Ešte včera sa stretli najvyšší ústavní činitelia jednotlivých členských krajín Európskej únie, aby sa dohodli na konkrétnom čísle zníženia emisií do roku 2030. Nakoniec sa podarilo schváliť odvážnejší plán EÚ, a to s cieľom znížiť emisie do roku 2030 o 55 %. Pomôže tomu aj masívnejšie rozšírenie elektromobilov.
Dosiahnuť tento ambiciózny cieľ určite nebude jednoduché. Je potrebné venovať sa tejto téme na rôznych úrovniach, pričom jednou z nich je určite aj doprava. Európska komisia zverejnila dokument, v ktorom je zhrnutá vízia pre udržateľnú a smart mobility stratégiu. Spraviť mobilitu zelenou je teda jedna z priorít, v rámci ktorej sú nastavené konkrétne ciele. Už existujúci proces, ktorý zahŕňa mierne zmeny, chcú posunúť do zásadnejšej transformácie.
Ambiciózny plán EÚ
Do roku 2050 chcú znížiť emisie z dopravy až o 90%. Toto samozrejme nemôže zahŕňať iba osobnú dopravu, a to konkrétne tú automobilovú. Je preto potrebné sa zamerať aj na nákladnú dopravu, leteckú dopravu a samozrejme aj koľajovú. Jednotlivé ciele sú rozdelené do troch období – do roku 2030, 2035 a 2050.
V roku 2030:
- Po Európskych cestách bude jazdiť najmenej 30 miliónov bez-emisných vozidiel
- 100 európskych miest bude klimaticky neutrálnych
- Vysoko-rýchlostná železničná doprava sa zdvojnásobí
- Plánované kolektívne cesty do 500 kilometrov by mali byť uhlíkovo neutrálne v rámci EÚ
- Automatizovaná mobilita bude spustená vo veľkej miere
- Plavidlá s nulovými emisiami sa dostanú na trh
V roku 2035:
- Veľké bez-emisné lietadlá sa dostanú na trh
V roku 2050:
- Takmer všetky autá, vany, autobusy a taktiež ťažké nákladné vozidlá budú bez emisií
- Nákladná železničná doprava sa zdvojnásobí
- Vysoko-rýchlostná železničná doprava sa strojnásobí
- V prevádzke bude komplexná multimodálna Trans-Európska Sieť (TEN-T) pre udržateľnú a inteligentnú dopravu
Rozširovanie infraštruktúry
Bez potrebných diskusií určite ide o veľmi ambiciózny projekt. Uvidíme, ako sa jednotlivé body v rámci stanovených rokov bude dariť splniť. V súčasnosti jazdí v Európe viac ako 1,8 milióna elektrických vozidiel, pričom v roku 2019 malo byť dostupných 24 200 rýchlo nabíjacích staníc a 190 tisíc štandardných nabíjacích bodov. Celkový počet elektromobilov sa musí zvýšiť viac ako 16x, čo samozrejme musí ísť ruka v ruke aj s rozširovaním nabíjacej siete.
Do roku 2030 sa má preto infraštruktúra rozšíriť až na 3 milióny nabíjacích bodov. Samozrejme, z plánov sa nevynechávajú ani vodíkové autá, pričom do roku 2025 chcú vybudovať 500 čerpacích staníc na vodík. Vylepšovať sa má aj infraštruktúra pre bicykle – v ďalšej dekáde má pribudnúť približne 5 000 kilometrov nových cyklistických ciest.