Slovensko ide modernizovať prenosovú sústavu. Na dva projekty putuje takmer 84 miliónov €

Pixabay

Ministerstvo hospodárstva SR odobrilo nenávratnú finančnú podporu vo výške 83,6 miliónov € pre štátny podnik Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s., (SEPS). Informuje o tom tlačový odbor MH SR aj SEPS.

Finančné prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti SR z komponentu 19 „REPowerEÚ“ budú využité na dva projekty v oblasti modernizácie a digitalizácie slovenskej prenosovej sústavy. Investície majú prispieť k zvýšeniu stability a kapacity našej prenosovej sústavy aj s ohľadom na rastúce požiadavky na zelené zdroje výroby elektrickej energie.

Modernizácia a digitalizácia našej prenosovej sústavy je kľúčová pre zabezpečenie stabilnej a spoľahlivej dodávky elektrickej energie pre všetkých užívateľov. Investície do zvýšenia transformačného výkonu a zlepšenia infraštruktúry nám umožnia lepšie integrovať obnoviteľné zdroje energie a znížiť negatívny vplyv na životné prostredie,“ uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková.

Nová elektrická stanica v Senci

Prvý investičný projekt s názvom „Zvýšenie transformačného výkonu medzi prenosovou sústavou a regionálnymi distribučnými sústavami prostredníctvom nového transformátora“ zabezpečí výstavbu novej elektrickej stanice v Senici a pripojenie 400 kV vedenia V424 do uvedenej stanice.

Investícia do novej, výkonnejšej elektrickej stanice (zvýšenie transformačného výkonu z pôvodných 200 MVA na 350 MVA) s napäťovou úrovňou 400 kV má zaistiť spoľahlivé a optimálne napájanie distribučnej sústavy v uzlovej oblasti Senica – Stupava.

Nová elektrická stanica bude napojená na existujúce 400 kV vedenie V424, ktoré prepája Križovany nad Dudváhom s transformovňou v českých Sokolniciach pri Brne. Na tento účel budú z elektrickej stanice Senica postavené dve nové takmer 5 km dlhé prípojné 400 kV vedenia a demontované pôvodné, už nepotrebné, 220 kV vedenia.

Súvisiacie články

Zvýšenie transformačného výkonu umožní spoľahlivé a optimálne napájanie distribučnej sústavy a väčšiu kapacitu pre nové pripojenia pre výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Vytvorí sa tak primeraný priestor na pripojenie nových odberateľov elektriny v regióne a zlepšia sa podmienky na pripojenie väčšieho počtu nových obnoviteľných zdrojov energie.

Plánovaný termín ukončenia projektu je apríl 2026 a plánované náklady na realizáciu sú viac ako 45 mil. eur.

Modernizácia 254 kilometrov vedení

Druhým plánovaným projektom je modernizácia prenosových vedení v očakávanom rozsahu 254 kilometrov. Projekt zahŕňa výmenu všetkých izolačných prvkov, spínacích zariadení a v niektorých prípadoch aj výmenu vodičov vedení.

Obnova sa týka piatich už existujúcich vedení: V428 medzi elektrickými stanicami Veľké Kapušany a Moldava nad Bodvou, V429 prepájajúceho elektrické stanice Gabčíkovo a Podunajské Biskupice, V043 medzi Atómovými elektrárňami Bohunice V2 a elektrickou stanicou Bošáca, V044 medzi Atómovými elektrárňami Bohunice V2 a elektrickou stanicou Križovany nad Dudváhom a V496, ktoré prepája elektrické stanice v Križovanoch nad Dudváhom a v Bošáci.

Termín ukončenia modernizácie vedení je marec 2025 a predpokladané náklady na projekt sú zhruba 38,5 mil. eur.

Elektroenergetická infraštruktúra bola na Slovensku navrhnutá v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Požiadavky na zelené zdroje výroby, snaha o dekarbonizáciu, objem spotreby a technológie prenosu a distribúcie každým rokom rastú. Preto je nevyhnutné investovať do projektov, ktoré zvýšia kapacitu prenosovej sústavy, a tým aj jej bezpečnosť a spoľahlivosť. To zároveň umožní pripojenie väčšieho množstva obnoviteľných zdrojov elektrickej energie, ale aj rast cezhraničného obchodu s elektrinou,“ povedal Martin Magáth, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS.

Náš tip
Prestrihávať káble na nabíjacích staniciach pre elektromobily sa neoplatí. Môžete prísť o život
Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.