Fond na ochranu prírody: Oživenie ekonomiky musí byť s ohľadom na životné prostredie

Koronavírus mení svet na nepoznanie, no táto zmena prichádza v dvoch podobách. Ak nepočítame samotnú hrozbu koronavírusu na naše zdravie, negatívny vplyv na ekonomiku je rovnako neodmysliteľný. Zároveň však utlmenie ekonomiky pozitívne vplýva na životné prostredie. Táto situácia nás v mnohých veciach núti hľadať alternatívne riešenia. Preto by sme mali myslieť aj na lepšie prepojenie nášho fungovania s prírodou a správne oživenie ekonomiky. Upozorňuje na to slovenské zastúpenie WWF – Svetového fondu na ochranu prírody.

Zelené opatrenia

Štáty sveta pristupujú k opatreniam, ktoré našej planéte prospievajú, no svetoví ekonómovia plačú. Často sa uvažuje nad pozitívnymi zmenami s pohľadom do budúcnosti, no ekonómovia sa stále držia v zabehnutých medziach. Tie by nás pritom skôr či neskôr mohli dostať do podobnej krízy akej čelíme dnes. Slovenské zastúpenie WWF vydalo správu, v ktorej žiada členské štáty Európskej únie prijať také kroky pre oživenie ekonomiky, ktoré sa nebudú odkláňať od Európskeho ekologického dohovoru.

Ako hovorí riaditeľka WWF Slovensko, Miroslava Plassmann, v prvom rade teraz treba myslieť na ochranu životov: „V aktuálnej situácii je prioritou ochrana ľudských životov, no táto situácia by nemala viesť k tomu, že sa odkloníme od riešení, ktoré zlepšujú stav životného prostredia.“

Ďalej však zdôrazňuje, že práve súčasná situácia ukazuje, ako správna je investícia do opatrení, ktoré myslia aj na prírodu:„V týchto dňoch sa potvrdzuje, že investovať do zelených opatrení je kľúčové nielen pre zdravie planéty, ale pre zdravie ľudí. Situácia, ktorej teraz čelíme, je zároveň výzvou, na ktorú by sme mali správne zareagovať. Musíme sa dnes zodpovedne postaviť nielen k ochrane zdravia našej generácie, ale i k ochrane zdravia našich detí v blízkej budúcnosti“, dodáva.

Súvisiacie články

Plán je už na stole

WWF v Bruseli malo už v uplynulom týždni pripraviť odporúčania, ktoré by bolo potrebné zaviesť pre udržateľné oživenie ekonomiky po pandémii. Vyzývajú predovšetkým na zastavenie dotácií na činnosti, ktoré negatívne ovplyvňujú životné prostredie. Ide napríklad o spracovanie uhlia a fosílnych palív alebo poškodzovanie vodných zdrojov a nadmerný rybolov. Podpora by práve mala ísť na energetickú efektívnosť, výrobu energie z obnoviteľných zdrojov či do elektrifikácie a verejnej dopravy.

Pozitívne je, že európski ministri životného prostredia už pripravili spoločné vyhlásenie pre udržanie Európskeho ekologického dohovoru v centre pozornosti pri oživovaní ekonomiky. Podľa riaditeľky WWF European Policy Office v Bruseli, Ester Asin, ide o správny krok, ktorý je „prejavom veľkej zodpovednosti a prezieravosti.“ Zverejnené bolo už pred Veľkou nocou. Podpis slovenského ministra životného prostredia ale zatiaľ chýba.

Správnu otázku položil ekonóm WWF European Policy Office v Bruseli, Sebastien Godinot: „Má zmysel investovať miliardy do udržania riešení, ktoré poškodzujú životné prostredie a zhoršujú klimatickú zmenu? Ak dnes zlyháme a nasmerujeme verejné výdavky do podpory starých riešení, prinesie to predraženie opatrení, ktoré sú nevyhnutné a musia prísť, aby sme zvládli klimatickú krízu a krízu spojenú so stratou biodiverzity a prírodných zdrojov.

U nás sú momentálne pozastavené dotácie na podporu elektromobility. Už podpísaná, približne stovka zmlúv, však platí. Ostatní si na potvrdenie dotácie budú musieť počkať. O niečo horšie dopadla tohtoročná výzva na budovanie nabíjacích staníc, ktorá bola zrušená úplne. Prvé kolo ale prebehlo úspešne a v 71 mestách a obciach vyrastú lokálne nabíjacie body.

Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.