Ľudstvo zdroje využívalo nehospodárne a už od 29. júla žije na dlh. Zdroje, ktoré Zem dokáže obnoviť za rok sme dokázali spotrebovať už za sedem mesiacov a pri tomto tempe by sme na pokrytie spotreby potrebovali 1,75 planéty. Na túto nepríjemnú skutočnosť upozornil Inštitút environmentálnej politiky.
To, že ľudstvo si žije nad pomery a spotreba zemských zdrojov presahuje ich obnovuje demonštruje takzvaný Earth Overshoot Day, respektíve Deň vyčerpania prírodných zdrojov. V celosvetovom merítku bol tento rok vypočítaný na 29. júl, no keď sa na to pozrieme lokálne, čaká nás poriadny šok.
Na Slovensku o dva mesiace skôr
Slovenský Overshoot Day tento rok totiž pripadol už na 13. mája. Ak by celé ľudstvo využívalo zdroje rovnakým spôsobom ako Slovensko, tak by sme potrebovali ešte o jednu planétu viac, než je aktuálny celosvetový priemer – konkrétne 2,8 planéty.
Ani zďaleka však na tom nie sme najhoršie. V prípade, že by ľudstvo zdroje využívalo rovnako ako Katar, potrebovali by sme až 9,2 planéty. Ak by sme sa všetci správali po vzore Luxemburska, tak by to bolo 8 planét, a ak by našim vzorom bola napríklad taká Kanada, tak by sme potrebovali 5,1 planéty. Na nešťastný vrchol našťastie nepatríme, no rozhodne máme na čom pracovať.
Eritrea ako vzor?
Ktoré krajiny sú naopak na konci rebríčka a hospodária najudržateľnejšie? Eritrea, Afganistan, Burundi, Haiti, Rwanda či Jemen. Ak by sa celé ľudstvo v oblasti využívania zdrojov správalo rovnako ako niektorá z nich, tak by sme potrebovali 0,3 až 0,4 planéty. Inak povedané, spotreba zdrojov by výrazne podliezla prirodzenú obnovu.
Inštitút environmentálnej politiky približuje, že Deň vyčerpania prírodných zdrojov sa v priebehu ostatných 50 rokov postupne posúva čoraz bližšie. Z 29. decembra sme sa za polstoročie dokázali dostať na 29. júla. Niet sa čím chváliť…
Minulý rok sa aj v dôsledku pandémie Covid-19 Earth Overshoot Day mierne posunul na 22. augusta, ale popandemické oživenie prinieslo vyššiu spotrebu a posun o takmer 1 mesiac. Negatívny posun oproti minulému roku bol spôsobený hlavne tým, že oproti minulému roka sa uhlíková stopa ľudstva zvýšila o 6,6%. Problémom bolo tiež, že biokapacita lesov sa znížila o 0,5%. Od roku 1970, kedy ľudstvo dokázalo ešte hospodáriť vyrovnane a tento deň pripadal na 29. decembra, sa posunul globálne až o päť mesiacov.