Kamera domu v Londýne zachytila zlodejov, ktorí ukradli Teslu Model S za 30 sekúnd pomocou jednoduchého zariadenia. Záznam zachytila kamera vo zvončeku domu v skorých ranných hodinách, zlodeji vstúpili na pozemok cez otvorenú bránu.
Osoba zahalená kapucňou vo videu drží v rukách drôty, zdvihne ich nad hlavu a vykročí smerom k domu. To urobí kvôli lepšiemu signálu s kľúčom vnútri domu. Zrazu sa Tesla odomkne a jej svetlomety zablikajú. V pozadí je druhá osoba, ktorá otvára dvere Tesly a nastupuje do vozidla v hodnote 90 000 libier. Zlodej držiaci drôt pokojne zloží drôty a vyjde na cestu.
„Bolo šokujúce, ako rýchlo to prebehlo,“ povedal majiteľ domu médiám.
Podľa majiteľa domu mal tento Model S jeho brat ako náhradu za jeho vlastnú Teslu, ktorú mal v servise. Vozidlá s bezkľúčovým odomykaním používajú na spojenie s autom veľmi jednoduchú technológiu rádiových vĺn. Každý takýto automobil je náchylný na útok technicky zdatnejšieho zlodeja.
Ako sa ochrániť
Majitelia však nemusia mať strach. Existujú jednoduché kroky, ktorými môžete podobnej krádeži zabrániť. Niektoré kovy sú schopné blokovať signál s kľúčom. Hliníková plechovka alebo nádoba môže efektívne zastaviť vysielanie rádiových vĺn z kľúča.
Niektorí ľudia navrhujú položiť si kľúč v chladničke, ktorej konštrukcia taktiež blokuje signál. Je možné si zakúpiť aj obaly špeciálne určené na tento účel. Bezpečnostné firmy odporúčajú majiteľom, aby si kľúč nechali najmenej 5 metrov od dverí domu, aby zlodejom maximálne sťažili prenos signálu.
Overené sú metódy ako parkovanie v dobre osvetlenej oblasti, používanie zámku volantu alebo inštalácia GPS zariadenia do vozidla. Kľúče vysielajú signál do niekoľko metrov. Zlodeji ho môžu zachytiť pomocou elektrickej rozvodnej skrinky, čo bol aj prípad tejto krádeže.
Krádeže rýchlo stúpajú
Táto rýchla a tichá technika je jedným z hlavných príčin krádeží automobilov v Anglicku a vo Walese. Počet odcudzených vozidiel sa podľa britského Úradu pre vodičské preukazy a registrácie vozidiel v roku 2017 zvýšil na 43 308, čo je o takmer 9000 viac oproti roku 2016. Aktivisti a politici vyzývajú automobilky, aby zlepšili bezpečnosť najmä pre vozidlá bez klasického fyzického kľúča.
Vyjadrenie Tesly ku krádeži
„Útoky s rozvodnou skrinkou môžu byť zamerané na mnoho značiek vozidiel – nielen na Tesly. Tesla však vyvinula ďalšie úrovne zabezpečenia prostredníctvom aktualizácií softvéru, ako napríklad úplné zablokovanie pasívneho vstupu do vozidla alebo funkcia Pin to drive,“ povedal hovorca Tesly pre web MailOnline.
Okrem týchto funkcií majú vozidlá Tesla aj iné bezpečnostné prvky ako režim Sentry Mode alebo príplatkové Intrusion Sensors. Londýnsky majiteľ však očividne tieto funkcie nemal aktivované. Vďaka stále aktivovanému GPS vo vozidlách Tesla je šanca na nájdenie vozidla obrovská. Štatistiky americkej FBI ukazujú, že takmer všetky ukradnuté Tesly na území USA boli vrátené majiteľom.
Už Vám nič neujde!
Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom