MojElektromobil

V apríli sme vás informovali, že Žilina uvažuje o vytvorení nízkoemisnej zóny v centre mesta, ktorá by obmedzila najmä staršie dieselové autá. Jej kroky chcú nasledovať aj ďalšie krajské mestá. Zjednodušiť im to má aj nová legislatíva.

Problematika zdraviu nebezpečného ovzdušia sa začína dotýkať čoraz viac miest. Veď mnohé európske metropoly začínajú dosahovať hodnoty smogu na úrovni čínskych priemyselných veľkomiest. A tento neduh sa nevyhýba ani Slovensku, keď napríklad v Žiline boli túto zimu viackrát namerané zdravie ohrozujúce hodnoty smogu.

„Ulice nachádzajúce sa v centre mesta nie sú odvetrávané. Ak tade prejde dieselový automobil, ktorý nespĺňa aktuálne emisné normy, všetky vypustené škodliviny ostanú v silno zastavaných uličkách,“ povedal pre Denník N Pavol Čorba – hovorca mesta Žilina.

Náš tip
up! city: V Bratislave oficiálne uviedli do života projekt zdieľania ekologických vozidiel
nizkoemisne zony na slovensku nizkoemisna zona zilina
Zdroj: realityholding.sk

Žilinská radnica preto začala v apríli uvažovať o vytvorení nízkoemisnej zóny v centre mesta. Denníku N sa podarilo zistiť, že aktuálne sa pracuje na nariadení zamedzujúcom prístup automobilov vyrobených do roku 2000, ktoré nespĺňajú normu Euro 3, do dvoch zón historického centra. To by sa dotklo najmä dieselových vozidiel, ktoré vo všeobecnosti produkujú viac škodlivýn. A každé ďalšie 4 roky sa má posúvať hranica tejto Euro normy vyššie o jeden stupeň, až kým nedosiahne normu Euro 6.

Pripojiť sa chcú aj ďalšie mestá

Podľa dostupných informácií chce Žilinu nasledovať aj Bratislava, Trenčín a Prešov. Spomínajú sa ale aj Košice a ďalšie krajské mestá. Ministerstvo životného prostredia pripravuje aj legislatívne zmeny, ktoré zjednodušia zriaďovanie nízkomisných zón.

Náš tip
7 krajín, ktoré sa chystajú zakázať predaj benzínových a naftových automobilov
nizkoemisne zony bezemisne zakaz naftovych vozidiel
Zdroj: commercialmotor.com

Úplný zákaz spaľovacích vozidiel

Spomínané slovenské mestá sa tak možno už čoskoro zaradia k svetovým metropolám ako Paríž, Londýn, Stuttgart, Oslo, Atény, Madrid, Antverpy, Tokio, Dillí a Mexico City, kde už takéto zóny majú alebo sa ich chystajú zriadiť. Tým to však nekončí. Mnohé krajiny už prezentovali plány ohľadom celoštátneho zákazu predaja nových spaľovacích automobilov. A to napríklad Francúzsko, Veľká Británia, Nemecko, Holandsko, Nórsko, India či Čína.

Zdroj: dennikn.sk

7. septembra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+