MojElektromobil

Na Slovensku máme podľa aktuálnych dát Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) k 31. marcu 2024 k dispozícii 2 008 verejných nabíjacích bodov rozmiestnených v celkovo v 807 lokalitách. Medziročne sa počet verejných nabíjacích bodov zvýšil o 27 % a počet lokalít o 23 %.

V porovnaní so súhrnnými dátami k 31. januáru 2024 narástol počet verejných nabíjacích bodov o 200 a počet nabíjacích lokalít narástol o 67.

  • Z celkového počtu 2008 konektorov je 1323 z kategórie normálnych bodov s výkonom do 22 kW (striedavý prúd – AC).
  • Rýchlonabíjacích bodov s výkonom 50 kW na jednosmerný prúd (DC) je v prevádzke 448.
  • Bodov s výkonom aspoň 150 kW je 195 a konektorov s výkonom aspoň 300 kW je 42.

Celkový inštalovaný výkon nabíjacích konektorov dosiahol hodnotu 95 456 kW, čo predstavuje nárast o 55,5 % oproti 61 388 kW na konci prvého kvartálu predchádzajúceho roka.

  • Medziročne pribudlo 151 nabíjacích bodov s výkonom do 22 kW,  46 nabíjacích bodov s výkonom aspoň 150 kW a 10 konektorov s výkonom aspoň 300 kW.
  • Dáta ukazujú, že počet nabíjacích bodov s výkonom 50 kW sa medziročne znížil o 7. Ide o dôsledok modernizácie nabíjacej infraštruktúry, kedy prevádzkovatelia menej výkonné nabíjacie stanice nahradili výkonnejšími modelmi.

„Niektoré body, ktoré mali doteraz výkon nižší ako 50 kW, operátori vymenili za výkonnejšie. To je aj dôvod, pre ktorý sme napríklad od začiatku roka prekvapivo zaznamenali v tejto kategórii nezvyčajný pokles počtu bodov. Celkový inštalovaný výkon však výrazne narástol, vďaka čomu sa vodiči elektromobilov vo verejnej sieti môžu nabíjať rýchlejšie.“

Patrik Križanský, riaditeľ SEVA

SEVA upozorňuje, že zverejnené dáta , zachytávajú len počty verejných nabíjacích staníc. V priemere sa ale viac ako 80 % výkonov nabíjania realizuje na neverejných staniciach – v súkromných garážach, vo firmách, administratívnych budovách či depách, preto je dôležité myslieť aj na budovanie takejto privátnej infraštruktúry a nájsť spôsoby, ako by ju mohol podporiť štát, alebo aspoň určite jasné pravidlá pre jej výstavbu z pohľadu protipožiarnej ochrany.

V rozdelení verejných nabíjacích bodov podľa ich krajského umiestnenia sa neudiali žiadne dramatické zmeny. Z jednotlivých krajov stále vyčnieva Bratislavský kraj, na ktorý pripadá až 23 % všetkých nabíjacích lokalít. Už opakovane sa pritom spomína, že ide o praktický dôsledok toho, že práve v Bratislavskom kraji je registrovaný najvyšší počet elektromobilov. Druhá priečka patrí Prešovskému kraju, na ktorý pripadá 14 % nabíjacích lokalít. Tretiu priečku obsadzuje Košický samosprávny kraj s 12 % zastúpením.

26. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+