MojElektromobil

Salón Elektromobilov 2022 Bratislava sa okrem prevádzky elektromobilov a aktuálnej ponuky na našom trhu venoval aj praktickým aspektom výroby elektrickej energie zo solárnych panelov. V panelovej diskusii zaznelo množstvo zaujímavých informácií, tie kľúčové vám prinášame v zhrnutí. Pre získanie komplexnejšieho pohľadu odporúčame pozrieť celé video, ktoré nájdete pripnuté na konci.

Zamyslite sa nad budúcnosťou

V fotovoltiky to znamená, aby ste ešte pred montážou konkrétneho riešenia porozmýšľali nad tým, či celkový výkon nebudete chcieť v budúcnosti navyšovať. Veľa firiem ponúka katalógové riešenie, ktoré funguje na hranici svojich možností, hlavne kvôli použitému meniču, čo znamená, že prípadné rozšírenie inštalovaného výkonu sa značne skomplikuje a často aj predraží.

S tým súvisí aj ďalšia vec. Inštaláciu solárnych panelov zbytočne neunáhlite. Poriadne si premyslite čo potrebujete, čo chcete vlastne dosiahnuť, a čo všetko chcete týmto spôsobom napájať. Plánujete do budúcnosti kúpu elektromobilu? Počítate s tým, že sa rodina rozrastie o nového potomka? Návrhu a konzultácii vhodnosti riešenia venujte dostatok času. Poraďte sa. Seriózna firma vám vysvetlí aj to, či je pre vašu polohu lepšie použiť monokryštalické alebo polykryštalické panely.

Je pochopiteľné, že fotovoltiku chcete nasadiť čo najrýchlejšie, nakoľko sa menia ceny a čakacie lehoty zvyknú byť poriadne dlhé, no napriek tomu sa prvotnému návrhu oplatí venovať zaslúžená pozornosť. Väčšinou však máte dostatok času na záväzné rozhodnutie. Dostatok na to aby ste si to premysleli, poradili sa a prípadne návrh upravili. 

Ako zaznelo v diskusii na Salóne Elektromobilov 2022 Bratislava, priemerné čakanie na inštaláciu zvoleného riešenia dnes môže trvať aj pol roka. 

Priemerný fotovoltaický panel dnes má mať špičkový výkon 400 Wattov, na trhu sú už ale dostupné aj panely s výkonom 600 či 650 Wattov. Na konci roka 2020 bol štandardom výkon 280 Wattov. Tento príklad demonštruje, že fotovoltika, tak ako všetky technológie, ide vpred. Aj to je jedna z vecí, na ktorú je dobré prihliadať z pohľadu budúcnosti vášho riešenia – ak by ste chceli pridať nové panely alebo nahradiť tie existujúce, tak vás môže limitovať použitý menič.

Virtuálna batéria a softvérové zázemie

Zistite si, či navrhované riešenie podporuje takzvanú virtuálnu batériu, ktorá môže výrazným spôsobom zvýšiť návratnosť investície, respektíve znížiť náklady na energie. V skratke ide o to, že nadbytočnú elektrickú energiu odvádzate do distribučnej siete, čím si vytvárate určitú rezervu. 

Túto elektrickú energiu potom v prípade potreby môžete čerpať, pričom platíte len distribučný poplatok. Vo veľmi zjednodušenej forme to teda znamená, že za spotrebovanú energiu vtedy platíte len polovicu (distribučný poplatok tvorí približne 50% celkovej ceny). Ako virtuálna batéria sa to označuje práve preto, že doma nemusíte mať nainštalovanú žiadne úložisko energie.

Pre približnú predstavu, Milan Bahna v diskusii uvádza, že na svojom dome má nainštalovaných 12 panelov s projektovaným výkonom 4,4 kW, pričom reálna produkcia počas slnečných dní dosahuje 3,7 až 4 kW. To je ďalšia vec, s ktorou treba počítať. Denná výroba elektrickej energie v tomto konkrétnom prípade dosahuje 28 kWh. 

Druhým príkladom z diskusie je fotovoltika s inštalovaným výkonom 4,48 kW v špičke. V praxi je toto riešenie ročne schopné vyrobiť 5,6 MWh.

Jedným z kľúčových faktorov, ktorý ovplyvňuje možný výkon fotovoltaického riešenia je celková plocha strechy. Je to celkom logické, práve od dostupnej plochy závisí to koľko panelov môžete osadiť. 

Ďalšou vecou, ktorej by ste mali venovať pozornosť je technologické riešenie v pozadí. Konkrétne aplikácia na sledovanie stavu panelov, objemu výroby a spotreby elektrickej energie či možnosti inteligentného prepojenia s wallboxom pre nabíjanie elektromobilu alebo takzvané smerovanie energie na konkrétne využitie, ak sa vás to týka. Možností je niekoľko, takže opäť platí, že by ste sa mali poradiť s firmou, ktorá vám panely inštaluje. 

Počiatočná investícia a návratnosť

Pri kúpe fotovoltiky treba počítať so značnou počiatočnou investíciou v ráde niekoľkých tisíc €. Firmy špecializované na inštaláciu fotovoltických riešení vám vedia spraviť prepočet návratnosti, na základe ktorého sa viete približne orientovať. Presná doba návratnosti prvotnej investície sa všeobecne uvádza ťažko, pretože sa to mení prípad od prípadu, no na základe skúsenosti z diskusie na Salóne Elektromobilov 2022 Bratislava môžeme úplne orientačne uviesť 10 až 15 rokov.

Nabíjanie elektromobilu

Ak chcete z fotovoltiky nabíjať aj elektromobil, treba tomu prispôsobiť jej celkový výkon. To je celkom jasná vec. Dôležitým faktorom je vtedy práve veľkosť batérie elektromobilu a denný nájazd. Inak povedané, treba si zistiť aká veľká denná spotrebu elektrickej energie pripadne práve na nabíjanie elektromobilu. Opäť je to vec, s ktorou vie pri návrhu riešenia pomôcť firma. 

Ako príklad si môžeme uviesť elektromobil so spotrebou 20 kWh na 100 kilometrov a priemerný nájazd slovenských vodičov 20 000 km, vyjde nám z toho ročný objem elektrickej energie 4 MWh len na elektromobil. Samozrejme, že je to veľmi individuálne. Niekto jazdí viac, niekto menej. 

30. mája 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+