Len nedávno sme informovali o tom, že africká krajina Keňa má pomerne smelé plány v oblasti elektromobility. Do roku 2027 má byť totiž celá autobusová doprava v krajine elektrifikovaná. Elektrobus E9 Kubwa sa bude vyrábať priamo v krajine, pričom v najbližších troch rokoch by ich malo na cestách pribudnúť približne tisíc.
1000 elektromobilov pre štátnych úradníkov každý rok
Portál the-star.co.ke teraz informoval o ďalšej tisícke vozidiel, avšak nejde o elektrobusy. Vláda údajne pracuje na tom, aby policajtom a úradníkom poskytla až 1000 elektromobilov. Nové vozidlá by mali pribúdať každý rok a každý rok by ich malo byť 1000. Úradníkom by mali uľahčiť ich prácu či prístup na rôzne miesta. O tomto pláne informoval prezident William Ruto.
Nemali by ste prehliadnuť:
- Test Porsche Taycan: Kto si dnes kúpi na dlhé cesty spaľovák? | Cesta Bratislava-Košice a späť
- Slovensko chce posilniť spolupráce v oblasti elektromobility a inovácií. Oporu hľadá v Číne
- Už aj Kanada má jasno. Nová výška cla na elektromobily rozbúrila vášne. Čo na to Európa?
Noví používatelia elektromobilov by to mali mať uľahčené aj s nabíjaním, pretože nabíjačky je v pláne postaviť priamo pri úradných budovách. To znamená, že stačí len prísť do práce a začať nabíjať. Na jedno nabitie majú prejsť 300 kilometrov, no o aké konkrétne modely pôjde, zdroj nespomína. Medzi prvými, ku ktorým sa elektromobily dostanú, budú najvyšší vládni predstavitelia, polícia a úradníci štátnej správy.
Naštartovanie trhu a ekológia
Jedným z hlavných dôvodov tohto rozhodnutia je to, že v poslednom období krajinu viackrát zasiahol nedostatok pohonných hmôt, čo by sa s elektrickou energiu stať nemalo. Tú je možné vyrobiť aj z obnoviteľných zdrojov, pokojne aj doma pomocou fotovoltiky. Solárna energie má v Keni totiž podiel až 13 % nainštalovanej kapacity na výrobu energie.
Spustenie tohto projektu môže pomôcť naštartovať trh aj v širšom zmysle, pretože mnoho spoločností v Keni sa zameriava na elektrické motorky, súčasťou čoho je aj nám dobre známy Bolt. Začiatkom tohto roka bola v krajine tiež spustená schéma zelených poznávacích značiek, teda podobne, ako to máme aj na Slovensku.