Proti plánovanému projektu na vybudovanie “baterkárne” pri meste Šurany sa začala búriť samospráva blízkej obce Bánov spolu so značnou časťou obyvateľov z okolia, ktorí už spustili aj online petíciu.
Masívna fabrika na výrobu batérií pre elektromobily má vzniknúť ako spoločný podnik čínskej skupiny Gotion a slovenskej spoločnosti InoBat. Výška plánovanej investície by mala podľa odhadov dosiahnuť až 1,2 miliardy €.
Okrem samotnej výroby batérií sa investor zaviazal zriadiť nové výskumno-vývojové centrum, ktoré má zvýšiť odbornú úroveň pracovníkov a posilniť inovačný potenciál Slovenska. Vláda projektu schválila štatút významnej investície a zároveň investičnú pomoc vo výške 214 miliónov eur, vrátane dotácie vo výške 150 miliónov eur a daňovej úľavy vo výške 64 miliónov eur.
Krátko po ohlásení chystanej výstavby sa začali objavovať prvé komplikácie. Samospráva neďalekej obce Bánov sa mala dozvedieť, že priemyselný park by mohol zasiahnuť aj časť jej územia, proti čomu sa začala brániť. Zástupcovia obce uvádzali, že ich pri príprave projektu nikto nekontaktoval.
Desatoro najväčších rizík
Proti celému projektu vznikla aj iniciatíva Chránime si naše, ktorá k 4.8.2024 začala so zbieraním podpisov na petíciu za zákaz baterkárne Šurany.
Iniciatíva na svojej stránke uvádza “desatoro najväčších rizík”, ktoré sa týkajú primárne obáv z možných dopadov na životné prostredie a zdravie blízkeho obyvateľstva. Súčasne k tomu pridáva aj možný “stret rôznych kultúr, zvyklostí a odlišných spôsobov života” či “nebezpečnú blízkosť chemickej továrne k obydliam”. Spochybňuje aj ekonomický prínos celého projektu, keďže uvádza, že “v regióne je nezamestnanosť menej ako 3 %” a továreň tak nebude prínosom.
Môže sa vyvlasťňovať
Druhým problémom sa ukázal byť postoj mestského zastupiteľstva Šurany, ktoré neschválilo odpredaj mestských pozemkov vytýčených pre vybudovanie priemyselného parku Šurany Industrial Park, kde má vyrásť aj spomínaná baterkáreň. Táto skutočnosť ale projekt nakoniec nemusí významným spôsobom zasiahnuť.
Ako totiž informoval denník SME, mestskí poslanci síce predaj mestských pozemkov neschválili, no keďže ide o strategicky významnú investíciu odsúhlasenú vládou, štát môže mestské pozemky na základe zákona o významných investíciách vyvlastniť.