MojElektromobil

Nabíjacia infraštruktúra na Slovensku sa postupne rozširuje a pozitívne správy v tomto smere hlásia aj prevádzkovatelia najväčších nabíjacích sietí. Bežným javom ostatných rokov sa však stávajú aj nabíjačky umiestnené v bezprostrednej blízkosti známych obchodných reťazcov, ktoré jednoducho idú s dobou.

Tento krok je celkom logický a rozhodne vítané aj zo strany zákazníkov, ktorí vlastnia elektromobil alebo plug-in hybrid. Nabíjanie batérie vozidla počas doby nákupu je veľmi pohodlné a vhodné umiestnenie nabíjacej stanice môže mať pozitívny efekt aj pre samotný obchod. Prilákať totiž môže nových zákazníkov. Primárne si prídu nabiť svoje elektrické auto a čakanie si skrátia zastávkou v priľahlom obchode.

Po roku sme overovali ako sa zmenil stav, a čo nové chystajú obchodné reťazce na rok 2022, respektíve pre dohľadnú budúcnosť. Oslovili sme štvoricu z najväčších predajní na Slovensku – Billa, Kaufland, Lidl a Tesco. Nižšie prinášame ich odpovede, vrátane zoznamu aktuálne prevádzkovaných nabíjacích staníc.

BILLA

BILLA počíta s rozšírením počtu nabíjacích staníc pri svojich predajniach. V roku 2021 vykonala predprípravu na nabíjačky pri štyroch predajniach, v Ružomberku, Levoči, vo Svite a v Komárne. Momentálne sa rozhoduje o ďalšej stratégii budovania siete nabíjacích staníc.

Obchodný reťazec v závere roka 2020 spomínal, že sa pohráva s myšlienkou previazania BILLA Bonus karty s nabíjacími stanicami a odmeňovaním zákazníkov bezlimitným nabíjaním. Dnes upresňuje, že v prípade tohto projektu ešte nepadlo finálne rozhodnutie.

Hovorkyňa spoločnosti, Ing. Kvetoslava Kirchnerová, sa podelila aj o niekoľko ďalších zaujímavostí:

  • Prvé dve nabíjacie stanice spoločnosť vybudovala v centrále na Bajkalskej ulici v Bratislave – 2 x 22 kW.
  • Spoločnosť pre potreby zamestnancov centrály zakúpila dva elektromobily Volkswagen e-Up s kapacitou batérie 18,6 kWh. Dostali mená Vločka a Vločko.
  • BILLA disponuje certifikátom o záruke pôvodu spotrebovanej elektriny z obnoviteľných zdrojov, čo znamená, že zákazníci nabíjajúci svoj elektromobil na nabíjacích staniciach BILLA „tankujú“ zelenú energiu.
  • Do konca roka 2020 BILLA zákazníci využili nabíjacie stanice viac než 4 800-krát, pričom spotrebovali viac ako 63 000 kWh.

Lokality, kde má BILLA aktuálne umiestnené nabíjacie stanice:

Bratislava, Bajkalská 2 stojany, každý s výkonom 2×22 kW – naraz sa môžu nabiť až 4 autá
Žiar nad Hronom, A. Kmeťa 2×22 kW
Galanta 2×22 kW
Malacky 2×22 kW
Senec 2×22 kW
Záhorská Bystrica 2×22 kW
Veľký Meder 2×22 kW
Trnava, Hospodárska DC 25 kW (CHAdeMO, CCS)
Trenčín, Pred polom DC 25 kW (CHAdeMO, CCS)

Nabíjanie je zadarmo, bez nutnosti akejkoľvek autentifikácie.

Nabíjacia stanica pre elektromobily Billa
Foto: BILLA

Kaufland

Kaufland bol pri odpovediach pomerne stručný. Poskytol zoznam aktuálne dostupných nabíjacích staníc, no konkrétne plány pre najbližšiu budúcnosť nechcel komentovať, nakoľko ide o interné záležitosti. Vo všeobecnosti ale reťazec plánuje rozširovať sieť nabíjacích staníc pre elektromobily pri svojich predajniach.

Prehľad aktuálne dostupných nabíjacích staníc:

Kaufland Kaufland Bratislava Trnavská Bratislava 43 kW (Type 2)
Kaufland Kaufland Bratislava Púchovská Bratislava 22 kW (Type 2)
Kaufland Kaufland Trnava Trstínska Trnava 43 kW (Type 2)
Kaufland Kaufland Prešov Bardejovská Prešov 43 kW (Type 2)
Kaufland Kaufland Ilava logistické centrum Ilava 43 kW (Type 2)
Kaufland Kaufland Šamorín Šamorín 43 kW (Type 2)

LIDL

LIDL nabíjacie stanice v blízkosti svojich predajní prevádzkuje už dlhodobo. Aktuálne má k dispozícii 10 verejne prístupných nabíjacích staníc a 1 privátnu v areáli logistického centra v Seredi.

Pôvodne avizované plány z polovice roka 2021 o vybudovaní 18 nabíjacích staníc sa síce tak celkom nepodarilo naplniť, no obchodný reťazec v blízkej budúcnosti plánuje masívnu expanziu. Podrobnosti Vám prinesieme čoskoro. Aktuálne informácie poskytol Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie spoločnosti LIDL.

MESTO   ULICA   NABÍJANIE
Senec Boldocká cesta DC + AC
Bratislava Trenčianska DC + AC
Nová Baňa AC
Nová Dubnica Na Hlinách DC + AC
Bratislava Ametystová DC + AC
Košice Železiarenská DC + AC
Liptovský Hrádok SNP DC + AC
Tornaľa Mierová DC + AC
Most pri Bratislave Bratislavská DC + AC
Modra Vajanského DC + AC
Zdroj: Lidl

Tesco

Téme nabíjacích staníc pre elektromobily a plug-in hybridy sa venuje aj obchodný reťazec Tesco. Odpovede na naše otázky zaslala Martina Polakovičová, koordinátorka komunikácie pre Tesco na Slovensku.

V roku 2021 sa spoločnosť Tesco spolu s partnerom GreenWay venovali plánovaniu a príprave nových lokalít, ktoré budú inštalované v najbližších rokoch. O ktoré miesta pôjde presne zatiaľ neupresňuje, no dodáva, že plánuje rozvoj ďalší nabíjacích lokalít pri obchodných centrách Tesco v rámci celého Slovenska. Cieľom Tesca je sprístupniť čo najväčší možný počet nabíjacích staníc a umiestniť ich v rámci parkovísk tak, aby dostupnosť k nim a obslužnosť pre zákazníka bola na čo najlepšej úrovni.

Spoločnosť Tesco začala budovať nabíjacie stanice pre elektromobily už v roku 2014 v spolupráci s poskytovateľom nabíjacích služieb GreenWay. Pri obchodných centrách sú nainštalované rýchlonabíjacie stanice s konektormi AC Type 2 konektor s výkonom 22 kW a 2 DC konektory CHAdeMO + CCS oba s výkonom 50 kW. Na staniciach sa môžu na nabíjať dve vozidlá súčasne v kombinácii konektorov DC + AC. 

Tesco v súčasnosti prevádzkuje nabíjacie stanice pri šiestich svojich prevádzkach, a to:

Malacky
Malacky
Čadca
Žilina na Košickej ulici
Prešov na Košickej ulici
Košice na Trolejbusovej ulici
28. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

13 odpovedí na “Nabíjacie stanice pri obchodných reťazcoch BILLA, LIDL, Kaufland a Tesco: plány na rok 2022”

  1. Presnejsie Tesco neposkytuje svojim zakaznikom nic, poskytuje priestor Greenwayu pre ich komercne nabijacky plne spoplatnene podla ich cennika ktore si oni pri Tescach buduju podobne ako si ZSEdrive buduje svoje pri prevadzkach retazca McDonald. Tie tu nespominate, tak neviem preco Tesco ano. Myslim, ze nepatria do vyctu ku Bille, Lidlu a Kauflandu ktori prevadzkuju vlastne nabijacky vo vlastnej rezii ako sluzbu zakaznikom.

    A este k tomu nieje pravdiva ani informacia o DC+AC, napr. v Presove je len AC!

    • Tesco si asi ako jedine uvedomuje, ze hrat hrdinu a zachrancu planety obnasa aj ine ako PR na plagate. Vysledok vidime v realite: free nabijacky trvalo obsadene taxikarmi, obmedzene vykony, poskodene konektory. A co je najhorsie: nema to pana. Ani hovorca, ani prevadzka, veduci predajne ba dokonca ani generalny riaditel netusia ani houby o sluzbach nabijania. Maju to prikazane z centraly v DE a su radi, ak eviduju, ze nejaka nabijacka je aj pred ich filialkou.
      Skoda, ze redakcia nepytala aj stanovisko k tomuto problemu – lacne PR, kde sa vsetci usmievaju, ale elektrinu pre BOLT a ine taxi sluzby platime zakaznici v cenach tovaru.
      Ked nabijacka spada pod siet niektoreho operatora, tak je k tomu aj vsetka podpora. Online stav v app, technicky support, rychle riesenie problemov.
      Nabijacky pred Lidl a Kauflandom su pre slovenske zastupenie iba nutne zlo. Taka je zial realita.
      Inak povedane – co je zadarmo, to je nafigu a nie je to spolahlive.

      • Mne pride skor ako lacne PR prenajat/poskytnut plochu pri obchode najdrahsiemu operatorovi ktoreho mestske nabijacky asi malokto vyuziva a prehlasovat tlaci ze budujeme nabijacky od roku 2014. 🙂 Aspon co chodim okolo mestskych GW nabiek tak vzdy zivaju prazdnotou (okrem tych partnerskych kde si nabijaju partneri svoje auta ako napr. Mercedesi pred Motor-Car). Pre velkych cestovatelov ma GW urcite vyhody, ktore stoja za tu cenu, ale pre domacich nakupujucich isto nie.
        Nikto netvrdi ze musia byt zadarmo, ale mat ich len na okrasu nema vyznam. Treba najst vhodny model aj nazrateho vlka aj ovce celej. 🙂 Zeby zvyhodnene ceny pre zakaznikov obchodu? Alebo jednoducho nizsie ceny na tej nabke, lebo ked niekto hodinu nabija, tak asi zajde aj do obchodu a nieco tam minie. Nejaka symbioza, ak Tesco poskytne zdarma plochu, pripojku, rezervovanu kapacitu … tak o to mozu byt nizsie ceny, ale uctovat plnu komercnu cenu ako na dialnici mi pride cez.

        • priznam sa, ze argument ako je GW najdrahsi poskytovatel ma uz mierne desi. Maju tri rozne programy, svoje auto nabijam na 50kW stojanoch a tam je rozdiel voci druhemu cervenemu poskytovatelovi 0,41 vs 0,39€. To je fakt taky rozdiel, aby prischla nalepka najdrahsi?
          O vlku a ovci celej je cely tento clanok. preto som napisal, ze skoda redakcie za nevyuzitu prilezitost. Spytat sa narovinu tych firiem. Ale kedze som to uz skusal, dokonca aj s ludmi z najvyssich funkcii, viem ako to funguje. Resp. aku to u nich ma prioritu a aky maju na to nazor.
          Preto to ma mat poskytovatel, ktory zabezpeci kompletne sluzby a kam sa da dotelefonovat na hotline.
          Ty vidis GW nabijacky prazdne, ja vidim vacsinu ZSE prazdnu. Nerataj novinarske testovacie auta, kde si tie UFC nabijania neplatia 🙂
          Tento tyzden idem do Malaciek a na GW budem nabijat, mozem ti poslat fotku 🙂

          • Jasne ked vyberies to jedno kde su k sebe najblizsie tak sa to nezda, ale nepovies ze AC pri tom nulovom maju 0,25 vs 0,19 u cervenych, alebo ze pri strednom pausali maju tvoje DC50KW 0,37 vs 0,29 cervenych a AC 0,22 vs 0,09 a to uz su rozdieli. A to este existuje aj bledozeleny s DC 0,26 nech je aky je (ja sa ani na toho nemozem stazovat zatial som nabil ked mi bolo treba). Tak sa netvarme ze GW nieje najdrahsi, tak ako sa netvarme ze Mercedes nieje drahy. 😉 Kvalita nieco stoji.
            Ale uznaj ze nabijat AC pri Tescu za 0,25 ked mozem v inom OC kde je aj Lidl nabijat DC za 0,26 by bolo trhle. 🙂 Tak asi nakupim v Lidli (aj ked tam nieje ich nabka zdarma) a nie v Tescu.
            Mne neslo ani tak o GW, ale o Tesco ktore asi zaraba na GW ked im komercne prenajima plochu parkoviska kedze tam GW maju plne ceny a Tesco si prihrieva medialne polievocku ako buduje nabky od roku 2014, tomu hovorim lacne PR a nie ako ty poukazujes na Billu, Kaufland a Lidl ktorych to stoji vydaje ked to poskytuju zdarma a su ich nabky aj vyuzivane. Tak to az take lacne PR nieje. 🙂 Ale mozno sa mylim.

          • Ja som si vybral to, co vacsina majitelov EV. Zakladny program s obcasnym nabijanim. Alebo mi chces povedat, ze vacsina ma stredny ci najdrahsi program od konkurencie, lebo tolko nabijaju a preto sa im GW neoplati? A preto chodia taxikari a majitelia Tesiel sockovat na 1-2h pred Lidl??? Ved si pozri vsetky komenty aj na teslaclube. Ludia hlasia, ze sem-tam nabijaju na GW, lebo hlavne s velkou baterku nepotrebuju vyuzivat bezne tieto siete. Mam auto, ktore type2 nema a takisto ma velmi pomalu AC nabijacku. AC nabijam 95 percent doma, zvysok tam, kde je wallbox bez kablu. Takze ak uz niekam vedome idem nakupit/vybavit, mne vyhovuje ze to patri pod ofic.poskytovatela a je tam podpora a moznost sledovat obsadenost a funkcnost nabijacky v app. Mozno by mi to bolo viac jedno, keby sa tie nabijacky vyuzivali tak, ako boli povodne zamyslane. Pol hodina+nabijanie za nakup pre zakaznika, odchod. Neobmedzovat vykon na 18kW a podobne hluposti. Ale jednoducho tu vidno, ze najprv prisla nabijacka a este stale k nej cestuje akekolvek riesenie, system, podpora.
            Ani jeden z obchodov to neposkytuje zadarmo. Uz som napisal vyssie, ze sa na to zbierame vsetci v nakupoch. Vypocitaj si pri cene stojanu a energii, kolko priemerne platia tieto obchody za elektrinu pri tejto sluzbe.

          • Myslim ze kazdy to ma inak nastavene, tak ako mu vyhovuje. Na forach je nas aktivne par desiatok nadsencov, ale bezny uzivatelia EV o nich ani netusia a vlastne ani o EV co si kupili malo vedia, aspon podla toho co stretam na nabijackach. 🙂
            V susednom clanku sa GW chvalia ze za rok 2021 poskytli 5TWh, myslim ze tam maju chybu, ale aj keby to bolo len 5GWh pochybujem ze to nabili vsetci na nulovom pausale.

            A o tom ako sa v retazcoch skladame vsetci na prevadzku nabiek nesranduj, su to drobne v porovnani kolko daju za seriu reklamnych spotov v hociktorej telke, za bilboardy atd. Kludne si nejaky ten den nepozriem ich reklamy v telke za postavenie a rocnu prevadzku jednej nabky. 😉

          • Preco by malo byt nabijanie za nakup pre zakaznika???
            To je divny omyl z dovodu protezovania EV.
            Ostatni zakaznici nedostavaju tankovanie plnej nadrze za nakup.

            Konecne sa normalizuje trh, ze sa za to bude platit, ako je normalne. Este zrusit celoeuropsky nezmysly, ako zadarmo parkovanie pre EV alebo zadarmo dialnicne znamky. Tazke EV zozeru cestu presne tak isto ako vsetky ostatne auta.

  2. „BILLA disponuje certifikátom o záruke pôvodu spotrebovanej elektriny z
    obnoviteľných zdrojov, čo znamená, že zákazníci nabíjajúci svoj
    elektromobil na nabíjacích staniciach BILLA „tankujú“ zelenú energiu.“
    – takúto sprostosť som už dávno nevidel

      • Co je rozhodne v praxi uplna kravina, kedze vykon takeho solaru je len velmi orientacne predvidatelny, najma v zimnych mesiacoch.
        Ked solar v celej republike v zime doda 10000kWh a spotrebuje sa na nabijacke v Bille 20000kWh, asi tazko to bude bio eko raw.

        Na burze je to len presmerovanie platby konkretnemu dodavatelovi, ale v skutocnosti je to elektrika z najblizsieho zdroja, napr. uholnej elektrarne.

        • Solár sa používa na ohrev vody, ak myslíte fotovoltaiku tak tá sa dá predvídať celkom presne a na základe toho ponúkať a predávať na trhu… v tomto smere som trochu zaujatý, keďže pracujem vo firme ktorá sa tým zaoberá.
          Nielen fotovoltaika je obnoviteľný zdroj, CSP, voda, vietor, geotermálna energia, atď… vhodnou kombináciou zdrojov a storage sa dá vykryť aj variabilita výroby FVE. V niektorých regiónoch je tá variabilita minimálna, napr. severná čast Chile.

          • Solar je principialne aj fotovoltaika, nezbiera to neutrina.
            ‚Celkom presne‘ je hruby nastrel podla doterajsich nazbieranych vykonov a geografickej polohy. Ale celkom presne nejde predpovedat ani len pocasie, nie to, ze bude svietit cely januar slnko. Ono moze aj takmer cely mesiac nesvietit a vykon bude zufaly. Z coho by samozrejme mala prestat fungovat eko EV nabijacka. Predstava, ze nakupime u rakuskych vrtuli a pride to sem je tiez nonsens.
            Ako funguje lokalne ‚celkom presne‘ som sledoval u majitelov domacich FV, ktori o tom tocia videa a ani s 10kWmax v zime dieru do sveta nerobia, ledva pokryju svoju spotrebu.

            Tzn. z pohladu nakupu je „eko“ vzdy len maskarada, jediny energeticky mix poskutuje elektrizacna sustava, ktora to posle dalej na distributorov a dokaze realne vyuctovat prispevok jednotlivych zdrojov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

+