prečítal celú encyklopédiu Britannica a 10 hodín denne venoval sci-fi románom, komiksom a literatúre faktu. Medzi najvýznamnejšie knihy, ktoré čítal, patria podľa neho Pán prsteňov, Sprievodca po stopách galaxie a Nadácia od Isaaca Asimova.

6. V 12 rokoch naprogramoval vlastnú videohru a predal ju

V počiatkoch počítačového programovania vyvinul 12-ročný Musk sci-fi hru Blastar. Hoci Blastar nazval triviálnou hrou, zarobila Muskovi 500 dolárov. Peniaze potom použil na rozbeh ďalšieho projektu.

Elon Musk na vysokej škole
Elon Musk na vysokej škole

9. Ako tínedžer sa presťahoval do Severnej Ameriky

Keď Elon dospel, presťahoval sa kvôli vysokoškolskému štúdiu do Severnej Ameriky. V 17 rokoch emigroval, aby „videl, čo to znamená žiť,“ povedal v rozhovore s astrofyzikom Neil DeGrasse Tysonom v rádiu StarTalk. Musk zistil, že „v Amerike je ľahké prežiť“.

Jeho náklady na život dokázali byť veľmi nízke. Musk určitú dobu prežíval z 1 dolára denne nákupom veľkého množstva potravín v supermarkete.

“Jedol som väčšinou hotdogy a pomaranče, no po určitej dobe vás to omrzí,” povedal Musk. Občas si kúpil cestoviny s paprikou a veľkou omáčkou.

6. októbra 2019
Zdroj: CNBC

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+