Medzinárodný deň Zeme oslavujeme už 51 rokov

Dnešný deň, 22. apríl je deň, ktorý je už 51 rokov zapísaný v kalendároch ako deň venovaný našej planéte. Medzinárodný deň Zeme oficiálne založil Američan John McConnel, ktorý sa takýmto spôsobom rozhodol podporiť ekologické riešenia pre našu planétu a jeho cieľom bolo, aby Zem bola bezpečným miestom pre život. Amerika bola teda prvým svetadielom, ktorého obyvatelia mohli verejne oslavovať sviatok Zeme. Historicky prvýkrát sa oslavy Dňa Zeme konali v San Franciscu, pričom primárnym cieľom osláv a kampaní bolo dostať ekologické záujmy do oblasti politiky. Od roku 1990 sa tento deň dostal do povedomia celého sveta. Zakladateľ McConnel vytvoril aj neoficiálnu vlajku, ktorá práve svojou jednoduchosťou vyjadruje hlavné posolstvo. 

Deň Zeme a deti

Už niekoľko rokov je súčasťou vyučovania na základných školách aj ekológia, ktorá je buď samostatným predmetom, alebo je súčasťou biológie. Žiaci sa oboznamujú najmä s dôsledkami nerozvážneho ľudského konania na planétu Zem. Hlavným cieľom je vyvolať u detí pocit, že ochrana našej planéte je nevyhnutná pre plnohodnotný život. Ministerstvo školstva v spolupráci s rôznymi ekologickými a environmentalnymi organizáciámi každoročne organizuje aj prednášky či prezentácie, ktoré hravou a jednoduchou formou vysvetľujú deťom význam tohto dňa. Na internete a sociálnych sieťach sa tiež objavujú videá práve s touto tematikou, ktoré sú určené deťom, či dokonca piesne, ktorých text je spojený s ochranou našej planéty. Súčasťou tohto sviatku je aj samotná angažovanosť žiakov, ktorí buď jednotlivo, alebo skupinovo vytvárajú rôzne zaujímavé prezentácie, projekty či plagáty. Riaditelia a učitelia sa často snažia deti motivovať aj tým, aby aspoň v tento deň vymenili pohodlné auto či autobus za bicykel, korčule, kolobežku, skateboard či vlastné nohy. 

Deň Zeme 2021

Každý rok sa 22. apríl nesie v duchu inej témy. Tento rok je ústrednou témou: OBNOVME NAŠU ZEM (Restore our Earth). Na sociálnych sieťach sa objavujú príspevky, ktorých súčasťou je #RestoreOurEarth, ktoré sa snažia najmä motivovať ľudí k tomu, aby sa zamyseleli nad tým, čím by práve oni mohli prispieť k ochrane našej planéty. Postupom času bola vytvorená aj webová stránka, ktorá pravidelne aktualizuje informácie, a na ktorej je tiež možné prezrieť si tohtoročnú kampaň a program: https://www.earthday.org/earth-day-2021/

Ako začať?

Nikdy nie je neskoro na to, aby sme začali žiť život, ktorým nebudeme ubližovať životnému prostrediu. Aj drobnosti, ktoré sú nebadateľné dokážu často pomôcť k bezpečnému životu. 

Prvé kroky:

Súvisiacie články
  • Separácia odpadu.
  • Zredukovať množstvo plastov (vymeniť plast za sklo, používať textilné či papierové nákupné tašky, kupovať bezobalový tovar).
  • Cestovať verejnou dopravou alebo uprednostiť bicykel či chôdzu.
  • Ak je nevyhnutné každý deň cestovať autom, oboznámte sa s tým, či niekto vo vašom okolí necestuje do rovnakej lokality. Vtedy by bolo možné cestovať jedným autom, a tak ušetriť nielen na pohonných hmotách, ale znížiť aj množstvo emisií.
  • Šetriť vodu. Ak je to možné, uprednostnujte sprchovannie pred kúpeľom, ušetríte tým stovky litrov vody mesačne.
  • Zredukovať používanie plastového riadu a pohárov.
  • Zvážiť kúpu balenej vody v plastových fľašiach a prejsť na vodu z kohútika alebo si zaobstarať výrobník sódy.
  • Staré oblečenie darovať ďalej, nevyhadzovať ho do komunálneho odpadu.

 

Zdroj: https://www.earthday.org/

Autor: Zuzana Bánska

 

Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.