Partnerstvo medzi dvoma švajčiarskymi firmami vytvorilo nákladné vozidlo Komatsu s obrovskou 700 kWh batériou. Tento krok má výrazný vplyv na úspory paliva a znižovanie množstva emisií.
Typický výklopný nákladiak „vypije“ v závislosti od používania 50 – 100 tisíc litrov nafty ročne a môže vyprodukovať odhadom 131-262 ton CO2. Napriek množstvu energie potrebnej na pohyb tejto 110-tonovej mašiny, sa ukázalo, že môže byť poháňaná aj elektrickou energiou.
Lithium Storage GmbH a Kuhn Schweiz AG rozobrali model Komatsu 605-7 a nahradili dieselový motor synchrónnym elektromotorom s výkonom 590 kW (800 koní) a krútiacim momentom až 9 500 Nm.
Pôvodne plánovali namontovať akumulátor s kapacitou 600 kWh, ale nakoniec sa im podarilo vtesnať do konštrukcie vozidla o 100 kWh batérií viac. 1 440 prizmatických NMC batériových článkov má celkovú hmotnosť neuveriteľných 4,5 tony.
Jediný typ elektrických vozidiel s podobnou kapacitou batérií sú elektrické autobusy, napríklad 18 m dlhý elektrobus značky BYD s batériou s 547 kWh energie.
Rekuperácia dole kopcom
Naftové nákladiaky spaľujú palivo aj na ceste dole z kopca. Na elektrických nákladných autách je skvelé to, že práve jazdou dole kopcom môžu získať dodatočnú energiu vďaka rekuperatívnemu brzdeniu.
Prototyp, ktorý Švajčiari vyvinuli, sa bude používať v lome na svahoch pohoria Chasseral vo Švajčiarsku. Švajčiarske Federálne laboratóriá pre materiálové vedy a technológie (EMPA) prepdpokladajú, že nákladiak bude schopný získať až 40 kWh energie cestou do lomu (2x denne).
Vzhľadom na to, že vyvinuli iba 1 prototyp, náklady na jeho vývoj presiahli sumu 1 milión dolárov. Ak sa však úspešne otestuje, Švajčiari plánujú prerobiť na elektrinu až 8 týchto vozidiel pre európskeho distribútora Komatsu – Kuhn Schweiz AG.
Elektrifikácia ťažkej techniky
Tento projekt, projekt elektrických trajektov vo Švédsku, alebo projekt elektrického bagra s 300 kWh batériou, dokazujú, že elektrifikácia dopravy sa začína vážne presúvať aj do väčších dopravných prostriedkov a ťažkej techniky.
A čo tak praciálne nákladné trolejbusy? Najmä pri takých obroch, ktoré jazdia viac menej po tej istej trase by to bolo možno lacnejšie na prevádzku. Stačila by možno poltonová batéria pre pohyb mimo vedenie. Dolu kopcom idúce kamióny by mohli rekuperovať priamo do vedenia a poháňať vozidlá idúce hore. Účinnosť by bola lepšie ako ukladanie energie do batérie a potom jej čerpanie.
https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=imgres&cd=&ved=2ahUKEwjcouzS8cfgAhWNzaQKHS4TAPYQ5TV6BAgBEAs&url=https%3A%2F%2Fwww.svemin.se%2F%3Ffile_download%26file%3D1101&psig=AOvVaw2X7UOrI_7GFD4tTEjthq8Z&ust=1550668819824374
Nákladné trolejbusy majú beztak už dosť dlhú históriu:
https://www.lowtechmagazine.com/2009/07/electric-road-trains-in-germany-1901-1950.html
https://hutnyak.com/Trolley/trolleyhistory.html
Ďalší príklad úspešnej elektrifikácie ťažkej techniky:
https://www.youtube.com/watch?v=oNTm-jd_4lE
Akurát miesto spaľovacieho motora pre jazdu mimo trolejí mohli dať nejakú baterku. Tá by sa pri jazde pod drôtmi mohla zároveň dobíjať. Verím že je len otázkou času, než to vznikne.