Záujem o využívanie obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku v ostatných mesiacoch vystrelil do nebies. Už pred časom na to upozorňovali distribučné spoločnosti, pričom hlavným hnacím motorom mala byť neistota súvisiaca s vývojom cien elektrickej energie.
Viacerí spotrebitelia sa nechceli spoliehať len na to, že pomocnú ruku podá štát vo forme zastropovania cien, a tak začali hľadať cestu ako si elektrinu vyrábať svojpomocne. K tomu sa pridávajú aj rôzne dotačné programy, ako napríklad aktuálna výzva pre firma alebo projekt Slnečné strechy pod taktovkou Nadácie ZSE.
Nedá sa preto príliš čudovať, že do optimalizácie nákladov na elektrickú energiu sa púšťajú aj slovenské nemocnice. Jeden z takýchto projektov najnovšie realizovala Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca. Informovala o tom prostredníctvom profilu na sociálnej sieti Facebook.
Príspevok uvádza, že nemocnica po montáži slnečných kolektorov na ohrev teplej vody, pokračuje v riešení zníženia energetickej náročnosti budou montážou fotovoltaických panelov na výrobu elektrickej energie.
Malá slnečná elektráreň bola do prevádzky spustená začiatkom augusta. Ročne by mala vyrobiť 22 884 kWh elektrickej energie, čo pokryje 34,6% spotreby elektrickej energie v kotolni, pričom z ekologického hľadiska má dôjsť k zníženiu objemu emisií CO2 o 10 744 kg za rok. Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca má pritom do budúcna pripravovať aj ďalšie projekty pre znižovanie energetickej náročnosti jej budov.