Generálny riaditeľ automobilky Ford Jim Hackett pripúšťa, že budúcnosť automobilov je elektrická a hovorí, že Ford si udrží svoju pozíciu v automobilovom priemysle. Tesla vraj bude čeliť obrovskej výzve od Fordu a kalifornská automobilka ho príliš netrápi. Povedal to v rozhovore pre portál CNN Business.
Elon Musk v minulosti poznamenal, že stará detroitská automobilka (Ford) pravdepodobne neprežije najbližšiu ekonomickú recesiu. Šéf Fordu Jim Hackett v rozhovore pre CNN na tento Muskov komentár reagoval. Povedal, že rešpektuje Muska ako konkurenta a že Tesla bude čeliť veľkej výzve od Fordu, pretože automobilka je sama veľkým priekopníkom.
Nový Ford každých 53 sekúnd
“Súťažím s raketovým inžinierom, ktorý je skutočne múdry a rešpektujem ho. Konkuruje však najväčšiemu priekopníkovi v auto priemysle – Henrymu Fordovi.
Henry Ford stavil na továrenský komplex River Rouge, ktorý do roku 1930 zamestnával 100-tisíc ľudí. Na svete neexistuje žiadny priemyselný park alebo kompšlex, v ktorom by pracovalo 100-tisíc ľudí. Pred touto fabrikou trvala výroba revolučného Ford Model T 12 hodín.
Z tejto fabriky už vychádzali z výrobnej linky každých 52 minút. Dnes vyrábame jeden pickup F-150 každých 53 sekúnd,“ uviedol Hackett.
Od Fordu sa učili veľké osobnosti
Spoločnosť Ford otvorila svoju slávnu továreň River Rouge v roku 1917 a zefektívnila vďaka nej výrobu automobilov tak, že sa tu chodili pozerať a študovať Henri Citroën, Louis Renault aj Kiichiro Toyoda (zakladateľ Toyoty). Mimochodom, výrobné procesy chodil ku Henrymu Fordovi študovať aj jeden z najväčších a najznámejších podnikateľov Československa Tomáš Baťa.
Tesla ho príliš netrápi
Tesla za posledných 16 rokov zaznamenala veľký nárast. Automobilka už predáva viac elektromobilov ako ktorákoľvek iná automobilka, no továrne Tesly podľa Hicketta ešte nedostávajú tak veľké uznanie ako závod Henryho Forda River Rouge a iné závody Fordu. Podľa neho má preto Ford výraznú prevahu oproti Tesle. Konkurent zo Silicon Valley ho vraj príliš netrápi.
Generálny riaditeľ Fordu uviedol, že táto automobilka je pripravená na presun sektora dopravy k autonómnemu riadeniu. Ford bude mať podľa neho do roku 2021 pripravené plne autonómne riadenie a bude ho v tomto roku testovať v reálnej premávke bez vodičov. Podobne ako Musk, aj Jim Hackett uviedol, že dostupnosť autonómneho riadenia bude do značnej miery závisieť od regulačných úradov.
Strategické partnerstvá
Ford sa na elektrickú a autonómnu budúcnosť pripravuje aj vytváraním strategických partnerstiev. Medzi ne patrí investícia 500 miliónov dolárov startupu Rivian, ktorý onedlho spustí výrobu svojho elektrického pickupu a SUV. Ďalšiu spoluprácu Ford nadviazal s Volkswagenom, ktorý príde na trh s novou radou elektrických vozidiel ID. Ford tiež investoval 1 miliardu dolárov do spoločnosti Argo, ktorá vyvíja technológiu autonómneho riadenia.
Pozrite rozhovor generálneho riaditeľa Fordu v CNN Business.