Fosílne palivá môžu za smrť desiatok miliónov ľudí, je riešením jadrová energia?

Fosílne palivá postupne idú do úzadia, no stále nie dostatočne rýchlo a v niektorých prípadoch dokonca vidíme návrat k „špinavým“ zdrojom energie. Medzi fosílnymi a obnoviteľnými zdrojmi energie je však ešte jadrová energia, ktorá síce nie je obnoviteľná, no svojim spôsobom ide o čistý zdroj. Aj z tohto dôvodu je energetický mix Slovenska výrazne lepší z pohľadu CO2 ako väčšiny okolitých krajín.

Obnoviteľná energia a jadro

Jadrová energia má ale aj svojich jednoznačných odporcov. Z komínov chladiarenských veží síce ide iba vodná para, no z reaktorov vychádza odpad, s ktorým by nikto nechcel prísť do blízkeho kontaktu. Radiácia je samozrejme hrozba, avšak takýto odpad sme schopní bezpečne skladovať. V tomto bode by sme mohli hovoriť, že určite nejde o správny krok, nakoľko rádioaktívny odpad je dlhodobý problém a nikto nechce takýto odpad uchovávať desiatky rokov.

Radšej by sme sa teda mali zamerať na obnoviteľné zdroje energie, a to z vody, vetra alebo slnka. Ak by sme dokázali osadiť výraznú časť striech na Slovensku so solárnymi panelmi, bolo by to určite skvelé. Efektivita solárnych panelov a ďalších obnoviteľných zdrojov môže ďalej rásť. Kým sa tento spôsob ešte masívnejšie rozšíri, potrvá to ešte dlhú dobu, preto nám ako jediná rozumná voľba zostáva jadrová energia.

Úmrtia spôsobené jadrom

Tejto téme venoval najnovšie video kanál Kurzgesagt. V ňom sa bližšie pozreli na to, koľko životom má na svedomí práve jadrová energia v porovnaní s ostatnými zdrojmi energie. Započítané tu boli dve kľúčové havárie, a to elektrárne v Černobyle a Fukušime. S nehodou v Černobyle je priamo spojených 31 úmrtí. Oveľa viac je samozrejme nepriamych, teda spôsobených žiarením s dlhodobého hľadiska. Najpesimistickejšia štatistika European Green Party počíta so 60 000 úmrtí do roku 2065.

Súvisiacie články

Iné štúdie však hovoria o výrazne nižších číslach. Prípad vo Fukušime aktuálne hovorí o 573 nepriamych úmrtiach. Vo väčšej miere mali byť úmrtia spôsobené najmä stresom z evakuácie, čo zasiahlo staršiu populáciu. Nakoľko ale mala byť Fukušima oveľa bezpečnejšia ako staré reaktory v Černobyle, aj dlhodobé úmrtia sa predpokladajú v oveľa nižších číslach. Optimistické predpoklady sú v nulových číslach, tie pesimistické hovoria o rovnej tisícke.

Porovnanie s obnoviteľnými zdrojmi

Aj obnoviteľné zdroje energie sú samozrejme zodpovedné za isté úmrtia. Solárne, veterné lebo geotermálne elektrárne majú na svedomí úmrtia iba pri inštalácií samotných technológií alebo ich výrobe. Výrazne horšie je to s vodnými elektrárňami, ktoré sú zodpovedné za výrazne viac životov. A to až v niekoľkých desiatkach až stovkách tisíc. Pretrhnutie umelo vytrhnutej hrádze sa skrátka končí tragicky, no taktiež nejde o udalosť, ktorá by sa stávala pravidelne. Stále je to ale nič pri porovnaní s klasickými fosílnymi palivami.

Tie za posledných 50 rokov zabili asi 100 miliónov ľudí. Znečisťovanie ovzdušia spaľovaním fosílnych palív je skrátka naozaj závažné. Škodlivé plyny sú zodpovedné za veľmi závažné choroby, a to samozrejme hovoríme o rakovine. Sto miliónov je naozaj obrovské číslo, no je absolútne a nie je upravené pre istý objem vyrobenej energie. Ak sa upraví počet úmrtí na 1 TWh energie, ročne ide o 46 úmrtí spôsobených spaľovaním uhlia, ropy a plynu. Pre porovnanie, obnoviteľná energia zapríčiní v priemere 1 úmrtie za niekoľko desiatok rokov a jadrová 1 úmrtie každých 14 rokov.

Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.