Keď na titulke novín čítame meno Elon Musk, málokedy sa v dnešnej dobe táto osobnosť spája s pozitívnou udalosťou. Uznať sa ale musí fakt, že jednoznačne ide o technologického génia. Nedávno svetu na svojej sociálnej sieti X (bývalý Twitter) oznámil, že sa chystá o vytvorenie vlastnej umelej inteligencie. Tá by mala byť schopná konkurovať známemu ChatGPT-4. Oznámil taktiež úzku spoluprácu so svojou druhou firmou – Tesla. Umelú inteligenciu by chcel integrovať do svojich elektromobilov ako asistenta. Informuje o tom internetový portál electrek.
Grōk AI je tak trochu úlet
Keďže Musk nič nerobí len tak seriózne, aj do tejto umelej inteligencie pridal štipku svojho povestného humoru. Muskova spoločnosť xAI ho opísala nasledovne: “Grōk je navrhnutý tak, aby odpovedal na otázky aj vtipne a má rebelský nádych. Takže ho prosím nepoužívajte, ak neznášate humor!” Má byť inšpirovaný knihou Stopárov sprievodca po galaxii. Hlavný cieľ tejto umelej inteligencie je podľa oficiálnych vyjadrení pochopiť skutočnú podstatu vesmíru.
Od iných modelov sa Grōk bude líšiť tým, že okrem ponúkania odpovedí, by mal aj navrhovať otázky. Nie je zatiaľ presne jasné ako by tento systém mal fungovať. Taktiež by mal využívať spätnú väzbu a dáta od používateľov na sieti X. Tam bude umelá inteligencia ponúkaná pre prémiových predplatiteľov. Projekt už bol oficiálne spustený a funguje v beta verzii pre niektorých užívateľov.
Musk rozpráva o budúcnosti pripomínajúcej sci-fi
Spolupráca s Teslou bola už oficiálne potvrdená. V elektromobiloch by sa mala nachádzať skomprimovaná verzia, ktorá na spracovanie informácií bude využívať vnútorné komponenty už zabudované v aute. Na to následne Elon Musk zverejnil príspevok na X, kde rozpráva o budúcnosti s robotickými taxíkmi. Tvrdí, že ak vyjde všetko podľa plánov a model bude fungovať na autách správne, Tesla by mohla mať najvyšší celkový výpočtový výkon systému.
Spoločnosť v súčasnosti dodáva dôraz na využívanie hlasových príkazov a táto funkcia by plynulo mohla prejsť do podoby hlasového asistenta s umelou inteligenciou. Tá by podľa Muska mala chápať každý vstup ako chybný, čo má mierne kontroverzný podtón. Chceli by tým dosiahnuť, aby vozidlá predvídali potreby svojho majiteľa a automaticky ich plnili hneď ako sa daná potreba vyskytne.