MojElektromobil

Budovanie a rozširovanie siete rýchlonabíjacích staníc spoločnosti IONITY v Európe naberá na obrátkach a aktuálne vstupuje do druhej fázy. V rámci nej má do konca kalendárneho roka 2020 naprieč 24 európskymi štátmi vyrásť celkovo 324 nových rýchlonabíjacích staníc s nabíjacím výkonom 350 kW.

Informoval o tom švajčiarsky výrobca nabíjacích staníc ABB, po tom ako od IONITY získal objednávku na dodanie viac ako 300 nabíjacích staníc pre elektromobily.

Ďalších 324 rýchlonabíjacích staníc s výkonom 350 kW budú do konca tohto roku nainštalované dokopy v 24 krajinách ako…

Zveřejnil(a) ABB dne Pondělí 13. ledna 2020

Spoločnosť IONITY podľa zverejnenej správy aktuálne prevádzkuje 202 nabíjacích miest rozložených v 18 európskych krajinách. Ako prvá v Európe pritom spustila prevádzku rýchlonabíjacích staníc s výkonom 350 kW. V tomto prípade sú nabíjacie káble chladené tekutinou. Vodiči si tu môžu nabiť elektromobil za 8 minút až na 200 km dojazdu.

IONITY uvádza, že ABB je jej dlhodobým a preferovaným dodávateľom potrebnej technológie pre expanziu nabíjacej infraštruktúry v Európe. Nabíjacie stanice sú vyrábané na zákazku, preto sú do značnej miery upravené podľa požiadaviek IONITY.

Aktuálne objednaných 324 zákazkových nabíjacích staníc ABB sa od štandardu líši hneď niekoľkými vylepšeniami:

  • Unikátny dizajn s multifunkčným LED osvetlením celého stojanu, vďaka ktorému sú lepšie viditeľné v noci a súčasne môžu informovať o stave svojej dostupnosti
  • Kompaktné rozmery a tichá prevádzka – ide o jedny z najtenších a najlepšie odhlučnených nabíjacích staníc
  • Na mieru vytvorený displej s pokročilým používateľským rozhraním pre ľahšie a pohodlnejšie ovládanie
  • Dlhšie káble s integrovaným systémom samonavíjania, čo zvyšuje celkový komfort a prakticky eliminuje situácie, kedy by pri štandardnom zaparkovaní na parkovacie miesto káble nemuseli dosiahnuť k nabíjaciemu portu

Presný zoznam lokalít, na ktorých budú nové nabíjacie stanice umiestnené, zatiaľ Ionity neuvádza.

Náš tip
Ionity otvorí prvú ultra-fast nabíjačku v Česku, zverejnili cenník
Náš tip
IONITY má nových členov, na zoznam pribudli Hyundai a Kia

14. januára 2020
Zdroj: ABB

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

11 odpovedí na “Ionity vybuduje ďalších 324 rýchlonabíjačiek v Európe. Nové stojany majú samonavíjateľné káble”

    • Europsky standard je CCS. Japonsky je Chademo. Keby ste boli vyrobca automobilov v europe a platili vystavbu tychto nabijaciek, davali by ste tam chademo ?

      • rozumiem argumentu, ale mame tu v europe aj japonske elektromobily nissan ktore pouzivaju iba chademo, nie iba v japonsku, inak by to nebol problem. Pokial viem EU pomaha financovat Ionity, tak je smutne ze znevyhodnuje majiteloch urcitych aut a zvyhodnuje ostatnych

        • Suhlasim. Podla toho co som nasiel, europa prispieva asi 20% na financovanie Ionity. Aj tak si myslim, ze do buducnosti je dobre veci standardizovat a zjednodusovat. Chademo je uz teraz pozadu s vyvojom (nikde som este nevidel 100kW Chademo konektor, nebodaj este vodou chladeny kabel). Dokonca aj Tesla, Hyundai, Kia sa orientuje na CCS. V europe Chademo podla mna nema dlhodobu buducnost. A ten kto si bude kupovat dalsie auto, asi bude zvazovat uz aj typ konektora.

          • veru mal by, ale predajca moze casto krat zavadzat a tvrdit polopravdy, ako siet nabijacich stanic sa stale rozrasta a pod. ale pravdou je, ako hovorite ze chademo je na ustupe a bude to asi len akcelerovat…nissan veru uz hlavne koli tomu nekupim

          • Kia taky přešla na CCS…Nissan může taky nic mu nebrání…to je jako stěžovat si že svoji i3 nenabiji v Číně no 😉

        • Ďalší dôvod prečo nekupovať Nissan. Ak chcú v EU predávať elektromobily (teraz to vyzerá, že nechcú), tak sa majú prispôsobiť Európe a nie naopak. Európsky štandard je jednoznačne CCS.

    • BEV bez aktívneho termálneho managementu batérie nemajú na ultrarýchlych nabíjacích staniciach čo robiť. Takže Nissanu na jeho mizerný nabíjací výkon (viď Rapidgate) musia stačiť 50kW stojany, bohužial.
      Chyba Nissanu.

      • pravda, preto by mali byt na ionity nabijackach aj pomalsie chademo nabijacky, kedze beru aj peniaze z EU, nepotrebujem na svojich vyuzitelnych 26 kWh 350 kW vykon, bohato staci 50 kW

        • Som za to nech sa stavajú nabíjacie HUB-y s rôznymi stojanmi. Čím väčší výber, tým lepšie. Keď si kúpim BEV, nech mám kde nabíjať 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

+