Medziročne narástol podiel predaja elektrických vozidiel na celkovom predaji automobilov. V roku 2021 predaj elektrických áut predstavoval 9 %, no v roku 2022 už 14 %. Správa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) však hovorí, že blízkej budúcnosti sa tieto čísla zmenia, informuje portál Electrek.
Mohlo by vás zaujímať:
- Smart Green Mobility: Na tieto 3 školy mieri výstava elektromobilov a smart technológií
- Smart Banka 2023: poznáme najlepšiu bankovú aplikáciu
- Samsung prekvapuje. 5-ročnú podporu dostanú aj cenovo dostupné modely | Zoznam
V správe sa píše, že aj keď celosvetovo nastal pokles predaja automobilov, počet predaných elektromobilov narástol. V roku 2022 predaj elektrických automobilov prekročil hranicu 10 miliónov predaných kusov ročne. To je o 55 % viac v porovnaní s rokom 2021. Na porovnanie, v rokoch 2012 až 2017 sa predalo približne 1 milión elektrických vozidiel (dokopy) a do 2022 sa predalo už spomínaných 10 miliónov (ročne).
V tomto roku sa očakáva až 35 % nárast v predaji elektromobilov. Na konci roka teda čakáme, že predaj dosiahne hranicu 14 miliónov kusov. Už v prvom štvrťroku sa predalo viac ako 2,3 milióna elektrických vozidiel. Čo sa týka percentuálneho podielu, ten by mal dosiahnuť až 18 %. To, že čísla pri elektromobilite rastú však ešte nič neznamená.
Väčšina týchto predajov sa realizuje hlavne v Číne, a to až 60 % celosvetového predaja EV. Za Čínou potom nasledujú Európa a USA, kde je elektromobilita stále “v plienkach.” V USA sa ale v prvom štvrťroku 2023 predalo viac ako 320 tisíc EV, čo predstavuje nárast o 60 % oproti Q1 2022. Podľa predpovedí by mal predaj EV týmto tempom dosiahnuť do konca roka viac ako 1,5 milióna kusov.
Nárast sa očakáva aj na území EÚ
Podpora elektromobility sa rozvíja vládnymi programami v USA ako aj v EÚ. Očakáva sa, že do roku 2030 by mohol predaj EV dosiahnuť až 60 % z celkového predaja automobilov.
V súčasnosti očakávame, že predaj elektromobilov v Číne bude o viac ako 30 % vyšší ako v roku 2022 a do konca roku 2023 dosiahne približne 8 miliónov, čím dosiahne podiel predaja viac ako 35 % (z 29 % v roku 2022).
Trendy, ktorých sme svedkami, majú významný vplyv na globálny dopyt po rope. Spaľovací motor už viac ako storočie nemá konkurenciu, ale elektrické vozidlá menia status quo. Do roku 2030 sa vyhneme potrebe aspoň 5 miliónov barelov ropy denne.
Projekcia dokumentu IEA
Vyzerá to tak, že elektromobilita sa pomaly zobúdza na viacerých územiach. Na Slovensku však stále zaostávame, za čo môže aj nedostatočná podpora vlády. Určite by väčšina z nás privítala, keby bol nákup elektromobilu stimulovaný určitými zvýhodneniami. Ostáva nám len dúfať, že nová vláda sa k tomuto problému postaví iným spôsobom.