Na svete vznikne vôbec prvá továreň na výrobu lítium-sírových batérií. Nachádzať sa bude v meste Reno, v Nevade (USA). Postaví ju spoločnosť Lyten a investícia bude vo výške viac ako 1 miliarda dolárov. Továreň má byť schopná vyprodukovať batérie s celkovou kapacitou až 10 GWh ročne. na tému upozornil portál Electrek.
Čo je lítium-sírová batéria?
Ide o batériu, ktorá používa lítium ako anódu a síru ako katódu. Oproti bežným lítium-iónovým batériám sa tento typ považuje za pokročilejší. Hlavnou výhodou je vyššia energetická hustota a to, že Li-S batérie neobsahujú drahé kovy. Stále však existuje viacero technologických výziev, ktoré so sebou prinášajú.
Až 1000 pracovných miest
Továreň by mala byť uvedená do prevádzky v roku 2027 a je súčasťou plánu spoločnosti Lyten podporiť jej vstup na trhy s mikromobilitou, vesmírnymi technológiami, dronmi a obrannými zariadeniami. Tvrdí, že má veľké množstvo potenciálnych zákazníkov a továreň vníma ako rozhodujúci krok na uspokojenie rastúceho dopytu.
Nemali by ste prehliadnuť:
- Exkluzívne: Boli sme pri otvorení unikátnej fabriky na recykláciu batérií z elektromobilov. Ako to tam vyzerá?
- Revolúcia na dvoch kolesách: Elektrická Babetta z dielne študentov z Nitry
- Redakčný test zimnej spotreby 20 elektromobilov – ktorý má pri bežnej jazde najnižšiu spotrebu, či najdlhší dojazd?
Továreň bude pokrývať plochu 116 tisíc metrov štvorcových v areáli s rozlohou približne 50 hektárov. Spočiatku je v pláne zamestnať 200 ľudí, časom by sa toto číslo malo zvýšiť na 1000. Otvorené budú aj pozície pre inžinierov, výskumníkov, technikov a ďalšie. S výstavbou by sa malo začať začiatkom budúceho roka.
Spoločnosť Lyten tiež spolupracuje s niekoľkými strednými školami a univerzitami s cieľom vytvorí pracovné miesta a vyškoliť kvalitnú pracovnú silu, ktorá dokáže podporiť pokročilé výrobné potreby továrne. Generálny riaditeľ spoločnosti, Dan Cook, označil nevadskú továreň za významný míľnik pre spoločnosť a v novom type batérií vidí budúcnosť. Zároveň však vidí nedostatky, ktoré je potrebné vyriešiť – kratšia životnosť, nižšia stabilita a podobne.