MojElektromobil

Pri metropole Spojených arabských emirátov Dubaji sa buduje obrovská solárna elektráreň. Projekt menom Mohammed Bin Rashid Al Maktoum sa buduje od roku 2012 a aktuálne už rastie aj do výšky. Po dokončení bude elektráreň schopná poháňať 1,3 milióna domácností.

Aktuálne sa projekt nachádza v ôsmom roku výstavby na satelitných snímkach je vidieť kilometre fotovoltických panelov. Ich uniformita je tu v kontraste s krivkami piesočných dún, ktoré solárny park obklopujú. Po dokončení projektu Dubajský úrad pre energiu a vodu (DEWA) povedal spoločnosti CNN, že investícia v hodnote 50 miliárd dirhamov (12,3 miliárd eur) by mohla poháňať až 1,3 milióna domácností, zatiaľ čo by sa ročne znížili emisie uhlíka o 6,5 milióna ton. Video z výstavby projektu si pozrite na tomto odkaze.

Solárny park s budúcim výkonom 5000 megawatov sa stavia od roku 2012 a plánovaný dátum dokončenia je do roku 2030. To je trikrát dlhšie ako výstavba najvyššej budovy sveta Burj Khalifa. Nainštalovaných je aktuálne 2,3 milióna fotovoltických panelov s výkonom 213 megawattov. Tretia fáza s dokončením v roku 2020 pridá viac ako 3 milióny panelov a 800 megawattov, bude dokončená v roku 2020.

Solárny park pri Dubaji
Solárny park pri Dubaji

Začala výstavba do výšky

Po rokoch budovania panelov po púšti teraz projekt prvýkrát rastie aj do výšky v rámci štvrtej, najambicióznejšej fázy. Heliostatická veža (CSP – concentrated solar power) bude najvyššou takouto vežou na svete. Bude koncentrovať lúče z okolitých solárnych zrkadiel, heliostatov, na vrchol veže. Teplo vo vrchu veže zohreje tok roztavených solí a vytvorenou parou bude poháňať turbíny a vyrábať elektrickú energiu.

10-krát lacnejšie ako fotovoltika

Bežne majú heliostatické slnečné elektrárne o niečo vyššiu efektívnosť ako fotovoltika. Táto technológia ukladá energiu v podobe tepla namiesto batérií. Uskladňovanie tepla je desaťkrát lacnejšie ako skladovanie elektrickej energie v batériách. To dáva tejto konkrétnej technológii obrovskú výhodu.

Systém CSP môže vyrábať elektrinu aj bez Slnka a do noci. Heliostatická veža uchová teplo po dobu až 15 hodín a bude schopná dodávať energiu 24 hodín denne. Po dokončení bude veža vysoká 260 metrov a bude obklopená 70 000 heliostatmi.

260m heliostatická veža pri Dubaji - vizualizácia
260 m heliostatická veža pri Dubaji – vizualizácia

Okrem veže s výkonom 100 MW budú vo štvrtej fáze vyrábať energiu aj tzv. parabolické žľaby (iná forma koncentrovanej slnečnej energie) a fotovoltika.

Po vybudovaní fázy 5 bude k dispozícii ďalších 900 MW vďaka fotovoltike. Tá sa začne budovať v roku 2021. Posledná fáza solárneho parku sa stále plánuje.

Solárne megaprojekty po svete

S kapacitou 1963 megawattov z prvých štyroch etáp je tento park už teraz medzi najväčšími projektmi solárnej energie na Zemi.

Solárna farma Ladakh v Indii vyrobí 3000 megawattov energie a jej prevádzka sa spustí už v roku 2023. Aktuálne najväčší solárny park sveta je 1547 MW elektráreň v Ningxia v Číne.

Solárna elektráreň v Ningxia v Číne
Solárna elektráreň v Ningxia v Číne

Prekážky a výzvy v solárnych projektoch

Kľúčom k efektivite takto obrovských projektov je aj odolnosť proti nepriaznivému počasiu. Dubajský úrad DEWA hovorí, že prach je najväčšou výzvou, pretože hromadenie prachu na paneloch môže rapídne znížiť ich výkon. V rámci povrchovej údržby sa v dubajskom projekte pravdepodobne implementuje „suchý robotický čistiaci systém“.

Teplota je ďalším dôležitým faktorom. Fotovoltika sa degraduje rýchlejšie, keď teplota v púšti prudko kolíše. V Dubaji sa letné teploty môžu pohybovať takmer 50 °C cez deň klesnúť pod – 10 °C v noci.

Stratégia čistej výroby energie v Dubaji do roku 2050 ráta s ich 25 % podielom do roku 2030 a až 75 % čistej energie do roku 2050, čo zodpovedá výkonu 42 000 megawattov.

9. decembra 2019
Zdroj: CNN

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+