V Madride prebieha klimatický samit OSN. Bez najväčších znečisťovateľov planétu nezachránime

Generálny tajomník OSN António Guterres hovoril o dvojtýždňovom medzinárodnom klimatickom samite v Madride. Poznamenal, že svet má technológie aj vedecké poznatky na spomalenie klimatickej zmeny, no chýba „politická vôľa“. Bez úsilia najväčších znečisťovateľov planéty nič nedosiahneme.

Delegáti z ~200 krajín sa zúčastňujú samitu COP25 v Madride od 2. decembra do 13. decembra. Zámerom samitu je určiť konkrétne plány na dosiahnutie cieľov Parížskej dohody z roku 2015.

Zdaňme uhlík namiesto ľudí

“Naša vojna proti prírode sa musí skončiť. Vieme, že je to možné. Technológie potrebné na dosiahnutie tohto cieľa sú k dispozícii. Verejný tlak po svete zvyšuje. Mladí ľudia ukazujú pozoruhodné vodcovstvo a mobilizáciu. 

Stále chýba politická vôľa. Politická vôľa ukončiť dotovanie fosílnych palív. Politická vôľa zastaviť výstavbu uhoľných elektrární od roku 2020. Politická vôľa presunúť dane z príjmu na daň z uhlíka. Zdaňovanie znečistenia namiesto ľudí”. hovorí Guterres.

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres

Bez najväčších znečisťovateľov je náš cieľ nedosiahnuteľný

Guterres hovorí, že najväčší producenti emisií na svete neťahajú so zvyškom krajín za rovnaký koniec povrazu. Bez nich je náš cieľ nedosiahnuteľný. Ťažba fosílnych palív sa musí zastaviť a nahradiť obnoviteľnými zdrojmi energie a prírodnými riešeniami, ktoré rapídne spomalia zmenu podnebia.

Súvisiacie články

Čína má na summite osobitné postavenie, pretože je najväčším investorom do obnoviteľných zdrojov energie, no zároveň je aj najväčším svetovým producentom CO2 a spotrebiteľom elektrickej energie. India je krajinou s podobnou situáciou, aj keď táto krajina nedávno zastavila výrobu 40 GW energie z fosílnych palív.

USA ako druhý najväčší znečisťovateľ planéty na politickej úrovni nevykazuje zásadné úsilie v boji proti klimatickej kríze. Táto krajina v roku 2017 pod vedením prezidenta Donalda Trumpa odstúpila od Parížskej klimatickej dohody s odôvodnením, že by tento záväzok výrazne podkopával ekonomickú silu krajiny.

Americký súkromný sektor si však tieto hrozby uvedomuje a mnohé spoločnosti sa snažia urýchliť prechod k udržateľnej energii a doprave. Ako najznámenjší príklad môžeme spomenúť pojekty Elona Muska ako výrobcu elektromobilov a batérií Tesla a alebo projekt Solar City, ktorý predáva solárne systémy pre domácnosti. Takisto americký projekt Heliogen buduje revolučné solárne elektrárne, vdaka ktorým bude možné zásobovať energiou aj ťažký priemysel.

Zoznam najväčších producentov emisií CO2 podľa krajiny (Zdroj – World Population Review)

 

Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.