Výroba elektrickej energie z uhlia v Európskej únii minulý rok klesla o 24%, pričom za 80% z celkového poklesu sú zodpovedné len štyri krajiny – Nemecko, Holandsko, Spojené kráľovstvo a Taliansko.
Na tejto skutočnosti sa podpísali primárne rastúce ceny emisných povoleniek a zvýšený záujem členských štátov EÚ o produkciu energie z obnoviteľných zdrojov. Poukazuje na to analýza “The European Power Sector in 2019” z dielne organizácií Sandbag a Agora Energiewende.
Znížená produkcia uhoľných elektrární počas minulého roka znamenala aj to, že emisie produkované energetickým priemyslom v Európskej únii poklesli o rekordných 12%, čo zodpovedá 120 miliónom tonám CO2. Na tomto čísle sa mali rovným dielom podpísať solárna s veternou energiou a zemný plyn, ktoré nahradili niekdajšiu produkciu uhoľných elektrární. Tie podľa výpočtov medziročne vyprodukovali o takmer 150 TWh elektrickej energie menej.
Nakoľko väčšina členských štátov EÚ svoju energetickú produkciu začína čoraz aktívnejšie sústreďovať do obnoviteľných zdrojov, očakáva sa, že podiel uhoľných elektrární na výrobe bude oslabovať aj v najbližšej dobe.
Výroca elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov v rámci Európskej únie dosiahla v roku 2019 podiel 34,6%. Pre porovnanie, rok predtým to bolo 32,8%.
Vodné elektrárne mali podľa analytikov vyprodukovať 348 TWh, solárne elektrárne 137 TWh, veterné 432 TWh a podiel biomasy bol 199 TWh. Zaujímavé v tomto ohľade je to, že kombinovaná produkcia solárnej a veternej energie po prvýkrát prekonala uhoľné elektrárne, a to dokonca o 100 TWh.
Slovenská energetika
Situácia s výrobou energie na Slovensku v roku 2019 podľa správy “The European Power Sector in 2019” vyzerala nasledovne:
- Energia z atómových elektrární – 15 TWh
- Vodná energia – 5 TWh
- Energia z biomasy – 2 TWh
- Energia zo zemného plynu – 2 TWh
- Energia z hnedého uhlia – 1 TWh
- Energia z čierneho uhlia – 1 TWh
- Energia z ostatných fosílnych palív – 1 TWh
- Slnečná energia – 1 TWh
- Veterná energia – 0 TWh
Medziročne u nás došlo len k minimálnym zmenám. O 1% sa zvýšila produkcia energie z jadrových aj vodných elektrární. Zvyšok produkcie bol bez zmeny.
Dlhodobý vývoj v EÚ
Celkový pohľad na produkciu elektrickej energie v Európskej únii poukazuje na rastúci trend v oblasti produkcie z obnoviteľných zdrojov. Opačný, dlhodobo klesajúci trend zase pozorujeme pri produkcii z fosílnych palív.
“Keď sa pozrieme na západnú Európu, tak tu bude 70% zo všetkých uhoľných elektrární počas nasledujúcich piatich rokov postupne zatvorených. Na konci 20. rokov 21. storočia bude produkcia energie z uhlia prebiehať len v krajinách ako Nemecko, Poľsko, Rumunsko, Bulharsko, Česko a Slovensko,” pre web Euractiv uviedol Kristian Ruby, generálny tajomník organizácie Eurelectric.
Zmeny prichádzajú, no pomaly
Napriek tomu, že objem emisií produkovaných energetickým priemyslom sa pozvoľna znižuje, analytici varujú, že Európska únia bude musieť podniknúť viacero ráznych krokov, ak chce dosiahnuť svoj cieľ uhlíkovej neutrality v roku 2050. Vyžadovať to bude oveľa väčšiu produkciu “zelenej energie”, a teda aktívnejší prechod smerom k obnoviteľným zdrojom, resp. nízkoemisnej produkcii.