Indická vláda zrušila plány na výrobu 13,7 GW energie v miestnych uhoľných elektrárňach. Cena výroby solárnej energie medzitým klesá na úroveň, ktorá sa zdala byť nedosiahnuteľná.
Odklon Indie od špinavých zdrojov energie by mohol mať zásadný vplyv na svetové energetické trhy.
Podľa webu Inštitútu pre energetickú ekonómiu a finančnú analýzu (IEEFA) bola tento mesiac zrušená plánovaná výroba 13,7 GW v uhoľných elektrárňach. Jasne to naznačuje rýchle zmeny v energetickom sektore.
Solárna energia je konečne lacnejšia
V januári minulého 2018 sa fínska spoločnosť Fortum dohodla na výrobe solárnej energie v indickom meste Rajastan za rekordne nízku cenu 4,34 rupií za kWh (v prepočte 0,058 eur).
O 16 mesiacov neskôr sa v Indii vydražila výroba solárnej energie o objeme 500 MW za novú rekordne nízku cenu. Cena bola 2,44 rupií, resp 0,031 € za kWh. Veľkoobchodná výrobná cena energie z uhlia je pritom 3,2 rupií (o 31 % viac).
Solárna energia je v Indii prvýkrát v histórii lacnejšia ako tá z uhlia, čo má hlboké následky na svetových energetických trhoch.
Opatrenia, ktoré prijala indická vláda na zvýšenie energetickej účinnosti a jej ambiciózne ciele v obnoviteľnej energii majú vplyv tak na existujúce, ako i na plánované uhoľné elektrárne. Cena za výrobu solárnej energie v posledných mesiacoch klesala “voľným pádom”. Začína byť aj finančne výhodnejšia ako energia vyrobená z fosílnych palív.
Niektoré indické uhoľné elektrárne začínajú byť stratové kvôli vysokým cenám za dovoz uhlia a o zahraniční investori prejavujú silný záujem investovať do čistej energie v tejto krajine.
„Záujem zahraničných veľkých firiem je potvrdením vedúceho postavenia Indie v transformácii výroby energie. Bude to mať výrazný vplyv na ďalšie transformujúce sa trhy, ako to už vidno v Spojených arabských emirátoch v Južnej Afrike, Austrálii, Čile a Mexiku,“ povedal pán Buckley.
super. viac takychto sprav zo sveta. Je paradox, ako sa vsetci odporcovia EV a alternativnych rieseni nechcu zucastnil, lebo India, lebo Cina. A krasne vidiet, ako boli taketo krajiny velmi pozadu, zrazu zacnu europu dobiehat a o par rokov mozno aj predbehnu.
Igelitove sacky mame u nas v obchodoch stale, v niektorych statoch Afriky su uz dlhodobo zakazane a pouzivaju platene.
Europania si myslia, ako su pupok sveta a vsetko znecistenie je z inych kontinentov. Ale pravda je taka, ze len chybaju informacie o zmene v tychto oblastiach.
nenašiel som email na redaktora, tak dávam sem.
Je tu guláš v jednotkách v článku a tým pádom mi uniká o čo malo vlastne ísť.
India zastavila výrobu energie v objeme 14GWh? Alebo zastavila výstavbu ekektrární s inštalovaným výkonom 14GW?
Pretože “zastaviť výrobu 14GW” je nezmysel.