MojElektromobil

V dnešnej dobe už môžeme pozorovať značný boj v oblasti ekologických technológií. Na momentálnu ekovlnu naskočilo už obrovské množstvo krajín po celom svete. Má to hneď niekoľko dôvodov. Okrem snahy zachrániť svet pred globálnou katastrofou, sa jednotlivé štáty snažia ovládnuť budúci trh. Najnovšie do bitky o kráľa tohto rebríčka naskakuje Európska únia. Informuje o tom portál Teraz.

Európska únia ako líder v oblasti ekologických technológií

“V nasledujúcich desaťročiach zažijeme najväčšiu priemyselnú transformáciu našej doby – možno všetkých čias. A tí, ktorí vyvíjajú a vyrábajú technológie, ktoré budú základom ekonomiky zajtrajška, budú mať najväčšiu konkurenčnú výhodu.” Tak sa vyjadrila hlavná predstaviteľka Európskej komisie Leyenová. Znamená to, že aby sme boli konkurencie schopní v budúcnosti, musíme na tom začať pracovať už teraz.

predsedníčka Európskej komisie Leyenová
predsedníčka Európskej komisie Leyenová | Zdroj: Teraz

Aj napriek tomu, že v Európe sa môžeme pochváliť obrovskými predajmi elektromobilov, v tejto pomyselnej súťaži zatiaľ jemne zaostávame za USA a dokonca aj Čínou. V USA na podobné ciele vyčlenili až 369 miliárd USD. Taktiež im do kariet nahrávajú aj značné daňové úľavy pre firmy, ktoré používajú zelené technológie. Čína si zatiaľ podmaňuje odvetie za odvetím. Najnovšie si krajina stanovila nové ciele pre využívanie vodíku.

Štátna podpora má svoje limity

V Európskej únii je komplikované ponúknuť dostatočnú podporu pre všetky štáty. Nie všetky si ju totiž môžu dovoliť a celý proces by stál EÚ nepredstaviteľné množstvo peňazí. Snažia sa teda vymyslieť spôsob ako posunúť výrobu ekologických technológií na ďalší level, bez použitia obrovských dotácií. Rozhodlo sa teda, že sa vytvorí Európsky fond zvrchovanosti.

Aj napriek snahe o zvýšenie domácej výroby, ukončenie vzťahov s ostatnými krajinami sa konať nebude. “My by sme sa mali snažiť o to, aby všetky naše stimulačné programy boli férové a vzájomne sa posilňovali,”  nakoniec ešte dodala Leyenová. V budúcnosti čakáme aj zákon na podporu čistých technológií. Mal by stanoviť jasné ciele EÚ v tejto oblasti do roku 2030.

Náš tip
Alfarus: Rusi pracujú na „vlastnom“ elektromobile
18. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+