Výlet autom je dokonalou oslavou cestovania, či už jazdíte sami alebo s priateľmi, po otvorených cestách alebo v preplnených centrách miest, naprieč jednou krajinou či viacerými.
Pojem automobilového výletu, tzv. road trip mnohé vypovedá o to, čo motorové vozidlá pre ľudí na celom svete znamenajú. Autá nepredstavujú len spôsob dopravy, ktorým sa ľudia dostanú z bodu A do bodu B, ale poskytujú slobodu. Zoberú vás na miesta, kam by ste sa pešo nikdy nedostali, pričom automobiloví výletníci sa môžu presúvať voľnejšie než cestujúci závislí len od verejnej dopravy.
Čo však znamená prechod na elektrifikované vozidlá pre budúcnosť automobilových výletov? Mnohí môžu elektromobily a vozidlá pripájané do siete vnímať ako krok späť brániaci slobode, ktorú si vodiči vozidiel so spaľovacím motorom užívali desiatky rokov.
Keď sa však pozrieme niekoľko sto rokov do minulosti, zistíme, že „road trip“, ako ho poznáme dnes, tu bol odjakživa. Pravdou je, že vďaka výraznému rozmachu elektromobilov budúcnosť automobilových výletov nikdy nevyzerala sľubnejšie.
NEOBYČAJNE VEĽKÁ CESTA
Stovky rokov mladí aristokrati podnikali „veľké cesty“ naprieč Európou, počas ktorých celé mesiace či dokonca roky cestovali po kultúrnych a historických centrách a rozširovali si svoje intelektuálne obzory, než sa vrátili domov k rodinnému podnikaniu.
Obľúbenou destináciou bolo Taliansko, pričom návštevy Ríma, Benátok a Florencie sa považovali za povinnosť – tým lepšie, že tu mohli vstrebať práce niekdajších majstrov a hlboko zakorenených civilizácií.
Súčasťou cestovného plánu však boli aj iné mestá, kde si títo veľkí cestovatelia robili krátke zastávky. Za zmienku stojí napríklad Paríž, Ženeva, Heidelberg či Amsterdam.
ŽELEZNICOU PROTI MAŠINÉRII
Po rozšírení železničnej dopravy v Európe začiatkom 19. storočia sa „veľké cesty“ zmenili, pretože po prvýkrát bolo cestovanie na dlhé vzdialenosti dostupnejšie pre rastúcu strednú triedu.
Železnica, hoci spočiatku dosť nevábna, aspoň poskytla ľuďom reálnejšiu šancu cestovať medzi hlavnými mestskými centrami, ak mali čas a peniaze na rekreačné cestovanie.
Vznikla v ére priemyselného rozvoja a rastúcej prosperity v Európe, pričom prví pasažieri, ak chceli niekam cestovať, museli byť ochotní zniesť trocha nepohodlia. Ako sa však v priebehu 19. storočia železničná sieť rozširovala, zvyšovala sa jej dostupnosť – a aj romantika spojená s hromadnou dopravou.
Predstava cestovania železnicou po Európe v sebe do dnešných dní ukrýva istú mytológiu. Ikonické trasy, ako napríklad Orient Express alebo Le Train Bleu, sa dnes stretávajú s rovnakým ohlasom ako koncept európskeho preukazu Interrail pre študentov.
BERTHA NOVEJ ÉRY
Žiadny druh dopravy však neurobil viac pre demokratizáciu cestovania – či už za prácou alebo zábavou – než automobil. Automobilový výlet, s benzínovým pohonom a ponúkajúc väčšiu slobodou než kedykoľvek predtým, vznikol v roku 1888, keď Bertha Benzová uskutočnila 106-kilometrovú jazdu na prvom patentovanom motorovom vozidle z Mannheimu do Pforzheimu, ktorá viac než akákoľvek ďalšia jazda autom upevnila lásku ľudstva k automobilom.
A hoci bola táto jazda predzvesťou zrodu moderných automobilových výletov, neposkytovala nič z komfortu, aký poznáme dnes. Po ceste sa vyžadovali časté zastávky v lekárňach, kde bolo treba kúpiť fľaše s benzínom na pohon automobilu. Samotné auto bolo hlučné, nepohodlné a vyžadovalo pravidelnú technickú starostlivosť.
Keď sa však posunieme viac ako sto rokov do budúcnosti, výlety autom sú prístupné naozaj pre všetkých. Dnešné automobily sú pohodlnejšie, spoľahlivejšie a hospodárnejšie, pričom máme väčší výber než kedykoľvek predtým. Nové či jazdené, vhodné riešenie sa nájde pre každý rozpočet. Popkultúra – filmy, knihy a piesne – si zobrala výlet autom za svoj, vďaka čomu sa teší takej masovej reputácii, akú nikdy nedosiahli ani veľké cesty nedávnej minulosti ani luxusné cestovanie železnicou, ktoré existuje dodnes
ELEKTRIFIKOVANÝ VÝLET AUTOM
Niekto by mohol tvrdiť, že s nástupom elektrifikácie vozidiel sa iba vymenilo pohodlie tankovania na čerpacej stanici za dlhšie nabíjacie časy a nižšiu flexibilitu.
Budúcnosť cezhraničného cestovania na dlhé vzdialenosti po pozemných komunikáciách však nikdy nevyzerala sľubnejšie. Kľúčom k úspechu je dobré plánovanie.
Hoci najnovšie elektromobily, ako Kia e-Niro či e-Soul, dnes dokážu na jedno nabitie prejsť 400 a viac kilometrov, výletníkov napriek tomu neprestane zaujímať, kde si môžu svoje auto dobiť.
Tu nastupuje telematika. Naozaj veľa sa napísalo o tom, ako konektivita zlepší náš život v budúcnosti, a pritom mnohé elektromobily už dnes poskytujú vodičom pripojenie, vďaka ktorému môžu komunikovať priamo s nabíjacou infraštruktúrou. Systémy, ako napríklad UVO Connect od spoločnosti Kia, uľahčujú vodičom plánovanie dlhších ciest. Pomáhajú im vyhľadať verejné nabíjacie stanice a dokonca vedia potvrdiť ich dostupnosť.
A to nie je všetko. Okrem toho dokáže systém ponúknuť lokálne body záujmu, aby si výletníci našli tie najlepšie miesta na dobitie svojho vozidla – čím sa výlet autom zmení z dlhej jazdy na nezabudnuteľný zážitok. Vodiči elektromobilov môžu pomocou takýchto systémov vyhľadať kultúrne a historické zaujímavosti v okolí alebo určiť najvhodnejšie miesta, kde sa najesť alebo dať si kávu.
Vďaka elektrifikácii sa výlet autom môže stať oslavou menej známych lokalít. Doposiaľ neobjavené kultúrne centrum môže byť pre turistov rovnako fascinujúce ako rýchle nabitie vozidla na malebnom mieste.
Vodičom by zrejme nikdy nenapadlo navštíviť takéto miesta v benzínovom alebo naftovom aute: je totiž príliš jednoduché natankovať na periférii a pokračovať v ceste.
UDRŽATEĽNÉ CESTOVANIE
Posun smerom k elektrifikácii však môže byť predzvesťou niečoho hlbšieho, čo sme pri automobilových výletoch nepoznali. S rozširovaním bezemisného a nehlučného cestovania elektromobilom prechádza automobilový výlet ďalšou veľkou zmenou – takou, ktorá ho posúva do sféry udržateľnosti.
Mnohí ľudia napríklad každoročne chodia lyžovať do Álp alebo podnikajú cesty na najsevernejšie či najjužnejšie miesta európskeho kontinentu. Pravou podstatou výletu autom je ísť menej používanou cestou – často na vzdialené miesta, kde stále vládne príroda.
Cestovať po prírodných krásach sveta v benzínovom alebo naftovom aute bol vždy trochu paradox. Navštíviť tie najčistejšie, najzelenšie, najpokojnejšie časti nášho sveta je často možné len za pomoci vozidla, ktoré znečisťuje ovzdušie a spôsobuje hluk.
S rozšírením vozidiel, ktoré neprodukujú žiadne výfukové emisie a sú oveľa menej hlučné, by sme si však výlet autom mohli lepšie vychutnať aj bez pocitu viny. Elektromobilom môžeme zájsť do hôr alebo národného parku – či nízkoemisnej zóny v centre mesta – bez pocitu, že po našej návšteve bude toto prostredie na tom horšie ako predtým.
V roku 2020 sa budúcnosť automobilového výletu javí ako čistejší, tichší a udržateľnejší koncept než kedykoľvek doteraz.
V spolupráci s KIA Motors Sales Slovensko, s.r.o.
Trochu mi to pripomína ideu že „urobme z najväčšieho mínusu výhodu“… Ale ja som za. Načo preletieť cestu do Chorvátska za 8 hodín, keď sa tam dá ísť aj dva dni v pohode a dačo popozerať po ceste. Ešte mám na výber aj rôzne trasy… Teda samozrejme keď idem na dovolenku, nie služobne „na otočku“.
Veď sa tam jazdí v rámci dovoleniek aj na bicykloch (pár dní), či malých skútroch (za dva dni)… A nie len tam doletieť a vyvaliť sa na pláž.. Samotné cestovanie hoci aj dva dni s oddychom by som bral ako v pohode, aspoň aj cesta bude zážitok (že aj cesta je cieľ občas), len tie zahraničné nabíjačky… Nie je to úplne tak že zastavím na dajakej Shell-ke či v AT, či inde a natankujem (ja na 900km napríklad, čiže asi iba raz dakde v cieli), toto naplánovať je pre úplného začiatočníka nočná mora… Ale ak sa to dá do poriadku (ono aj ZSE má na to roamingový program, cesta vyjde rovnako ako mojim benziňákom) tak nevidím problém cestu do Chorvátska absolvovať elektro autom, zrovna tie Kie na to majú už teraz v pohode… Aj kopa aplikácií a webov už je čo potrebné nabíjačky nájdu a navigácia nás tam už dovedie. (ale ultra elektro cestovatelia to dali aj e-Up prvej generácie ako som počul, škoda že to nezdokumentovali do dajakého článku aspoň, to by som si rád prečítal…)
Jeden výborný cestovateľ – Jarda Šíma raz povedal že na malom motocykli videl aj to čo na veľkom vždy preletel… Na veľkom keď letel 100 sa mu nechcelo často zastavovať či odbočovať, ale ak išiel 50-60 na malom tak v pohode sa pristavil kdekoľvek… A už po ceste tak videl a a zažil viac, nevadilo že trvala dlhšie. (dajte si vyhľadať – New Pionýr do Fara). A toto bude dačo podobné, iná filozofia výletu… Praví cestovatelia s tým problém mať určite nebudú…
Tento rok je mizéria na cestovanie, ale dúfam že budúci rok nám aj dakto z redakcie takúto cestu (napríklad na daktorej Kii) „názorne predvedie“ a pekne zdokumentuje…
áno, snažíme sa prinášať aj takéto výlety na elektromobiloch. Tento rok to je náročnejšie na plánovanie, ale podarilo sa aspoň pár tripov:
https://www.mojelektromobil.sk/estonsko-za-vikend-kia-e-niro/
https://www.mojelektromobil.sk/elektromobilom-po-slovensku-unesco-oravsky-podzamok/
https://www.mojelektromobil.sk/elektromobilom-po-slovensku-rio-de-klin-citigo-e-iv/
Áno, to je „čiastočne“ ono, ešte to chce k moru do Chorvátska, aspoň na týždeň, a po ceste sa kade tade „poflákať“ (a nabiť) a pekne to zdokumentovať. A čím viac praktických príkladov a trás sem dáte tým lepšie… Možno to potom ľudia pochopia že je to aj zabava. Príklady priťahujú… A nezabudnúť na praktické informácie ako sa hľadali nabíjačky a tak, aby sa potom nestávalo že sa ma pýta čerstvý majiteľ elektrického auta že či sa to dá prejsť z Ostravy do Košíc…
Žiadny problém, aj naspat http://www.hybrid.cz/test-novy-nissan-leaf-40-kwh-cestovani-nabijeni-dojezd