Londýnsky think tank Ember prišiel s pozitívnou informáciou o energetickom mixe štátov Európskej únie za prvý polrok tohto roka. Ako informuje web euractiv.sk, z obnoviteľných zdrojov sa vyrobilo až 40 % elektrickej energie, zatiaľčo fosílne palivá sa na výrobe podieľali 34 %. Za dobré výsledky môžu najmä niektoré krajiny, ktoré väčšinu spotrebovanej elektrickej energie vyrábajú práve z obnoviteľných zdrojov.
Nárast veternej a solárnej energie
Celkovo sa však situácia zlepšuje po celej Európe. Napríklad výroba uhlia klesla v každej z krajín EÚ, kde je uhlie súčasťou energetického mixu. Výroba elektrickej energie z obnoviteľných vzrástla o celých 11 %, no kvôli pandémii koronavírusu klesol dopyt po elektrickej energii o 7 %.
Vysoký podiel na výrobe majú solárne a veterné elektrárne, ktoré vyprodukovali až 20 % spotrebovanej energie. Škandinávske, respektíve severské krajiny majú už dlhodobo veľký podiel výroby práve z obnoviteľných zdrojov. Ako spomína web euractiv.sk, napríklad v Dánsku vyprodukovali až 64 % elektrickej energie veterné a solárne systémy.
Uhlie je stále problém
Situácia sa zlepšila aj v Nemecku, kde klesol dopyt po uhlí v historicky najväčšej miere. Vďaka tomu sa ale Poľsku podarilo prekonať Nemecko v tejto neslávnej štatistike. Poliaci totiž vyrobili viac elektrickej energie práve z uhlia. Ide pritom o tak veľký objem produkcie, aký má zvyšných 25 členských štátov EU dokopy. Zdá sa pritom, že Poľsko nie je vyraďovaniu uhlia z vlastného energetického mixu naklonené, nakoľko zatiaľ stále nemá pripravený žiadny plán, ktorý by počítal s jeho nahradením. Rovnako tak pritom nie sú zaviazaní k plánu Európskej únie s uhlíkovou neutralitou do roku 2050.
Ďalej v rámci 11 štátov Európskej únie klesla aj výroba elektrickej energie z plynu. A to o 6 % za pol roka. Hlavný analytik agentúry Ember, Dave Jones, však upozorňuje, že aktuálny rast podielu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov stále nie je dostatočný pre splnenie cieľov v oblasti emisií. Ak by teda EÚ mala v pláne znížiť emisie o 55 % do roku 2030, produkcia by sa musela zvýšiť dva až trojnásobne v porovnaní s posledným desaťročím.